Մեյը վարչապետի պաշտոնից հեռանալուց հետո կշարունակի աշխատանքը որպես պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն իր պաշտոնաթողությունից հետո կշարունակի կատարել Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավորի պարտականությունները: Այդ մասին նա հայտարարել Է հուլիսի 24-ին խորհդարանականների հարցերի պատասխանների՝ իր վերջին վարչապետական շրջանի ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իմ պարտականությունների կատարումից հետո կլինի ունկնդրություն Եղիսաբեթ Բ թագուհու հետ, եւ այնուհետեւ ես կշարունակեմ աշխատանքն այս պալատում որպես շարքային պատգամավոր»,- ասել Է նա:
Մայիսի 24-ին նա հայտարարել Է նախ կառավարող Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից, իսկ թորիների նոր առաջնորդի ընտրությունից հետո՝ նաեւ վարչապետի պաշտոնից հեռանալու մասին՝ Եվրամիությունից երկրի դուրս գալն իրականացնելու անհնարինության պատճառով:
Դրան նախորդել են վարչապետի երեք ապարդյուն փորձերն ստանալու Համայնքների պալատի աջակցությունը Brexit-ի շուրջն իր գործարքի վերաբերյալ: Խորհրդարանի գործողությունների հետեւանով ձախողվեց Մեծ Բրիտանիայի սկզբում 2019 թվաանի մարտի 29-ին պլանավորված դուրս գալը Եվրամիությունից, ինչից հետո Բրյուսելը համաձայնվեց հետաձգել Brexit-ի ժամկետը ապրիլ - մայիսին, այնուհետեւ՝ հոկտեմբերին 31-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мэй после ухода с поста премьера продолжит работу в качестве депутата Палаты общин
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй после своей отставки продолжит выполнять обязанности депутата Палаты общин парламента Соединенного Королевства. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом она заявила в среду в ходе своей последней премьерской сессии ответов на вопросы парламентариев.
"После выполнения своих обязанностей у меня будет аудиенция с королевой Елизаветой II, и затем я продолжу работу в этой палате в качестве рядового депутата", - сказала она.
24 мая Мэй объявила об отставке сначала с поста лидера правящей Консервативной партии, а с избранием нового лидера тори - и с должности премьера из-за невозможности реализовать выход страны из ЕС. Предшествовали этому три безуспешные попытки премьера заручиться поддержкой Палаты общин в отношении ее сделки по Brexit.
В результате действий парламента был сорван изначально запланированный на 29 марта 2019 года выход Великобритании из ЕС, после чего Брюссель согласился перенести дату Brexit сначала на апрель - май, затем - на 31 октября.