Տավուշում գյուղմթերք արտադրող, վերամշակող ընկերությունները վարչապետ Փաշինյանին ծանոթացնում են արտադրական կարողություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյան ռազմամարզական վարժարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ մեկնարկել է «Իմ քայլը հանուն Տավուշի» ներդրումային համաժողովը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նշել է, որ սա ՀՀ մարզերում անցկացվող նմանատիպ հինգերորդ համաժողովն է և անդրադարձել հարցին, թե որոնք են նմանատիպ համաժողովների անցկացման նպատակները: «Մեր ամենակարևոր նպատակն անհատական ջանքի խրախուսումն ու քաջալերումն է Հայաստանի Հանրապետության զարգացման գործում, որովհետև մենք համոզված ենք, որ ՀՀ քաղաքացիների անհատական ջանքն է այն շրջադարձային կետը, երևույթը, որը մեր երկիրը պետք է նոր մակարդակի բարձրացնի տնտեսապես, քաղաքականապես և բոլոր առումներով: Ի՞նչ ենք նկատի ունենում` անհատական ջանք ասելով. նկատի ենք ունենում օրինակ` «Ապագա ռեզոթ» ընկերության հիմնադիր Արտակ Չիբուխչյանին, ով մի օր որոշում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից պետք է գա Հայաստան և Ենոքավանի լքված տարածքում ստեղծի մի կառույց, որը պետք է փոխի համայնքի կյանքը, Հայաստանի Հանրապետության իմիջը: Նկատի ունեմ իջևանցի գործարար Անդրանիկ Ղազարյանին, ով Ուկրաինայում հաջողության է հասել, վերադառնում է Հայաստան և շուտով նրա շնորհիվ Իջևանի անշարժ գույքի շուկայում երկար տարիների ընդմիջումից հետ կհայտնվի նոր առաջարկ՝ բազմաբնակարան շենքի տեսքով: Նկատի ենք ունենում «Քարահունջ» գինետան հիմնադիրներին, որովհետև այս մարդիկ գալիս են Սփյուռքից և Հայաստանում ստեղծում նոր իրականություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ անհատական ջանք ասելով նկատի են ունենում նաև «Հայրապետյան եղբայրներ» ընկերությանը, որոնք երկար տարիներ ղեկավարում են Պարզ լիճը` ստեղծելով բնության և բիզնեսի ներդաշնակության մի նոր երևույթ:
«Անհատական ջանք ասելով՝ սա նկատի ունենք, որովհետև փոփոխությունների շարժիչ ուժն, իհարկե, պետք է լինի կառավարությունը, բայց դրանց ճակատագիրը որոշողը քաղաքացիներն են և կառավարության ամենամեծ անելիքն ահա այսպիսի մարդկանց օրինակներ ի ցույց դնելով` քաջալերելն է ուրիշներին և հնարավորություններ ստեղծելը, որպեսզի մարդիկ տաղանդը բացահայտելու և իրացնելու հնարավորություն ունենան: Այն մարդիկ, որոնց մասին խոսեցի, այդ ամենը ստեղծել են ոչ ամենևին կատարյալ պայմաններում, հակառակը՝ այդ ամենն արվել է դժվարություններ հաղթահարելով»,- ասել է վարչապետը` հավելելով, որ կառավարությունն առկա խնդիրները հաղթահարելու համար իրականացնում է համապատասխան քայլեր:
«Այսօր խոսում ենք վարկային տոկոսադրույքների նվազեցման մասին, հարյուր հազարավոր մարդկանց վարկային պատմությունը «սպիտակեցրել» ենք, մենաշնորհները վերացրել: Հիմա խոսում ենք այն մարդկանց մասին, որոնք ինչ-որ բան արել են` աղքատությունը հաղթահարելով: Մենք հիմնադրել ենք «Մեր ժամանակների հերոսը» խորագրով հեռուստատեսային նախագիծը, որը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր էլ կան մարդիկ, ովքեր զրոյից, առանց որևէ բան ունենալու՝ հասել են կոնկրետ արդյունքների: Նրանք չեն համաձայնվել համակերպվել հուսահատության հետ: Կարծում եմ` մենք պետք է նոր մշակույթ բերենք և անուններով ու հասցեներով խոսենք այդ մարդկանց մասին: Կոնկրետ օրինակները շատ կարևոր են, այդ մարդիկ մեր ժամանակների հերոսներն են և նրանց օրինակները պետք է ոգևորեն մյուսներին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ներկայացրել «Թեյան» անունով հայկական թեյերի արտադրություն հիմնած Աստղիկ Գալստյանի և Վարդան Հարությունյանի, երևանցի կավագործ Ռուբեն Գևորգյանի օրինակները:
