Ամփոփվել են Հայ-վրացական առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 27-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հայկական կողմից նիստը համանախագահել է ՀՀ փոխվարչապետՏիգրանԱվինյանը,վրացականկողմից`Վրաստանի փոխվարչապետ, տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարՄայա Ցկիտիշվիլին:
Շնորհակալություն հայտնելով նիստի մասնակիցներին նիստի կազմակերպման, բովանդակալից քննարկումների և արդյունավետ աշխատանքի համար`փոխվարչապետ Ավինյանը նշել է, որ կարևոր այս միջոցառումը սահմանել է երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության հիմնական ուղենիշները՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ուժերով կողմերը կկարողանան այս գործընթացին հաղորդել հետևողական և համակարգված բնույթ։
Տիգրան Ավինյաննընդգծելէփոխվստահության մթնոլորտը, որը տիրում էր նիստի աշխատանքների ողջ ընթացքում՝ նշելով, որհանձնաժողովի անդամների և փորձագետների միջև ձևավորված փոխհարաբերությունների այսպիսի բնույթը ևս նպաստում է ցանկացած հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ համաձայնեցված դիրքորոշումների՝ առավել արագ և արդյունավետ մշակմանը։Միաժամանակ, նա ավելացրել է, որ շատ կարևոր է պահպանել այս տեմպը և առաջ շարժվել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արագ կյանքի կոչման ուղղությամբ, ինչին բնականաբար սպասում են հայ և վրաց ժողովուրդները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել էհարցերի լայն շրջանակ՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, հումանիտար և բազմաթիվ այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր։
Նիստի ավարտին տեղի է ունեցելՀայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի արձանագրության ստորագրման արարողությունը: Արձանագրության մեջ արտացոլված են երկու կառավարությունների այն հիմնական անելիքները, որոնք անհրաժեշտ հիմք կհանդիսանան երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին նոր որակ հաղորդելու համար։

Подведены итоги 10-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией
В Ереване 27 июня состоялось 10-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Заседание прошло под сопредседательством вице-премьера Республики Армения Тиграна Авиняна с армянской стороны и вице-премьера Грузии, министра регионального развития и инфраструктуры Майи Цкитишвили с грузинской стороны.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, выразив благодарность участникам заседания за организацию заседания, содержательные обсуждения и эффективную работу, вице-премьер Авинян отметил, что это важное событие установило основные направления двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Он выразил уверенность, что совместными усилиями стороны смогут передать этому процессу последовательный и координированный характер.
Тигран Авинян подчеркнул атмосферу взаимного доверия, которая была на протяжении всего заседания, отметив, что такой характер отношений между членами комиссии и экспертами также способствует более быстрой и эффективной разработке согласованных позиций по любым вопросам и проблемам. Вместе с тем он добавил, что очень важно сохранить этот темп и двигаться вперед в направлении быстрой реализации достигнутых договоренностей, чего, естественно, ожидают и армянский, и грузинский народы.
В ходе заседания был обсужден широкий круг вопросов, в том числе энергетической, транспортной, сельскохозяйственной, туристической, гуманитарной отраслей и других сфер.
В конце заседания состоялась церемония подписания протокола 10-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. В протоколе отражены основные действия двух правительств, которые послужат необходимой основой, чтобы придать новое качество двусторонним экономическим отношениям.