Ի՞նչ տվեց Հայաստանի մասնակցությունը Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս Ռուսաստանում կայացավ Պետերբուրգի ամենամյա միջազգային տնտեսական համաժողովը (ՊՄՏՀ 2019), որը անվանում են նաև «ռուսական Դավոս»: Հետխորհրդային տարածքում կազմակերպվող այս կարևոր տնտեսական համաժողովին այս տարի բավական բարձր ներկայացվածություն ուներ նաև Հայաստանը: ՀՀ վարչապետի գլխավորած բավական ներկայացուցչական պատվիրակության մասնակցությունը համաժողովին ուներ թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական կարևորություն:
Տնտեսական հեղափոխության իրականացումը խնդիր սահմանած ՀՀ կառավարության համար նման համաժողովն, անշուշտ, կարևոր էր Հայաստանի գործարար և ներդրումային գրավչությունը ներկայացնելու, շահագրգիռ օտարերկրյա գործարարների հետ հանդիպումներ անցկացնելու առումով: Հայկական կողմը, մասնավորապես, որոշակի պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության կենտրոնի տնօրենի, «Յանդեքս» ընկերության ղեկավարների, ՎՏԲ բանկի նախագահի հետ հանդիպումների ընթացքում: Պետերբուրգյան այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետը հանդիպումներ է ունեցել նաև ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի և Բուլղարիայի նախագահ Ռ. Ռադևի հետ: Պուտին-Փաշինյան հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության տարբեր ուղղություններ և մի շարք հարցերի հետ կապված որոշվել է ստեղծել նաև աշխատանքային խմբեր: Ինչ վերաբերում է Բուլղարիայի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպմանը, ապա թեև այն առաջինն էր, այնուամենայնիվ կողմերին հաջողվել է ուրվագծել երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությունները և հեռանկարները:
Հայաստանի միջազգային հեղինակության առումով հատկանշական էր նաև Հայաստանի մասնակցությունը բուն համաժողովի միջոցառումներին: Այս առումով կարելի է առանձնացնել ՀՀ վարչապետի և փոխվարչապետի մասնակցությունը պանելային քննարկումներին: Այն հանգամանքը, որ ՀՀ վարչապետը հրավիրված էր մասնակցելու Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի 23-րդ լիագումար նիստին այնպիսի առաջնորդների հետ, ինչպիսիք են ՌԴ նախագահը, ՉԺՀ ղեկավարը, Բուլղարիայի նախագահը, Սլովակիայի վարչապետը, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը, վկայում են Հայաստանի նկատմամբ աճող միջազգային հետաքրքրության վերաբերյալ: Բանախոսների նման կազմում ՀՀ վարչապետի ներկայությունն, անշուշտ, կարևոր է նաև մեր երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացման և ամրապնդման տեսանկյունից: Կարևոր էին նաև այն շեշտադրումները, որոնք ՊՄՏՀ հարթակից արվեցին Հայաստանի տնտեսական բարեփոխումների, Հայաստանի ինտեգրացիոն գործընթացների, ԵՄ և ԵԱՏՄ միջև համագործակցության հաստատման հարցում Հայաստանի միջնորդական հնարավորությունների վերաբերյալ:
Պետերբուրգի համաժողովի շրջանակներում մեկ այլ պանելային քննարկման էլ մասնակցել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահի, ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահի, Եվրասիական զարգացման բանկի խորհրդի նախագահի, ՌԴ ֆինանսների նախարարի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրխզստանի իր գործընկերների հետ նա անդրադարձել է Եվրասիական ինտեգրման գործընթացին, ԵԱՏՄ զարգացման հեռանկարներին:
Ամփոփելով ՀՀ մասնակցությունը Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին՝ կարող ենք փաստել, որ այն ուներ ինչպես տնտեսական կարևորություն՝ ներդրումների ներգրավման, տնտեսական փոխգործակցություն նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման առումով, այնպես էլ քաղաքական կարևորություն՝ ՀՀ միջազգային վարկանիշի ամրապնդման տեսանկյունից:

Что дало Армении участие в Петербургском международном экономическом форуме?
На днях в России состоялся ежегодный Петербургский международный экономический форум (ПМЭФ 2019), который также называют “Русским Давосом”. В этом важном экономическом форуме на постсоветском пространстве в этом году довольно высоко была представлена и Армения. Присутствие довольно представительной делегации во главе с премьер-министром Республики Армения имело на конференции как экономическое, так и политическое значение.
Для правительства Армении, определившего задачу осуществления экономической революции, подобный форум, несомненно, был важен в плане представления деловой и инвестиционной привлекательности Армении, проведения встреч с заинтересованными иностранными предпринимателями. Армянская сторона, в частности, достигла определенных договоренностей в ходе встреч с директором инновационного центра Министерства экономики Израиля, руководителями компании “Яндекс”, президентом банка ВТБ.
В ходе визита в Санкт-Петербург премьер-министр РА встретился также с и президентом РФ Владимиром Путиным и с президентом Болгарии. В ходе встречи Путин - Пашинян были обсуждены различные направления двустороннего экономического сотрудничества, и по ряду вопросов решено создать рабочие группы. Что касается встречи глав Болгарии и Армении, то хотя она и была первой, тем не менее, сторонам удалось наметить направления и перспективы укрепления двусторонних отношений.
С точки зрения международного авторитета Армении примечательно также и участие Армении в различных мероприятиях форума.В этом плане можно выделить участие премьер-министра РА и вице-премьера в панельных обсуждениях. В этом плане можно выделить участие премьер-министра РА и вице-премьера в панельных обсуждениях. То обстоятельство, что премьер-министр РА был приглашен для участия в 23-м пленарном заседании Петербургского международного экономического форума с такими лидерами, как президент РФ, глава КНР, Президент Болгарии, премьер-министр Словакии, генеральный секретарь ООН, свидетельствует о растущем международном интересе к Армении. В подобном составе участников присутствие премьер-министра РА, несомненно, важно также с точки зрения повышения и укрепления международного авторитета нашей страны. Важны были также и те акценты, которые были сделаны с трибуны ПМЭФ относительно экономических реформ в Армении, интеграционных процессов в Армении, посреднических возможностей Армении в вопросе установления сотрудничества между ЕС и ЕАЭС.
В рамках Петербургского форума в другом панельном обсуждении принял участие вице-премьер Мгер Григорян. Вместе с председателем Делового совета ЕАЭС, председателем Коллегии ЕЭК, председателем совета Евразийского банка развития, министром финансов РФ, коллегами из Беларуси, Казахстана, Кыргызстана он коснулся процесса евразийской интеграции, перспектив развития ЕАЭС.
Подводя итоги участия Армении в Петербургском международном экономическом форуме, можем констатировать, что оно имело как экономическое значение в плане привлечения инвестиций, экономического взаимодействия в плане достижения новых договоренностей, так и политическое с точки зрения укрепления международного рейтинга РА.