Հերթը հումանիտար առարկաներինն է․ փոփոխվում են հանրակրթական չափորոշիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի «Հանրակրթության որակի բարելավում՝ կրթակարգի և չափորոշիչների վերանայման միջոցով» ենթածրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել Հանրակրթության պետական չափորոշչի, առարկայական չափորոշիչների և ծրագրերի վերանայումը` ներառելով հետևյալ ուսումնական բնագավառները.
• հայոց լեզու, գրականություն
• հասարակություն, հասարակական գիտություններ (Հասարակագիտություն, Հայոց պատմություն, Եկեղեցու պատմություն, Համաշխարհային պատմություն, Նորագույն պատմություն)
• օտար լեզուներ (անգլերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն)
• արվեստ (երաժշտություն, կերպարվեստ)
• ֆիզիկական կրթություն և անվտանգ կենսագործունեություն (Ֆիզկուլտուրա, Առողջ ապրելակերպ, Շախմատ, ՆԶՊ):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, չափորոշիչները սահմանում են ուսումնառության նպատակներն առ այն, թե ինչ պետք է սովորողն իմանա և կարողանա անել ըստ դասարանների կամ կրթական աստիճանի։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է նաև.
• վերապատրաստման մոդուլների մշակում
• մշակված առարկայական չափորոշիչների և ծրագրերի փորձարկումը դպրոցում
• վերապատրաստումներ ուսուցիչների համար` ներկայացնելու վերափոխված առարկայական չափորոշիչները և ծրագրերը դպրոցներում
• սեմինարների կազմակերպում՝ դասագրքեր մշակողների համար
Արդյունքում կունենանք՝ հանրակրթության նոր, միասնական պետական չափորոշիչ և դրան համապատասխան վերանայված և լրամշակված առարկայական չափորոշիչներ ու ծրագրեր, ինչպես նաև առարկայական չափորոշիչներում և ծրագրերում կատարված փոփոխություններին լավատեղյակ ուսուցիչներ և դասագիրք մշակողներ:

Очередь за гуманитарными предметами: меняются общеобразовательные стандарты
В рамках подпрограммы “Улучшение качества общего образования посредством пересмотра системы образования и критериев” программы Всемирного банка “Улучшение образования” планируется провести пересмотр государственного стандарта общего образования, предметных критериев и программ, включая следующие учебные программы:
армянский язык, литература
общество, общественные науки (обществоведение, История Армении, история Церкви, мировая история, новейшая история)
иностранные языки (английский, русский, немецкий, французский)
искусство (музыка, изобразительное искусство)
физическое образование и безопасная жизнедеятельность (физкультура, здоровый образ жизни, шахматы, НВП).
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, критерии определяют цели обучения согласно тому, что учащийся должен знать и делать по классам или степени образования.
В рамках программы планируется также:
разработка учебных модулей
тестирование разработанных предметных критериев и программ в школе
переподготовка учителей для представления измененных критериев и программ в школах
организация семинаров для разработчиков учебников.
В результате у нас будет новый, единый государственный стандарт общего образования и пересмотренные и доработанные предметные критерии и программы, а также учителя и разработчики учебников, хорошо знакомые с изменениями, внесенными в предметные стандарты и программы.