Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի էներգետիկայի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն ժամանած փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, որպես հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Մհեր Գրիգորյանը և Ռեզա Արդաքանիանը երկուստեք վստահություն են հայտնել, որ հանդիպմանը հաջորդող նիստը կանցնի կառուցողական մթնոլորտում: Նրանք անդրադարձել են նիստի օրակարգում ներառված մի շարք հարցերի, և քննարկել էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Իրանի միջև համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ու համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Մհեր Գրիգորյանը և Ռեզա Արդաքանիանը կարևորել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագրի վավերացումը երկու երկրների խորհրդարանների կողմից: Փոխվարչապետ նշել է, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է առավելագույնս իրացնել համաձայնագրի շրջանակներում ստեղծված հնարավորությունները, և Հայաստանը` որպես Իրանի հետ ցամաքային սահման ունեցող միակ ԵԱՏՄ երկիր իր ներդրումը կունենա ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում առևտրային հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային նշանակության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ:

Armenian Deputy PM meets with Energy Minister of Iran
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan, who is in Iran on a working visit, met with Energy Minister of Iran Reza Ardakanian.
As ARMENPRESS was informed from the Office of Mher Grigoryan, as the co-chairs of the Armenia-Iran intergovernmental commission, Mher Grigoryan and Reza Ardakanian expressed confidence that the session that will take place following their meeting, will be constructive. The interlocutors referred to a number of issues on the agenda of the session and discussed the implementation process of a number of joint initiatives in the sphere of energy and the opportunities for the development of cooperation.
Mher Grigoryan and Reza Ardakanian highlighted the ratification of the interim agreement on establishing free trade zone between Iran and the EAEU member states by the parliaments of the two countries. The Armenian Deputy PM noted that by joint efforts it will be possible to realize the opportunities provided by the agreement in the best way and Armenia, as the only EAEU member state sharing land border with Iran, will have its contribution to the development of trade relations in both bilateral and multilateral formats.