Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի նոր ղեկավար Է դարձել Մել Սթրայդը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պահպանողական կուսակցությունից պատգամավոր Մել Սթրայդը նշանակվել Է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նոր ղեկավար՝ փաստորեն նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչը օրենսդիր մարմնի ստորին պալատում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է պաշտոնական հայտարարության մեջ, որը մայիսի 23-ին տարածել Է վարչապետ Թերեզա Մեյի դիվանատունը:
Մինչ այդ Սթրայդը 2017 թվականից աշխատում Էր ֆինանսների նախարարության փոխղեկավարի պաշտոնում: Համայնքների պալատի ղեկավարի պաշտոնը թափուր Էր մնացել այն բանից հետո, երբ այն զբաղեցնող Անդրեա Լիդսոմը մայիսի 22-ին հայտարարեց պաշտոնաթողության մասին այն բանի կապակցությամբ, որ չի ընդունում կառավարության քաղաքականությունը Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու հարցում:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մայիսի 21-ին ներկայացրել Է Brexit-ի շուրջ այսպես կոչված նոր գործարքը: Դրանում ներառված Է տասը կետ, որոնք կոչված են օգնել՝ ստանալու խորհրդարանական կուսակցությունների աջակցությունը Եվրամիությունից երկրի դուրս գալն իրականացնելու նախանշված պլանի իրագործման համար: Մասնավորապես, բրիտանական կառավարության ղեկավարը խոստացել Է, որ պատգամավորներն իրավունք կստանան արտահայտվել Brexit-ի հարցով կրկնական հանրաքվե անցկացնելու շուրջ, սակայն դրա համար նրանց հարկ կլինի նախ հավանություն տալ Բրյուսելի հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված համաձայնագրին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Новым лидером британской Палаты общин стал бывший замглавы Минфина
Депутат от Консервативной партии Мел Страйд назначен новым лидером Палаты общин парламента Соединенного Королевства - фактически представителем кабинета министров в нижней палате законодательного органа. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в официальном заявлении, распространенном в четверг канцелярией премьер-министра Терезы Мэй.
До этого Страйд с 2017 года работал на должности заместителя главыМинфина. Пост лидера стал вакантным после того, как занимавшая его Андреа Лидсом объявила в среду об уходе в отставку в связи с непринятием курса правительства по вопросу реализации выхода страны из Евросоюза.
Мэй во вторник представила "новую и улучшенную сделку" о Brexit, в которую были включены 10 пунктов в виде уступок с целью заполучить поддержку со стороны представленных в Палате общин партий. Она необходима британскому премьеру для принятия соглашения об условиях выхода страны из ЕС. В частности, глава британского правительства пообещала, что депутаты получат право высказаться по вопросу проведения повторного референдума по вопросу Brexit, однако для этого им придется сначала одобрить достигнутое в ходе переговоров с Брюсселем соглашение.