«Վերջինս ընդամենը փողոցում մանրավաճառությամբ է զբաղված եղել, պարզապես չի համաձայնվել համակերպվել հուսահատության հետ և հիմա ստեղծում է գլուխգործոցներ: Այնպես չէ, որ նա միլիոնատեր է, բայց այնպես էլ չէ, որ ամենակարևորը փողն է: Մարդն օրվա վերջում բավարարված է լինում, որովհետև հասկանում է, որ ինչ-որ բան ստեղծեց, խնդիրներ ունի իր առաջ դրած, հաղթել է հուսահատությանը, հաղթել է «փողոցին», որտեղ մարդիկ 30 տարի սպասում են, թե ով պետք է գա` իրենց առաջարկի ներգրավվել ընտրական ընտրակեղծարարություններում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև Ռիտա Մարտիրոսյանի օրինակին, ով եղել է ուսուցչուհի և տեղափոխվել է Գեղարդ գյուղ` հիմնել դեղաբույսերի արտադրություն, Սամվել Գասպարյանին, ով սայլակին գամված որոշել է, որ ինքը կարող է իր մտքով հաղթահարել իր հաշմանդամությունն ու փայտից տարբեր իրեր է պատրաստում:
«Մարդն առավոտից երեկո աշխատում է: Այդ աշխատանքի իմաստը միայն այն չէ, թե ինչքան եկամուտ ստացավ, այլ մարդու ինքնագնահատականը, արժանապատվությունը, հավատը` սեփական ուժերի նկատմամբ, որ մարդը ոչ թե ձեռքը պարզած ինչ-որ մեկից ինչ-որ բան է աղերսում, այլ հավատում իր ուժին, մարդն ինքն իրեն է հարգում և արժանանում ուրիշների հարգանքին: Այս տրամաբանությունը Հայաստանում ունի հաջողություն և համոզված եմ, որ այս բոլոր մարդիկ հաջողություններ են ունենալու: Այն աշխատանքը, որի մեջ դրված է գաղափար, միտք, հայեցակարգ, կոնցեպցիա` հաջողություններ է ունենալու»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի Կենտրոնական բանկի պահուստավորած դոլարի ծավալն արդեն հասել է 171 մլն դոլարի: «Վերջին երեք օրվա ընթացքում այդ ծավալն ավելացել է 40 մլն դոլարով, ինչը նշանակում է, որ տնտեսության արյունատար օղակները բացվել են, և մեզ պետք են անհատական ջանքի օրինակներ: Այստեղ կարևորն աշխատանքը, ստեղծագործությունը, ինքներս մեզ, մեր երկրին, մեր ապագային, մեր տաղանդին հավատալն է: Յուրաքանչյուր մարդ տաղանդավոր է, բացառիկ, աշխարհում և Հայաստանում չկա ոչ տաղանդավոր մարդ, և մեր կառավարության առանցքային առաքելությունը մարդկանց աջակցելն է, որ նրանք հայտնաբերեն իրենց տաղանդը, որ հավատան իրենց տաղանդին»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` սովորաբար տնտեսության զարգացում ասելով՝ նկատի են ունենում խոշոր բիզնեսը, կապիտալը: Վարչապետը նշել է, որ դժվար է գերագնահատել դրա դերը տնտեսության զարգացման գործում, բայց Հայաստանում այսպես թե այնպես խոշոր բիզնեսը կայացել է, ինքն իր հարցերը կլուծի: «Կառավարությունը նույնպես շահագրգռված է, որ խոշոր բիզնեսը հաջողություն ունենա, բայց մեր խնդիրն է, որ ձևավորվեն նոր խոշոր բիզնեսներ: Միաժամանակ, բիզնես միջավայրի, արտերկրից ներդրումներ ներգրավելու համար պետք է ցույց տալ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը տաղանդավոր մարդկանց երկիր է: Պետք է աջակցել այսպիսի մարդկանց, ընդ որում, աջակցել խոսքով, գաղափարով, որովհետև Հայաստանում մեզ հաջողվել է հսկայական անհավատալի քաղաքական փոփոխություններ անել, որոնք արել ենք խոսքով և գաղափարով: Ոչ ոք թող չթերագնահատի խոսքի և գաղափարի ուժը: Մենք հավատում ենք խոսքին, մարդկանց, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին և ՀՀ քաղաքացին պետք է շարունակի իր հաղթարշավը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր քարը դրել են քարի վրա: «Նրանք նույնպես մեր ժամանակների հերոսներ են: Մեր ժամանակները հերոսանալու ժամանակներ են: Հայաստանի Հանրապետության հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ արդեն հերոսացել են քաղաքական ասպարեզում և պետք է հերոսանան նաև տնտեսական ասպարեզում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ քայլը հանուն Տավուշի» համաժողովը նպատակ ունի տեղի և օտարերկրյա ներդրողներին ներկայացնել մարզի հեռանկարային և գերակա ոլորտների ներուժը, նպաստավոր գործարար միջավայրի ապահովման գործիքները, ներդրումներ ներգրավելու, նոր գործարար կապեր հաստատելու, ինչպես նաև քննարկումների և փորձի փոխանակման միջոցով արդյունավետ նոր բիզնես մոդելներ ստեղծելու հնարավորությունները:
