Մայքլ Մուրը վստահ Է, որ Միշել Օբաման կկարողանար պարտության մատնել Թրամփին ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականին կայանալիք ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում Դեմոկրատական կուսակցությունից ուժեղագույն թեկնածուն կլիներ ԱՄՆ-ի 44-րդ նախագահ Բարաք Օբամայի տիկինը: Նման վստահություն Է հայտնել ամերիկացի ռեժիսոր Մայքլ Մուրը օգոստոսի 1-ին MSNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ հարկավոր Է մի թեկնածու, որին սիրում են ամերիկացիները, եւ որը քաղաքական շրջանակների մաս չԷ»,-նշել Է Մուրը, որն աջակցում Է դեմոկրատների կուսակցությանը եւ մշտապես քննադատում Է Միացյալ Նահանգների ղեկավար Դոնալդ Թրամփին: Ռեժիսորը հայտնել Է, որ, իր կարծիքով, առաջիկա ընտրություններում Թրամփից ավելի շատ ձայներ կարող են հավաքել մի քանի քաղաքական գործիչներ, որոնք այժմ հավակնում են նախագահի թեկնածու առաջադրվել Դեմոկրատական կուսակցությունից: Դրա հետ մեկտեղ ռեժիսորն ընդգծել Է, որ ավելի մեծ թվով ձայներ ստանալը թեկնածուին հաղթանակ չի երաշխավորում ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում, քանի որ դրանք ուղղակի չեն, իսկ վերջին խոսքը պատկանում Է քվեատուների կոլեգիային:
«Եթե մենք ընտրարշավն անցկացնենք այնպես, ինչպես անցյալ անգամ, մենք կպարտվենք»,- ասել Է Մուրը: «Հիլարին 3 միլիոնով ավելի ձայն Էր ստացել, քան Թրամփը: Հաջորդ տարի դեմոկրատը 5 միլիոնով ավելի ձայն կհավաքի եւ, այդուամենայնիվ, կարող Է պարտվել քվեատուների կոլեգիայի պատճառով»,-հավելել Է նա: Ինչպես կարծում Է ռեժիսորը, Թրամփի նկատմամբ հաղթանակ տանելու համար դեմոկրատներից թեկնածուն պետք Է ունենա ձայների Էլ ավելի տպավորիչ գերակշռություն: «Կա մեկը, ով կարող Է ջախջախել Թրամփին, նա դեռեւս չի հայտարարել (ընտրություններին) իր մասնակցության մասին»,-ասել Է Մուրը:
Ինչպես նա պարզաբանել Է, խոսքը Միշել Օբամայի մասին Է: Ռեժիսորը վստահ Է, որ նա մեծ ժողովրդականություն Է վայելում երկրում, իսկ նրա հանրային ելույթների ժամանակ հսկայական բազմություններ են հավաքվում: «Նա կհաղթի բանավեճերում, Թրամփը չի կարողանա նրան վախեցնել, չի կարողանա նրա համար մականուն հնարել»,- ասել Է Մուրը: Ռեժիսորը վստահություն Է հայտնել, որ եթե դեմոկրակներն ընտրություններին մասնակցելու խնդրանքով դիմեն նախկին առաջին տիկնոջը, նա չի կարողանա մերժել:
Մայքլ Մուրը ամերիկացի ամենահայտնի դոկումենտալիստ-ռեժիսորներից մեկն Է: Նրա աշխատանքների թվում են՝ «Ֆարենհեյթ 9/11»-ը (2004 թ.) եւ «Բոուլինգ՝ Կոլումբինայի համար» (2002 թ.) ֆիլմերը: Մուրը մի շարք հեղինակավոր պարգեւների դափնեկիր Է, այդ թվում՝ «Օսկար» եւ «Ոսկե արմավենու ճյուղ» մրցանակների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Режиссер Майкл Мур назвал сильнейшего кандидата от демократов на выборах в США
Самым сильным кандидатом от Демократической партии на предстоящих в 2020 году президентских выборах в США была бы супруга 44-го американского лидера Барака Обамы - Мишель Обама. Уверенность в этом выразил в четверг в интервью телеканалуMSNBCамериканский режиссер Майкл Мур, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Нам нужен кандидат, которого любят американцы и который не являются частью политических кругов", - отметил Мур, поддерживающий партию демократов и регулярно критикующий американского лидера Дональда Трампа. Режиссер сообщил, что, по его мнению, заручиться большим числом голосов на предстоящих выборах, нежели Трамп, могут некоторые политики, которые сейчас претендуют на выдвижение кандидатами в президенты от партии демократов.
Вместе с тем режиссер подчеркнул, что получение большего числа голосов не гарантирует кандидату победы на президентских выборах в США, поскольку они не являются прямыми, а последнее слово остается за коллегией выборщиков.
"Если мы будем вести кампанию так же, как в прошлый раз, то мы проиграем", - сказал Мур. "Хиллари получила на 3 млн голосов больше, чем Трамп. В следующем году демократ наберет на 5 млн больше голосов и все равно может проиграть из-за коллегии выборщиков", - добавил он. Как полагает режиссер, кандидат от демократов для победы над Трампом должен иметь еще более внушительный перевес по числу голосов.
"Есть человек, который может сокрушить Трампа, она пока не заявляла о своем участии [в выборах]", - сказал Мур. Как он пояснил, речь идет о Мишель Обаме. Режиссер уверен, что она пользуется большой популярность в стране, а во время ее публичных выступлений собираются огромные толпы. "Она победит на дебатах, Трамп не сможет ее запугивать, не сможет придумывать ей прозвища", - полагает Мур. Режиссер выразил уверенность в том, что, если бы демократы обратились к бывшей первой леди с просьбой участвовать в выборах, она не смогла бы отказать.
Майкл Мур является одним из самых известных американских режиссеров-документалистов. В числе его работ фильмы "Фаренгейт 9/11" (Fahrenheit 9/11, 2004 год) и "Боулинг для Колумбины" (Bowling for Columbine, 2002 год). Мур является лауреатом ряда престижных наград, в том числе премий "Оскар" и "Золотая пальмовая ветвь".