Եվրախորհրդարանում սոցիալիստների խումբը գլխավորել Է իսպանացի եվրապատգամավոր Իրաչե Գարսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր գումարման Եվրախորհրդարանում (ԵԽ), որն ընտրվել Է մայիսի 23 – 26-ը, «Սոցիալիստների եւ դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» (ՍԴԱԴ) խմբի առաջնորդ Է դարձել եվրապատգամավոր Իրաչե Գարսիան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նշված Է խորհրդարանական խմբակցության՝ հունիսի 19-ին տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
«Իրաչե Գարսիան գլխավորեց սոցիալիստների եւ դեմոկրատների խումբը»,- ասված Է ՍԴԱԴ-ի հայտարարության մեջ: Դա անակնկալ չի դարձել, քանի որ Գարսիան մնացել Էր այդ պաշտոնի միակ թեկնածուն այն բանից հետո, երբ հունիսի 17-ին գերմանացի եվրապատգամավոր Ուդո Բուլմանը հանեց իր թեկնածությունը:
Ընտրվելուց հետո ունեցած իր ելույթում Գարսիան կոչ Է արել փրկելու ԵՄ-ն եւ կառուցելու նոր «ժողովրդավարական Եվրոպա»՝ ֆեմինիստական, բազմամշակութային ու բազմակրոն: Սոցիալիստների խմբակցությունը Եվրախորհրդարանում ավանդաբար զբաղեցնում Է երկրորդ տեղը Եվրոպայի քրիստոնեադեմոկրատական ժողովրդական կուսակցությունից հետո:
ԵԽ-ի վերջին ընտրություններում դրանք երկուսն Էլ պահպանել են իրենց դիրքերը, բայց ըստ որում յուրաքանչյուրը կորցրել Է տեղերի ավելի քան 20 տոկոսը: Այսպես, Եվրախորհրդարանի նոր կազմում սոցիալիստներն ստացել են 153 տեղ 751-ից, մինչդեռ անցյալ գումարման ԵԽ-ում նրանք ունեին 190 մանդատ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Группу социалистов в новом Европарламенте возглавила евродепутат от Испании
Главой группы "Прогрессивный альянс социалистов и демократов" (ПАСД) в новом созыве Европейского парламента (ЕП), избранном 23-26 мая, стала испанский евродепутат Ираче Гарсиа. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщается в распространенном в среду коммюнике парламентской фракции.
"Ираче Гарсиа возглавила группу социалистов и демократов", - говорится в заявлении ПАСД. Это не стало сюрпризом, поскольку Гарсиа осталась единственным кандидатом на этот пост после того, как в понедельник немецкий евродепутат Удо Булльман снял свою кандидатуру.
В своей речи после избрания Гарсиа призвала спасать ЕС и строить новую "демократическую Европу" - феминистскую, мультикультурную и мультирелигиозную. Фракция социалистов традиционно занимает второе место в Европарламенте после христианско-демократической Европейской народной партии. На последних выборах в ЕП они обе сохранили свои позиции, но при этом потеряли более 20% мест каждая. Так, вновом составе Европарламента социалисты получили 153 места из 751, тогда как в ЕП прошлого созыва они имели 190 мандатов.