Մեծ նշանակություն եմ տալիս հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը․ Սի Ծինփինը շնորհավորել է նախագահ Արմեն Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,ուղերձում ասվում է.
«Հայաստանը Չինաստանի համար համագործակցության ավանդական գործընկերներից է, հայ-չինական բարեկամական հարաբերություններն իրենց արմատներով գնում են դեպի հեռավոր անցյալ: Վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերություններում նկատվում է զարգացման դրական դինամիկա, հետևողականորեն խորանում է գործնական համագործակցությունը:
Ես մեծ նշանակություն եմ տալիս հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանն ու պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ ջանքեր գործադրել, որպեսզի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ իրականացման շրջանակում երկկողմ հարաբերություններն ու համագործակցությունը նոր տեղաշարժեր գրանցեն և այդպիսով ավելի իրական օգուտ բերեն մեր երկրների ժողովուրդներին»:

«Я придаю большое значение развитию китайско-армянских отношений» — Си Цзиньпин поздравил президента Армена Саркисяна
По случаю дня рождения Президента Республики Армена Саркисян ему направил поздравительное послание Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин.
«Армения является традиционным партнёром сотрудничества для Китая, китайско-армянские дружественные отношения уходят своими корнями в далёкое прошлое. В последние годы двусторонние отношения поддерживают позитивную динамику развития и последовательно углубляется деловое сотрудничество.
Я придаю большое значение развитию китайско-армянских отношений и готов вместе с Вами прилагать совместные усилия к тому, чтобы двусторонние отношения и сотрудничество в рамках совместной реализации инициативы «Один пояс, Один путь» достигли новых сдвигов, тем самым приносили более реальной пользы народам наших стран».