Huawei-ն արհեստական ինտելեկտի հետազոտման կենտրոն Է ստեղծել Չինաստանի Հեֆեյ քաղաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Huawei հեռահաղորդակցական ընկերությունը հետազոտությունների կենտրոն Է ստեղծել Չինաստանի Հեֆեյ քաղաքում (Անհոյ արեւելյան նահանգի վարչական կենտրոն), որը, մասնավորապես, կզբաղվի արհեստական ինտելեկտի բնագավառի մշակումներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 30-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով քաղաքային իշխանություններին:
Ինովացիոն կենտրոնի աշխատանքը, ճշտել են քաղաքի վարչակազմում, նախատեսելու Է հետազոտությունների անցկացում այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են՝ հինգերորդ սերնդի կապի ստանդարտը, արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաները, ինչպես նաեւ Էլեկտրոնային կառավարության ենթակառուցվածքի ստեղծումը: Բացի այդ, Huawei-ը մտադիր Է ընդլայնել համագործակցությունը տեղական համալսարանների եւ գիտահետազոտական ինստիտուտների հետ, ներառյալ Չինաստանի գիտատեխնիկական համալսարանը, որի հետ ընկերությունը փոխգործակցություն Է հաստատել 1997 թվականից: Huawei-ը եւ Չինաստանի գիտատեխնիկական համալսարանը համատեղ իրագործել են շուրջ 150 գիտահետազոտական նախագծեր, նշում Է գործակալությունը:
Huawei ընկերությունը հիմնվել Է 1987 թվականին: Այն արտադրում Է հեռահաղորդակցական սարքավորումներ, ինչպես նաեւ սպառողական սարքեր, մասնավորապես, սմարթֆոններ: Ընկերության արտադրանքն ու ծառայությունները հասանելի են ավելի քան 170 երկրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Huawei создала на востоке Китая центр исследований искусственного интеллекта
Телекоммуникационная компания Huawei создала исследовательский центр в городе Хэфэй (административный центр восточной провинции Аньхой), который займется, в частности, разработками в области искусственного интеллекта. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг агентство "Синьхуа" со ссылкой на городские власти.
Работа инновационного центра, уточнили в администрации города, будет предусматривать проведение исследований в таких областях, как стандарт связи пятого поколения, технологии искусственного интеллекта, а также создание инфраструктуры электронного правительства. Кроме того, Huawei намерена расширить сотрудничество с местными университетами и научно-исследовательскими институтами, включая Научно-технический университет Китая, с которым у компании налажено взаимодействие с 1997 года. Совместно Huawei и Научно-технический университет Китая реализовали около 150 научно-исследовательских проектов, сообщает агентство.
Компания Huawei была основана в 1987 году. Она производит телекоммуникационное оборудование, а также потребительские устройства, в частности, смартфоны. Продукты и сервисы компании доступны более чем в 170 государствах.