Միջոցառման ընթացքում առանձին տաղավարներով ներկայացվել են Տավուշի մարզում արտադրվող գյուղմթերքի, վերամշակող և այլ ոլորտների ցուցահանդեսային նմուշներ, որոնց կծանոթանա նաև վարչապետ Փաշինյանը:
Համաժողովին ներկա են և ելույթներով հանդես են եկել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը, ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո Դե Լա Ռոսան: Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ կառավարության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, միջազգայինկազմակերպությունների ղեկավարներ, Հայաստանում տարբեր երկրների դեսպաններ ևհյուպատոսներ, հայ և օտարազգի գործարարներ, ներդրողներ:

Компании по производству и переработке сельскохозяйственной продукции представляют премьер-министру свои производственные возможности
Компании по производству  и переработке сельскохозяйственной  продукции представляют премьер-министру  свои производственные  возможности
В Военно-спортивном колледже им. Монте Мелконяна города Дилижан с участием премьер-министра Никола Пашиняна стартовал инвестиционный бизнес-форум “Мой шаг во имя Тавушской области”.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя присутствующих, премьер-министр отметил, что это пятый подобный форум, проводимый в областях Армении, и коснулся вопроса о цели таких форумов. “Наша самая главная цель - стимуляция и поощрение индивидуальных усилий для развития Республики Армения, потому что мы убеждены, что индивидуальные усилия граждан Армении являются тем поворотным моментом, явлением, которое должно поднять нашу страну на новый уровень в экономическом, политическом и во всех отношениях. Что мы имеем в виду, когда говорим о личных усилиях? Мы имеем в виду, например, основателя компании “АпагаРезорт” АртакаЧибухчяна, который однажды решает, что должен приехать из России в Армению и создать на заброшенной территории общины Енокаван структуру, которая изменит жизнь общины, имидж Республики Армения. Имеем в виду бизнесмена АндраникаКазаряна из Иджевана, который достиг успехов в Украине, вернулся в Армению, и скоро благодарянему на рынке недвижимости Иджевана появится новое предложение в виде многоквартирного дома. Мы имеем в виду основателей винного бара “Караундж”, потому что эти люди проехали из диаспоры и создают новую реальность в Армении”, - отметил Никол Пашинян, добавив, что имеется в виду также компания “Братья Айрапетян”, которая много лет управляет озером Парз, создавая новое явление - гармонию природы и бизнеса.
“Под индивидуальными усилиями мы подразумеваем именно это, потому что движущей силой изменений, несомненно, должно быть правительство, но их судьба решается гражданами, и самое важное дело правительства - показывать пример таких людей, вдохновлять других и создавать возможности, чтобы раскрыть талант людей и дать им шанс реализовать его. Те люди, о которых я говорил, создали все это отнюдь не в идеальных условиях. Наоборот, все это было сделано путем преодоления трудностей”, - сказал премьер-министр, добавив, что правительство предпринимает шаги для преодоления существующих проблем.
