Հակոբ Արշակյանը հանդիպում է ունեցել USAID-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի մասնակցությամբ հանդիպում է ունեցել USAID-ի ղեկավարի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությունից, հանդիպմանը մասնակցում էին նաև USAID-ի գլոբալ լաբի փորձագետները:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է նորաստեղծ նախարարության խնդիրներն ու ծրագրերը, Սիլիկոնյան հովիտ կատարած այցի և գործնական հանդիպումների մանրամասները։ Նախարարն անդրադարձել է նաև Երևանի Պոլիտեխնիկական համալսարանում ներդրված Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիաների հաջողված փորձին, լաբորատորիաների զարգացման պլաններին և արտերկրում նման փորձի կիրառման հեռանկարին։
Ալեքսանդր Սոկոլովսկին Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջընթացի վերաբերյալ իր տպավորություններով կիսվել է ներկաների հետ: Նա ընդգծել է, որ USAID-ի համագործակցությունը Հայաստանի հետ այս ոլորտում հաջողված է այն առումով, որ արդարացվել է USAID-ի ռազմավարությունը` ներդրումներ կատարել ցածր եկամուտ ունեցող, սակայն զարգացման հսկայական ներուժ ունեցող երկրներում:
Նախարարը ևս իր գոհունակությունն է հայտնել USAID-ի հետ համագործակցությամբ Երևանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում Լաբի ներդրման ու հետագա արդյունավետ գործարկման առնչությամբ` ընդգծելով ՀՀ գիտական, տեխնոլոգիական և կրթական ներուժի առկայությունը որպես հաջողության հիմնական գրավական։
Կողմերը քննարկել են համագործակցության այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք են ստարտափերի համար մարքեթինգի վերաբերյալ համապատասխան դասընթացների կազմակերպումը, Պոլիտեխնիկական համալսարանում ԱՄՆ առաջատար համալսարանների կրթական ծրագրերի ներդրումը, ազգային վենչուրային ֆոնդի ֆինանսավորումը, թվային տնտեսության, կիբերանվտանգության ուղղությամբ հնարավոր համագործակցության ուղղությունները։

Акоп Аршакян провел встречу в USAID
Министр высокотехнологичной промышленности РА Акоп Аршакян при участии чрезвычайного и полномочного посла РА в США Варужана Нерсесяна встретился с заместителем помощника руководителя USAID Александром Соколовским. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, во встрече принимали участие эксперты Global Labs USAID. В ходе встречи Акоп Аршакян представил задачи и программы новосозданного Министерства, детали визита в Силиконовую долину и деловых встреч. Министр коснулся и успешного опыта армянских национальных инженерных лабораторий, внедренных в Ереванском политехническом университете, планов развития лабораторий и перспектив применения подобного опыта за рубежом.
Александр Соколовский поделился с присутствующими своими впечатлениями о прогрессе в сфере высоких технологий в Армении. Он подчеркнул, что сотрудничество USAID с Арменией в этой сфере успешно в том плане, что была оправдана стратегия USAID - инвестировать в страны с низким доходом, но имеющие огромный потенциал развития.
Министр выразил удовлетворение в связи с внедрением и последующим продуктивным запуском лаборатории в Ереванском национальном политехническом университете в сотрудничестве с USAID, подчеркнув наличие научного, технологического и образовательного потенциала РА как основной залог успеха.
Стороны обсудили такие возможности сотрудничества, как организация соответствующих курсов по маркетингу для стартапов, внедрение образовательных программ ведущих университетов США в Политехническом университете, финансирование Национального венчурного фонда, возможные направления сотрудничества в направлении цифровой экономики и кибербезопасности.