Խորհրդարանական ընտրությունները բեւեռացրել են Բելգիայի հարավն ու հյուսիսը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները ցույց տվեցին քաղաքական բեւեռացումը ֆրանսախոս հարավի, որը քվեարկել Է ձախերի եւ ծայրահեղ ձախերի օգտին, եւ երկրի ֆլամանդական հյուսիսի միջեւ, որն ընտրել Է ազգայնականներին, որոնք արդեն հայտարարել են համադաշնության անհրաժեշտության մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տեղամասերի բոլոր քվեաթերթիկների տվյալների ամփոփման եւ ստորին պալատում տեղերի բաշխման նախնական կանխատեսման համաձայն, որն ունի 150 պատգամավոր, ամենից շատ տեղեր կստանան «Նոր ֆլամանդական դաշինքի» ազգայնականները (25 պատգամավոր, քվեների 16 տոկոսը), եւս 18-ը՝ «Ֆլամանդական շահի» ծայրահեղ աջերը (քվեների 11,95 տոկոսը): Նրանք բոլորը ներկայացնում են երկրի տնտեսապես զարգացած հյուսիսը: Ըստ որում երկրի հարավը՝ Վալոնիան, գերադասել Է քվեարկել ձախերի օգտին. սոցիալիստները կստանան 20 մանդատ, իսկ «Բելգիայի աշխատանքի կուսակցության» ծայրահեղ ձախերը՝ եւս 12-ը: Ընդհանուր առմամբ տարբեր ձախ կուսակցություններ ընտրություններում ստացել են քվեների շուրջ մեկ քառորդը: Բացի դրանից, ավելի շատ աթոռներ են ստանում «կանաչները». 21 մանդատ երկու կուսակցությունների համար: Էապես թուլացել են լիբերալ «Ռեֆորմիստական շարժման» դիրքերը, որը միակ ֆրանսալեզու քաղաքական ուժն Էր նախորդ կոալիցիոն կառավարությունում (այժմ 14 պատգամավոր, ինչը վեցով պակաս Է, քան նախորդ ընտրությունների արդյունքներով): Ընտրությունները ցույց տվեցին երկրում քաղաքական բեւեռացման ուժգնացումը. «Ֆլամանդական շահի» ծայրահեղ աջերի (միանգամից 15 մանդատով ավելի) եւ «Բելգիայի աշխատանքի կուսակցության» ծայրահեղ ձախերի (12 նոր մանդատ) զգալի առաջընթացը: Ըստ որում դասական եւ կենտրոնամետ կուսակցությունների մեծ մասն ավելի քիչ ձայներ են ստացել այս ընտրություններում:
Սպասվում Է, որ նոր կառավարող կոալիցիայի կազմումը դյուրին չի լինի: «Նոր ֆլամանդական դաշինքի» առաջնորդ, հյուսիսում հանրաճանաչ քաղաքական գործիչ Բարտ Դե Վեվերն արդեն հայտարարել Է, որ տարբեր քաղաքական գերադասությունների պայմաններում անհրաժեշտ Է բարձրացնել երկրում համադաշնության ստեղծման հարցը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Выборы в парламент поляризовали юг и север Бельгии
Итоги выборов в федеральный парламент Бельгии показали политическую поляризацию между франкоязычным югом, проголосовавшим за левых и крайне левых, и фламандским севером страны, выбравшим националистов, которые уже заявили о необходимости конфедерации, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно подсчету бюллетеней со 100% участков и предварительному прогнозу по распределению мест в нижней палате, насчитывающей 150 депутатов, больше всего мест получат националисты из "Нового фламандского альянса" (25 депутатов, 16% голосов), еще 18 - крайне правые из "Фламандского интереса" (11,95% голосов). Все они представляют экономически развитый север страны.
При этом юг страны, Валлония, предпочла голосовать за левых: социалисты получат 20 мандатов, а крайне левые из "Партии труда Бельгии" - еще 12. В совокупности различные левые партии получили на выборах порядка четверти голосов.
Кроме того, больше кресел получают "зеленые": 21 мандат на две партии. Существенно ослабли позиции либерального "Реформаторского движения", которое было единственной франкоязычной политической силой в предыдущем коалиционном правительстве (сейчас 14 депутатов, что на шесть меньше, чем по итогам предыдущих выборов).
Выборы показали усиление политической поляризации в стране: значительный прорыв крайне правых из "Фламандского интереса" (сразу на 15 мандатов больше) и крайне левых из "Партии труда Бельгии" (12 новых мандатов). При этом большинство классических и центристских партий получили на этих выборах меньше голосов.
Ожидается, что формирование новой правящей коалиции будет непростым. Лидер "Нового фламандского альянса", популярный на севере политик Барт де Вевер уже заявил, что в условиях разных политических предпочтений необходимо поднимать вопрос о создании в стране конфедерации.