Brexit-ի գործերով փոխնախարարը հրաժարվեց Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի համար պայքարից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Brexit-ի գործերով խորհրդարանական փոխնախարար Ջեյմս Քլեվեռլին դուրս Է մնացել Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության նոր ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարից, որը բրիտանական կառավարությունը պետք Է գլխավորի Թերեզա Մեյի հեռանալուց հետո: Քլեվեռլիի հայտարարությունն առ այն, որ նա հանում Է իր թեկնածությունը, հունիսի 4-ին զետեղված Է Twitter-ում նրա Էջում:
«Պարզ Է, որ, չնայած շարքային ընտրողների կողմից ցուցաբերվող լայն աջակցությանը, խորհրդարանականները պատրաստ չեն պաշտպանելու կուսակցությունը գլխավորելու իմ մտադրությունը»,-գրել Է Քլեվեռլին, արձանագրելով, որ քաղաքական գործչի համար, որը միայն 2015 թվականից Է Համայնքների պալատի անդամ, նա գերագնահատել Է իր հնարավորությունները:
Այսպիսով, ներկայում Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնին պաշտոնապես հավակնում են ֆավորիտ համարվող Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Բորիս Ջոնսոնը, գործող ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթը, միջազգային զարգացման հարցերի նախարար Ռորի Սթյուարթը, առողջապահության եւ սոցիալական պաշտպանության նախարար Մեթ Հենքոքը, աշխատանքի եւ թոշակների գործերի նախկին նախարար Էսթեր Մաքվին, Brexit-ի հարցերով նախկին նախարար Դոմինիկ Ռաաբը, Համայնքների պալատի նախկին ղեկավար (խորհրդարանի ստորին պալատում բրիտանական կառավարության դե ֆակտո ներկայացուցիչ) Անդրեա Լիդսոմը, շրջակա միջավայրի, պարենամթերքի եւ գյուղատնտեսության զարգացման նախարար Մայքլ Գոուվը, թագավորության ՆԳ նախարարության ղեկավար Սաջիդ Ջավիդը եւ տարածաշրջանների եւ տեղական ինքնակառավարման գործերի փոխնախարար Քիտ Մալթհաուսը, բրիտանացի պատգամավոր Մարկ Հարփերը, որն ավելի վաղ զբաղեցնում Էր Միացյալ Թագավորության ֆինանսների փոխնախարարի պաշտոնը:
Կուսակցության եւս մի քանի նշանավոր ներկայացուցիչներ դիտարկում են իրենց թեկնածուներն առաջադրելու հնարավորությունը: Մայիսի 24-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ եւ պահպանողականների առաջնորդ Թերեզա Մեյը հայտարարել Է, որ հունիսի 7-ին պաշտոնաթող կլինի ԵՄ-ի կազմից երկրի դուրս գալն իրագործելու անհնարինության պատճառով: Նա կառավարության ղեկավարի պաշտոնում կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ կուսակցությունը չի ընտրել նոր առաջնորդին: Այդ գործընթացը պետք Է սկսվի հուլիսի 10-ին եւ ավարտվի հուլիսի երկրորդ կեսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Замминистра по делам Brexit отказался от борьбы за пост главы правительства Великобритании
Парламентский замминистра по делам Brexit Джеймс Клеверли выбыл из борьбы за пост нового главы Консервативной партии Великобритании, которому предстоит возглавить британское правительство после ухода Терезы Мэй. Заявление Клеверли о том, что он снимает свою кандидатуру, было во вторник размещено на его странице вTwitter, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Ясно, что несмотря на широкую поддержку со стороны рядовых избирателей, парламентарии не готовы поддержать мое намерение [возглавить партию]", - написал Клеверли, констатировав, что для политика, который лишь с 2015 года является членом Палаты общин, он переоценил свои возможности.
Таким образом, в настоящий момент на пост нового лидера тори официально претендуют 12 человек. Это считающийся фаворитом экс-глава британского МИД Борис Джонсон, министр иностранных дел Джереми Хант, министр по вопросам международного развития Рори Стюарт, министр здравоохранения и социальной защиты Мэтт Хэнкок, бывшая министр труда и по делам пенсий Эстер Маквей, экс-министр по вопросам Brexit Доминик Рааб, экс-лидер Палаты общин (де-факто представитель британского правительства в нижней палате парламента) Андреа Лидсом, министр окружающей среды, продовольствия и сельскохозяйственного развития Великобритании Майкл Гоув, глава МВД королевства Саджид Джавид, заместитель министра по делам регионов и местного самоуправления Кит Малтхаус, депутат Марк Харпер, ранее занимавший пост заместителя министра финансов, а также бывший замминистра по делам бизнеса, энергетики и промышленной стратегии Сэм Джима. Еще несколько видных представителей партии рассматривают возможность выставить свои кандидатуры.
24 мая британский премьер-министр и лидер консерваторов Тереза Мэй объявила о том, что 7 июня уйдет в отставку из-за невозможности реализовать выход страны из состава ЕС. Она будет оставаться на посту главы правительства, пока партия не выберет нового лидера. Этот процесс должен начаться 10 июня и завершиться во второй половине июля.