Առաջատար որ բուհերում և ինչ մասնագիտությունների գծով են առկա թափուր տեղեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան առաջատար մի շարք բուհերում 2019-2020 ուսումնական տարվա համար առկա ուսուցման բակալավրիատի համար մի շարք մասնագիտությունների գծով մնացել են թափուր տեղեր: Բուհերի ներկայացուցիչները դա հիմնավորում են ինչպես դիմորդների՝ անցողիկ շեմը չհաղթահարելով, այնպես էլ դիմելիության ընդհանուր թվի պակասով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մասնավորապես առկա ուսուցման բակալավրիատի համար մայր բուհում մնացել է 713 թափուր տեղ (ներառյալ Իջևանի մասնաճյուղում առկա թափուր 233 թափուր տեղը): 2018-ին ԵՊՀ-ում եղել է 1749 թափուր տեղ (պայմանավորված դիմորդների թվի սակավությամբ), իսկ 2017-ին՝ 902 թափուր տեղ: Երևանի պետական համալսարանում այս տարի թափուր տեղեր են առկա մասնավորապես Ֆիզիկայի, Քիմիայի, Երկրաբանության, Սոցիոլոգիայի, Հայոց լեզվի և գրականության, Ռուսաց լեզվի և գրականության, Անգլերեն լեզու, գերմաներեն լեզու և հաղորդակցության, Անգլերեն լեզու, ֆրանսերեն լեզու և հաղորդակցության, Աստվածաբանության, Կրոնագիտության և մի շարք այլ բաժիններում:
ԵՊՀ-ից տեղեկացրին, որ թափուր տեղերի առկայությունը հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ դիմորդները չեն հաղթահարել անցողիկ շեմը:
2019-2020 ուսումնական տարվա համար Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 1176 տեղի համար դիմել է ընդամենը 921 դիմորդ, որից 25 տոկոսը չի հավաքել անցողիկ շեմը: Բուհ է ընդունվել 676 անձ, առկա է 514 թափուր տեղ:
Համալսարանի ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Մանուկ Մովսիսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ թափուր տեղերի հնարավոր պատճառներին: «Առաջին գործոնը դիմորդների քանակն է: Երկրորդ գործոնն այն է, որ այս տարի անցողիկ շեմն ավելի շատ դիմորդներ չեն հաղթահարել»,-ասաց նա ու նկատեց, որ բարձրագույն կրթության նկատմամբ հետաքրքրությունը նվազել է, ինչը միջազգային միտում է:
Մովսիսյանն անդրադարձավ նաև դիմորդների կրթվածության մակարդակին: Նրա խոսքով՝ նույնիսկ շատ դեպքերում դիմում-հայտը տառասխալներով են լրացնում։
Տնտեսագիտական համալսարանում թափուր տեղեր են առկա Տնտեսագիտություն, Հաշվապահական հաշվառում և հարկում, Բնապահպանություն և բնօգտագործում, Վիճակագրություն, Զբոսաշրջություն և մի շարք այլ բաժիններում:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տվյալներով՝ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում այս տարի առկա է 669 թափուր տեղ: Թափուր տեղեր են առկա մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, քիմիայի, հայոց լեզվի և գրականության, ռուսաց լեզվի և գրականության, հոգեբանության, լոգոպեդիայի և մի շարք այլ մասնագիտությունների գծով:
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում թափուր է մնացել 454 տեղ՝ քաղաքագիտության, լրագրության, ռուսերեն, անգլերեն և հայերեն լեզուներով թարգմանչական գործի, ֆրանսերեն և հայերեն լեզուներով թարգմանչական գործի, անգլերեն լեզու լեզվաբանության և այլ մասնագիտությունների գծով:
Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում առկա է 694 թափուր տեղ՝ անշարժ գույքի փորձաքննության, շենքերի նախագծման, տնտեսագիտության, հաշվապահական հաշվառման և հարկման մասնագիտությունների գծով:
Իսկ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում առկա է 952 թափուր տեղ՝ անասնաբուժության, դեղագիտության, ապահովագրական գործի և այլ մասնագիտությունների գծով:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը արդեն հայտարարել է, որ բուհերում թափուր տեղերի առկայության դեպքում ընդունելության քննություններից դրական միավոր ստացած, սակայն մրցույթից դուրս մնացած դիմորդները հուլիսի 15-20-ը կարող են մասնակցել թափուր տեղերի մրցույթին։

В каких ведущих вузах и по каким специальностям имеются вакансии?
В ряде ведущих вузов Армении после приемных экзаменов учебного года 2019 –2020 остались вакантные места для бакалавриата очного образования по ряду специальностей. Представители вузов обосновывают это как не преодолеванием проходного порога абитуриентами, так и общим количеством абитуриентов. Как передает Арменпресс, для бакалавриата очной формы обучения в ЕГУ осталось 713 вакантных мест (в том числе 233 вакантных места в Иджеванском филиале).
В 2018 году в ЕГУ было 1749 вакантных мест (из-за малого количества абитуриентов), а в 2017 году - 902 вакантных места. В этом году вакантные места в Ереванском государственном университете остались, в частности, на факультетах физики, химии, геологии, социологии, армянского языка и литературы, русского языка и литературы, английского языка, немецкого языка и коммуникации, английского языка, французского языка и коммуникации, богословия, религиоведения и др.
В ЕГУ сообщили, что наличие вакантных мест в основном обусловлено тем, что абитуриенты не преодолели проходной барьер. В 2019 - 2020 учебном году для 1176 мест Ереванского государственного экономического университета подали заявки всего 921 абитуриент, 25% из которых не набрали проходных баллов.
Ответственный секретарь приемной комиссии Манук Мовсисян в беседе с Арменпресс коснулся возможных причин вакансий. “Первый фактор-количество абитуриентов. Второй фактор заключается в том, что в этом году проходной порог не преодолели больше абитуриентов”, - сказал он и отметил, что интерес к высшему образованию снизился, что является международной тенденцией.
Мовсисян коснулся также и уровня образованности абитуриентов. По его словам, бывают случаи, когда заявление заполняют с ошибками.
В экономическом университете вакантные места имеют факультеты экономики, бухгалтерский учет и налогообложение, экология и природопользование, статистика, туризм и ряд других.
По данным Центра оценки и тестирования, в этом году в Армянском государственном педагогическом университете им. Х.Абовяна осталось 669 вакантных мест. Вакантные места имеются на факультетах математики, физики, химии, армянского языка и литературы, русского языка и литературы, психологии, логопедии и по ряду других специальностей.
В Ереванском государственном университете языков и социальных наук им. В. Брюсова осталось 454 вакантных мест по политологии, журналистике, переводческому делу на русском, английском и армянском языках, переводческому делу на французском и армянском языках, лингвистике английского языка и другим специальностям.
В национальном университете архитектуры и строительства Армении есть 694 вакантных места по специальностям: экспертиза недвижимости, проектирование зданий, экономика, бухгалтерский учет и налогообложение.
В национальном аграрном университете Армении есть 952 вакантных места по специальностям ветеринария, фармакология, страховое дело и др.
Центр оценки и тестирования уже заявил, что при наличии вакантных мест в вузах абитуриенты, получившие положительные баллы на вступительных экзаменах, но выбывшиеиз конкурса, с 15 по 20 июля могут принять участие в конкурсе на вакантные места.