Երկրորդ համաշխարհայինից հետո ձևավորված աշխարհակարգը փլուզվում է. Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը կոչ է անում հասկանալ միմյանց նոր աշխարհի ճանապարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2005-2007թթ. Ֆրանսիայի վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենը կարծում է, որ Դիլիջանում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը կարող է նպաստել ավելի լավ փոխըմբռնմանը և երևակայության գործածմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 8-ին Դիլիջանում անցկացվող ասուլիսի ժամանակ Դոմինիկ դը Վիլպենը նշեց, որ աշխարհում ներկայումս առկա են սխալ գաղափարներ, տարընկալումներ, հակամարտություններ, և մարդին դա իրենց մաշկի վրա են զգում:
«Ինձ տարիների ընթացքում զարմացրել է այն, որքան քիչ երևակայություն է օգտագործվում աշխարհում: Դիվանագիտությունն այն ոլորտն է, որտեղ մարդիկ օգտագործում են իրենց ուղեղները և գաղափարները, որպեսզի ավելի լավ աշխարհ կառուցեն, բայց եթե նայում ենք աշխարհի այսօրվա վիճակին, մենք տեսնում ենք , որ աշխարհի այն կարգը, որը ձևավորվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, լիովին փլուզվել է և փլուզվում է: Մենք չենք տեսնում, նոր աշխարհը ինչպիսին է լինելու, ինչպիսին են լինելու նոր հաստատությունները, ինստիտուտները , որոնք հիմնելու են նոր գաղափարներ և հայեցակարգեր, որոնք ձևավորելու են այն աշխարհը, որում մենք ապրելու ենք »,- ասաց Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը:
Այդ խնդիրը լուծելու համար Դոմինիկ դը Վիլպենը անհրաժեշտ է համարում միմյանց հասկանալը և երևակայության օգտագործումը, իսկ այդ ամենը, ըստ Ֆրանսիայի նախկին վարչապետի, պետք է վերածել գործողության:
Նա հիշեցրեց, թե ինչպես են Ֆրանսիան և Գերմանիան դարեր շարունակ պատերազմել, սակայն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո որոշել, որ ամենավատ թշնամին կարող է դառնալ ամենալավ բարեկամը:
«Լավագույն հարաբերություններ ձևավորելն ուղղակի պրակտիկայի խնդիր է: Եթե դրան ուզում ենք հասնել, մենք պետք է սկսենք մեզանից , պետք է սկսենք առաջին հերթին փոխել մեզ , ինչը հնարավորություն կտա ուրիշների հետ ավելի լավ հարաբերություններ ունենալ»,- եզրափակեց Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը:
Միջոցառման մասնակիցների շարքում են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմում նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական, գեներալ Ջեյմս Ջոնսը, Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարար, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհրդի նախագահ Մասիմո Ինգուշոն, Siemens ընկերության տնօրեն Ժան-Մարկ Լիշկան (Jan-Marc Lischka), Ֆրանսիական THALES ընկերության փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Փոլ Ռեմին, Սկոլկովոյի մենջմենթի դպրոցի խորհրդի ղեկավար, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշինը, Crans Montana ֆորումի նախագահ Պիեռ-Էմանուել Քուիրինը, ԱՄՆ Ազգային պաշտպանության համալսարանի հիմնադրամի նախագահ և տնօրեն Ուիլյամ Փարկերը և այլք:

Миропорядок, установившийся после Второй мировой войны, рушится — экс-премьер Франции призывает понять друг друга на пути к новому миру
Миропорядок, установившийся  после  Второй  мировой  войны, рушится — экс-премьер Франции призывает понять друг друга  на  пути к  новому  миру
Экс-премьер Франции Доминик де Вильпен(2005-2007) считает, что SummitofMinds, проходящий в Дилижане, может способствовать лучшему взаимопониманию и воображению.
Какпередает Арменпресс, в ходе SummitofMinds в Дилижане 8 июня Доминик де Вильпен сказал,что в мире внастоящее время существуют неправильные идеи, заблуждения, разное восприятие, конфликты, и люди чувствуют все это непосредственно на себе.
«Многие годы меня удивляло, как мало используется в мире воображение.Дипломатия – это та сфера, где люди используют свой ум, свои мозги и идеи для построения лучшего мира. Но если мы посмотрим на мир сегодня, мы увидим, что миропорядок, сложившийся после Второй мировой войны, рушился и продолжает рушиться.Мы не видим, каким будет новый мир, какими будут новые институты, которые будут генерировать новые идеи и концепции, которые будут формировать мир, в котором мы будем жить», - сказал бывший премьер-министр Франции.
Для решения этой проблемы Доминик де Вильпен считает необходимым понимать друг друга и использовать воображение, и все это, по мнению бывшего премьер-министра Франции, следует превратить в действие.
Он напомнил, как Франция и Германия враждовали веками, но после Второй мировой войны решили, что худший враг может стать лучшим другом.
«Формирование хороших отношений - это просто вопрос практики.Если мы хотим достичь этого, мы должны начать с себя, и, прежде всего, мы должны изменить самих себя, что позволит нам иметь лучшие отношения с другими», - заключил бывший премьер-министр Франции.
Среди участников мероприятия премьер-министр Франции (2005-2007) Доминик де Вильпен, советник президента по вопросам безопасности при президенте США Бараке Обаме, генерал Джеймс Джонс, специальный представитель президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, директор департамента инвестиций и предпринимательства Организации Объединенных Наций по торговле и развитию Джеймс Ян, экс-министр, директор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона, лордАра Дарзи, председатель совета Итальянского национального исследовательского центра МассимоИнгусо, генеральный директор Siemens Жан-Марк Лишка (Jan-MarcLischka), вице-президент французской компании THALES, региональный директор Пол Рэми, руководитель школы менеджмента «Сколково», бывший глава администрации президента России Александр Волошин, глава форума CransMontana Пьер-Эммануэль Куирин, директор и президент фонда Университета нацбезопасности США Уильям Паркер и др.