Թուրքիայի անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Սիրիայում «անվտանգ գոտի» ստեղծելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել է Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, «անվտանգ գոտի» ստեղծելու թեման, ինչը արտացոլվել է խորհրդի նիստից հետո հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Սիրիայի հետ թուրքական սահմանների անվտանգությունից ելնելով՝ Թուրքիան շարունակելու է տարածաշրջանը մաքրել զինյալներից և ջանք չի խնայելու Սիրիայի հյուսիսում «անվտանգ գոտի» ստեղծելու ուղղությամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, «անվտանգ գոտի» ստեղծելու մասին 2013 թվականին առաջին անգամ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ-ում: Ըստ այդ ծրագրի՝ Սիրիայում տեղի ունեցող բախումների պատճառով երկիրը լքող սիրիացիների համար կստեղծվի մի տարածք, որտեղ կապահովվի նրանց անվտանգությունը: Այդ տարածքից պետք է հեռացվեն Քրդական աշխատավորական կուսակցության և մյուս նմանատիպ կազմավորումների զինյալները: «Անվտանգ գոտի»-ն պետք է ունենա 30-40 կմ լայնություն և 460 կմ երկարություն:

Совет безопасности Турции обсудил создание “безопасной зоны” в Сирии
В ходе заседания Совета национальной безопасности Турции была обсуждена тема создания “безопасной зоны” на севере Сирии, в восточных районах реки Евфрат, что отражено в заявлении, опубликованном после заседания Совета. Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкая газета Milliyet.
“Исходя из безопасности турецких границ с Сирией, Турция продолжит очищать регион от боевиков, и не будет жалеть усилий для создания “безопасной зоны” на севере Сирии”, - говорится в заявлении.
О создании “безопасной зоны” в восточных районах реки Евфрат на севере Сирии президент Турции РеджепТайипЭрдоганвпервые заявилв 2013 году в США. Согласно этому плану, для сирийцев, покидающих страну из-за столкновений в Сирии, будет создана территория, на которой будет обеспечена их безопасность. С этой территории должны быть удалены боевики Рабочей партии Курдистана и других подобных формирований. “Безопасная зона” будет создана на территории 30 - 40 км в ширину и 460 км в длину.