Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Իռլանդիայի՝ երեխաների և երիտասարդության հարցերով նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 15-ին հանդիպել է Իռլանդիայի՝ երեխաների և երիտասարդության հարցերով նախարար Քեթրին Զափոնեի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար զգալի ներուժ կա, և հետաքրքրություն հայտնել համագործակցության համակողմանի զարգացմամբ: Այս առումով քննարկվել են միջազգային հարթակներում, հատկապես՝ ՄԱԿ-ում, փոխգործակցության ընդլայնման, խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման, տնտեսական օրակարգի ձևավորման և այլ հարցեր:
Տիգրան Ավինյանն առանձնացրել է Իռլանդիայի հետ ՏՏ ոլորտում գործընկերության հաստատման հեռանկարները, ինչի համար պատեհ առիթ կարող է հանդիսանալ Երևանում հոկտեմբերին անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովը: Փոխվարչապետը խոսել է նաև Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին, որը դարձել է Հայաստանի յուրօրինակ բռենդը աշխարհում և մեծ ներդրում ունեցել երեխաների ու երիտասարդների կրթամշակութային զարգացման գործում:
Քեթրին Զափոնեն նշել է, որ հաշվի առնելով իռլանդական մեծաքանակ սփյուռքին ներգրավելու գործում իրենց ունեցած հաջողությունները, Իռլանդիան պատրաստակամ է իր փորձով ու գիտելիքներով կիսվել հայաստանյան գործընկերների հետ:
Կողմերը քննարկել են նաև ԵՄ-Հայաստան համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում փոխվարչապետը առանձնացրել է մարդկային կապերի զարգացումը և ընդգծել ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի կարևորությունը:

Armenian deputy PM meets with Irish minister for children and youth affairs in New York
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan, who is in New York to take part in the UN High-Level Political Forum on Sustainable Development, on July 15 met with Ireland’s minister for children and youth affairs Katherine Zappone, the deputy PM’s Office told Armenpress.
The sides stated that there is a huge potential for deepening the bilateral relations. They discussed issues relating to expanding the mutual cooperation at international platforms, in particular the UN, boosting the parliamentary diplomacy, forming economic agenda, etc.
Deputy PM Avinyan highlighted the prospects of establishing partnership with Ireland in the IT field, for which the 23rd World Congress on Information Technology, to take place in Yerevan, is an appropriate occasion. The deputy PM also talked about the TUMO Center for Creative Technologies which has become Armenia’s unique brand in the world.
The Irish minister said Ireland is ready to share its experience and knowledge with the Armenian partners.
The sides also discussed the Armenia-EU cooperation. In this context the deputy PM highlighted the development of human capital and the importance of launching talks with the EU over the visa liberalization.