Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Իռլանդիայի՝ երեխաների և երիտասարդության հարցերով նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 15-ին հանդիպել է Իռլանդիայի՝ երեխաների և երիտասարդության հարցերով նախարար Քեթրին Զափոնեի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար զգալի ներուժ կա, և հետաքրքրություն հայտնել համագործակցության համակողմանի զարգացմամբ: Այս առումով քննարկվել են միջազգային հարթակներում, հատկապես՝ ՄԱԿ-ում, փոխգործակցության ընդլայնման, խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման, տնտեսական օրակարգի ձևավորման և այլ հարցեր:
Տիգրան Ավինյանն առանձնացրել է Իռլանդիայի հետ ՏՏ ոլորտում գործընկերության հաստատման հեռանկարները, ինչի համար պատեհ առիթ կարող է հանդիսանալ Երևանում հոկտեմբերին անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովը: Փոխվարչապետը խոսել է նաև Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին, որը դարձել է Հայաստանի յուրօրինակ բռենդը աշխարհում և մեծ ներդրում ունեցել երեխաների ու երիտասարդների կրթամշակութային զարգացման գործում:
Քեթրին Զափոնեն նշել է, որ հաշվի առնելով իռլանդական մեծաքանակ սփյուռքին ներգրավելու գործում իրենց ունեցած հաջողությունները, Իռլանդիան պատրաստակամ է իր փորձով ու գիտելիքներով կիսվել հայաստանյան գործընկերների հետ:
Կողմերը քննարկել են նաև ԵՄ-Հայաստան համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում փոխվարչապետը առանձնացրել է մարդկային կապերի զարգացումը և ընդգծել ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի կարևորությունը:

Вице-премьер Тигран Авинян встретился с министром по делам детей и молодежи Ирландии
Находящийся в Нью-Йорке для участия в политическом форуме высокого уровня по вопросам стабильного развития ООН вице-премьер Тигран Авинян 15 июля встретился с министром по делам детей и молодежи Ирландии Кэтрин Заппоне.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, собеседники отметили, что существует значительный потенциал для углубления двусторонних отношений, и выразили заинтересованность во всестороннем развитии сотрудничества. В этой связи были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в рамках международных платформ, особенно в рамках ООН, активизации парламентской дипломатии, формирования экономической повестки дня и др.
Тигран Авинян выделил перспективы налаживания партнерства с Ирландией в сфере информационных технологий, хорошим поводом для которого может стать предстоящий в октябре 23-й Всемирный конгресс информационный технологий. Вице-премьер также рассказал о Центре креативных технологий “Тумо”, который стал уникальным брендом Армении в мире и внес значительный вклад в культурно-образовательное развитие детей и молодежи.
Кэтрин Заппоне отметила, что, учитывая свои достижения в привлечении потенциала большой ирландской диаспоры, Ирландия готова поделиться своим опытом и знаниями с армянскими коллегами.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества между ЕС и Арменией. В этом контексте вице-премьер выделил развитие человеческих связей и подчеркнул важность скорого начала переговоров о либерализации визового режима с ЕС.