Մհեր Գրիգորյանը ԵԽ փորձագետների հետ քննարկել է հակակոռուպցիոն ոլորտի առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան փորձագետներ Դիանա Կովաչևային (Բուլղարիայի արդարադատության նախկին նախարար, ներկայում Բուլղարիայի ՄԻՊ-ի տեղակալ) և Գերհարդ Ռեիզներին (Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհրդի, Դատավորների միջազգային ասոցիացիայի և Դատավորների եվրոպական ասոցիացիայի նախկին նախագահ)՝ ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը կարևորել է փորձագիտական այս կազմի հետ հանդիպումը և եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել է դատաիրավական և հակակոռուպցիոն ոլորտների առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքերի, ընթացակարգերի, դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու իրավասություն ունեցող մարմինների շրջանակի հստակեցմանը, ստեղծվելիք Հակակոռուպցիոն դատարանի և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործիքակազմերին, պաշտոնատար անձանց գույքի, եկամուտների, ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտի կատարելագործմանը և այլ հարցերի: Զրուցակիցները քննարկել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում Կառավարության ձեռնարկվելիք քայլերն ու հետագա անելիքները, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել դատական համակարգում առկա բացերի վերացման և արդյունավետ լուծումների որոնման շուրջ:

Вице-премьер Мгер Григорян принял высокопоставленных экспертов Совета Европы
Вице-премьер Мгер Григорян принял сегодня высокопоставленных экспертов Совета Европы Диану Ковачеву (бывший министр юстиции Болгарии, в настоящее время - заместитель омбудсмена Болгарии), Герхарда Рейзнера (бывшего председателя Консультативного совета европейских судей, Международной ассоциации судей и Европейской ассоциации судей) во главе с руководителем ереванского офиса Совета Европы Наталией Вутовой.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, приветствуя гостей, вице-премьер подчеркнул важность встречи с группой экспертов и обсудил с европейскими партнерами приоритеты в судебной и антикоррупционной сферах.
В ходе встречи были затронуты основания и порядок возбуждения дисциплинарного производства в отношении судьи, вопросы уточнения рамок компетентных органов по возбуждению дисциплинарного производства в отношении судьи, инструменты создаваемого Антикоррупционного суда и Антикоррупционного комитета, вопросы совершенствования института по декларированию имущества, доходов, расходов должностных лиц и другие вопросы. Собеседники также обсудили шаги, которые должны быть предприняты правительством в борьбе с коррупцией, и дальнейшие планы, а также обменялись мнениями по устранению недостатков в судебной системе и поиску эффективных решений.