Երկրորդ համաշխարհայինից հետո ձևավորված աշխարհակարգը փլուզվում է. Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը կոչ է անում հասկանալ միմյանց նոր աշխարհի ճանապարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2005-2007թթ. Ֆրանսիայի վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենը կարծում է, որ Դիլիջանում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը կարող է նպաստել ավելի լավ փոխըմբռնմանը և երևակայության գործածմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 8-ին Դիլիջանում անցկացվող ասուլիսի ժամանակ Դոմինիկ դը Վիլպենը նշեց, որ աշխարհում ներկայումս առկա են սխալ գաղափարներ, տարընկալումներ, հակամարտություններ, և մարդին դա իրենց մաշկի վրա են զգում:
«Ինձ տարիների ընթացքում զարմացրել է այն, որքան քիչ երևակայություն է օգտագործվում աշխարհում: Դիվանագիտությունն այն ոլորտն է, որտեղ մարդիկ օգտագործում են իրենց ուղեղները և գաղափարները, որպեսզի ավելի լավ աշխարհ կառուցեն, բայց եթե նայում ենք աշխարհի այսօրվա վիճակին, մենք տեսնում ենք , որ աշխարհի այն կարգը, որը ձևավորվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, լիովին փլուզվել է և փլուզվում է: Մենք չենք տեսնում, նոր աշխարհը ինչպիսին է լինելու, ինչպիսին են լինելու նոր հաստատությունները, ինստիտուտները , որոնք հիմնելու են նոր գաղափարներ և հայեցակարգեր, որոնք ձևավորելու են այն աշխարհը, որում մենք ապրելու ենք »,- ասաց Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը:
Այդ խնդիրը լուծելու համար Դոմինիկ դը Վիլպենը անհրաժեշտ է համարում միմյանց հասկանալը և երևակայության օգտագործումը, իսկ այդ ամենը, ըստ Ֆրանսիայի նախկին վարչապետի, պետք է վերածել գործողության:
Նա հիշեցրեց, թե ինչպես են Ֆրանսիան և Գերմանիան դարեր շարունակ պատերազմել, սակայն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո որոշել, որ ամենավատ թշնամին կարող է դառնալ ամենալավ բարեկամը:
«Լավագույն հարաբերություններ ձևավորելն ուղղակի պրակտիկայի խնդիր է: Եթե դրան ուզում ենք հասնել, մենք պետք է սկսենք մեզանից , պետք է սկսենք առաջին հերթին փոխել մեզ , ինչը հնարավորություն կտա ուրիշների հետ ավելի լավ հարաբերություններ ունենալ»,- եզրափակեց Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը:
Միջոցառման մասնակիցների շարքում են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմում նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական, գեներալ Ջեյմս Ջոնսը, Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարար, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհրդի նախագահ Մասիմո Ինգուշոն, Siemens ընկերության տնօրեն Ժան-Մարկ Լիշկան (Jan-Marc Lischka), Ֆրանսիական THALES ընկերության փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Փոլ Ռեմին, Սկոլկովոյի մենջմենթի դպրոցի խորհրդի ղեկավար, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշինը, Crans Montana ֆորումի նախագահ Պիեռ-Էմանուել Քուիրինը, ԱՄՆ Ազգային պաշտպանության համալսարանի հիմնադրամի նախագահ և տնօրեն Ուիլյամ Փարկերը և այլք:

World order established following WWII collapses – former French PM calls on to understand each other on the way to new world
YEREVAN, JUNE 8 ARMENPRESS. Dominique de Villepin, a French politician who served as Prime Minister of France from 31 May 2005 to 17 May 2007 under President Jacques Chirac, thinks that the “Summit of minds” in Dilijan can foster better mutual understanding and use of imagination. ARMENPRESS reports Dominique de Villepin said that currently there are wrong ideas in the world, misunderstandings, conflicts and people feel the consequences on their skin.
“For years I have been amazed at that how little imagination is used in the world. Diplomacy is the sphere where people use their brains and ideas to make a better world, but when you look at the current situation of the world, we see that the world order established following the World War II has completely collapsed. We do not see what kind of new world we will have, what kind of institutions that will create new ideas and concepts and will define the world in which we will live we will have”, former French Prime Minister said.
For solving this issue Dominique de Villepin thinks it’s necessary to understand each other and use the imagination.
He reminded how France and Germany had for centuries fought against each other, but after the WWII decided that the worst enemy can become the best friend.
“Establishing best relations is just a matter of practice. If we want to achieve that we have to start from ourselves, we have first of all start changing ourselves which will give us an opportunity to have better relations with others”, the former French PM concluded.
Among the participants of the event are French Prime Minister (2005-2007) Dominique de Villepin, United States NationalSecurity Advisor at Obamaadministration, retired United States Marine Corpsgeneral James Jones, Special Presidential Representative for International Cultural Cooperation and Ambassador at Large Mikhail Shvydkoy, Director of Investment and Enterprise at the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) James Zhan, FormerUKHealth Minister, ProfessorAra Darzi, President of the Italian National Research Council Massimo Inguscio, Siemens CEO Jan-Marc Lischka and others.