Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի էներգետիկայի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն ժամանած փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, որպես հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Մհեր Գրիգորյանը և Ռեզա Արդաքանիանը երկուստեք վստահություն են հայտնել, որ հանդիպմանը հաջորդող նիստը կանցնի կառուցողական մթնոլորտում: Նրանք անդրադարձել են նիստի օրակարգում ներառված մի շարք հարցերի, և քննարկել էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Իրանի միջև համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ու համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Մհեր Գրիգորյանը և Ռեզա Արդաքանիանը կարևորել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագրի վավերացումը երկու երկրների խորհրդարանների կողմից: Փոխվարչապետ նշել է, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է առավելագույնս իրացնել համաձայնագրի շրջանակներում ստեղծված հնարավորությունները, և Հայաստանը` որպես Իրանի հետ ցամաքային սահման ունեցող միակ ԵԱՏՄ երկիր իր ներդրումը կունենա ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում առևտրային հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային նշանակության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ:

Вице-премьер Мгер Григорян встретился с министром энергетики Ирана
Прибывший с рабочим визитом в Исламскую Республику Иран вице-премьер Мгер Григорян встретился с министром энергетики Ирана Резой Ардаканианом.
Как сообщили Арменпресс из офиса вице-премьера Мгера Григоряна, сопредседатели армяно-иранской межправительственной комиссии Мгер Григорян и Реза Ардаканиан выразили уверенность в том, что предстоящее после встречи заседание пройдет в конструктивной атмосфере. Они коснулись ряда вопросов, включенных в повестку заседания, обсудили процесс реализуемых между Арменией и Ираном в области энергетики совместных программ и возможности развития сотрудничества.
Мгер Григорян и Реза Ардаканиан отметили важность ратификации парламентами двух стран временного соглашения о создании зоны свободной торговли между государствами-членами ЕАЭС и Ираном. Вице-премьер отметил, что совместными усилиями можно максимально реализовать созданные в рамках соглашения возможности, и как единственная страна-член ЕАЭС, имеющая сухопутную границу с Ираном, Армения внесет свой вклад в развитие торговых отношений как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Собеседники также обменялись мнениями по ряду вопросов регионального значения, а также представляющим взаимный интерес проблемам.