“Сегодня мы говорим о снижении процентных ставок кредитов, мы “очистили” кредитную историю сотен тысяч людей и ликвидировали монополии. Сейчас мы говорим о людях, которые сделали что-то, преодолевая бедность. Мы создали телевизионный проект «Герой нашего времени», который показывает, что в Республике Армения и сегодня есть люди, которые с нуля, ничего не имея, достигли конкретных результатов. Они не согласились смириться с разочарованием. Думаю, мы должны привнести новую культуру и говорить об этих людях поименно. Конкретные примеры очень важны, эти люди являются героями нашего времени, и их примеры должны вдохновлять других”, - сказал Никол Пашинян и привел примеры основателей производства армянского чая “Теян” АстхикГалстян и Вардана Арутюняна, ереванского гончара Рубена Геворгяна.
“Последний занимался розничной торговлей на улице, но он не смирился с отчаянием и теперь создает шедевры. Не то чтобы он миллионер, но и не так, что деньги, это самое важное. Человек в конце дня бывает удовлетворенным, потому что он понимает, что что-то создал, поставил перед собой задачи, преодолел отчаяние, победил “улицу”, где люди 30 лет ждут, чтобы появился кто-то, кто предложит им принять участие в избирательных фальсификациях”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также коснулся примера Риты Мартиросян, которая была учительницей и переехала в деревню Гегард, основала производство лечебных трав; СамвелаГаспаряна, который прикован к инвалидной коляске, однако решил, что может преодолеть свою инвалидность и делает различные предметы из дерева.
“Человек работает с утра до ночи. Смысл этой работы не только в том, сколько он заработает, но также в чувстве собственного достоинства, самооценке и вере в свои силы, чтобы человек не сидел с протянутой рукой и просил чего-то у кого-то, а верил в свои силы, человек уважает самого себя и удостаивается уважения других. Эта логика успешна в Армении, и я уверен, что все эти люди будут успешными. Работа, в которую заложены идеи, мысли и концепции, будет успешной”, - подчеркнул премьер-министр.
Никол Пашинян сообщил, что в этом году долларовый запас Центрального банка уже достиг 171 млн долларов. “За последние три дня этот объем увеличился на 40 миллионов долларов, что означает, что кровеносные сосуды экономики открыты, и нам нужны примеры индивидуальных усилий. Здесь важны труд, креативность, вера в себя, свою страну, свое будущее, свой талант. Каждый человек талантлив, исключителен, в мире и в Армении нет неталантливых людей, и главная задача нашего правительства - помочь людям раскрыть свой талант, поверить в свой талант”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, обычно, говоря о развитии экономики, подразумевают крупный бизнес, капитал. Премьер-министр отметил, что трудно переоценить роль крупного бизнеса в развитии экономики, но в Армении так или иначе крупный бизнес уже состоялся, он сам решит свои проблемы. “Правительство также заинтересовано в успехе крупного бизнеса, но наша задача - формирование нового крупного бизнеса. В то же время, для привлечения иностранных инвестиций необходимо показать, что Республика Армения - страна талантливых людей. Необходимо поддерживать таких людей, в том числе поддержать словами и идеями, потому что в Армении нам удалось осуществить огромные невероятные политические изменения, которых мы достигли с помощью слов и идей. Пусть никто не недооценивает силу слова и идеи. Мы верим в слова, в людей, в граждан Республики Армения, и гражданин Армении должен продолжить свое триумфальное шествие”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр поблагодарил всех, кто созидает. “Они тоже герои нашего времени. Наше время - время становления героями. Сотни тысяч граждан Республики Армения уже стали героями на политической арене и также должны стать героями в экономической арене”, - отметил Никол Пашинян.
Целью инвестиционного форума является представление местным и иностранным инвесторам потенциал перспективных и приоритетных отраслей области и инструментов обеспечения благоприятной бизнес-среды, а также возможности создания новых эффективных бизнес-моделей путем привлечения инвестиций, установления новых деловых контактов, обсуждений и обмена опытом.
В ходе мероприятия отдельными павильонами были представлены экспонаты сельскохозяйственной продукции, перерабатывающей и других отраслей Тавушской области, с которыми также ознакомится премьер-министр Пашинян.
На форуме присутствовали и выступили с речами также постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп, постоянный представитель ПРООН Дмитрий Марьясин, руководитель отдела по сотрудничеству делегации ЕС в Армении ГонсалоСерано де ла Роса. В форуме принимают участие члены правительства Армении, депутаты Национального Собрания, главы международных организаций, аккредитованные в Армении иностранные послы и консулы, армянские и иностранные бизнесмены и инвесторы.