ԵԱՏՀ խորհրդի նիստում քննարկվել է միասնական մաքսային տարածք որոշ ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի նվազեցման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են ԵԱՏՄ շրջանակներում թանկարժեք մետաղներին և թանկարժեք քարերին առնչվող գործողությունների առանձնահատկությունները, Սինգապուրի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքը: Անդրադարձ է կատարվել մի շարք ապրանքների պիտակավորման, միության տարածքում փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարին վերաբերող հարցերին, ինչպես նաև քննարկվել են մաքսային ոլորտում տեղեկատվական փոխգործակցության և միության միասնական նորմատիվ-տեղեկատվական համակարգին առնչվող հարցեր: Օրակարգում էր նաև միասնական մաքսային տարածք որոշ ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսատուրքերի նվազեցման հարցը:

На заседании ЕЭК обсуждался вопрос о снижении пошлин на ввоз некоторых товаров в единое таможенное пространство
В столице Казахстана Нур-Султане состоялось заседание Евразийскойэкономическойкомиссии(ЕЭК) под председательством вице-премьера РА Мгера Григоряна.
Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера РА Мгера Григоряна, в ходе встречи обсудили особенности операций, связанных с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ход переговоров по соглашению о свободной торговле с Сингапуром.Также были затронуты вопросы, связанные с маркировкой ряда товаров, отмыванием денег,борьбой с финансированием терроризма, а также вопросы информационного взаимодействия в сфере таможенного дела и единой нормативно-информационной системы Союза.Также в повестке стоял вопрос о снижении таможенных пошлин на ввоз некоторых товаров в единую таможенную зону.