ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ պետական կառավարման մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են բյուջետային հավելյալ միջոցների բաշխմանը վերաբերող հարցեր: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր խոսքում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Արդեն հայտարարել եմ, որ այս տարի մենք պետական բյուջեի եկամտային մասի շուրջ 62 մլրդ դրամի գերակատարում ենք սպասում, այսինքն՝ ոչ թե սպասում ենք, այլ վստահ ենք, որ առնվազն 62 մլրդ դրամով կգերակատարենք այս տարվա բյուջեի եկամտային մասը: Եվ ահա մենք խնդիր ունենք քննարկելու, թե ինչպես պետք է տեղաբաշխել այդ հավելյալ բյուջետային միջոցները: Ըստ էության, մենք արդեն երեք հարցի վերաբերյալ որոշում կայացրել ենք: Այդ գումարներից հավելյալ 7 մլրդ դրամ կտրամադրվի ճանապարհաշինության ծրագրին: Մենք պայմանավորվել ենք, որ զինվորականների աշխատավարձերը հուլիսի 1-ից կավելանան, և այդ նպատակին կես տարվա համար կտրամադրվի 6,8 մլրդ դրամ, ուսուցիչների աշխատավարձերը պետք է բարձրացնենք և դրա համար այս տարի անհրաժեշտ կլինի 3,5 մլրդ դրամ: Մենք պետք է մնացած միջոցների մասով կայացնենք որոշումներ: Խոսքը մոտավորապես 45 մլրդ դրամի մասին է, որի շուրջ պետք է ճիշտ որոշում կայացնենք, թե ինչպես ծախսել այդ գումարը:
Ի՞նչ նկատի ունեմ ճիշտ որոշում ասելով: Այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ ունենք համախառն ներքին արդյունքի 7,1 տոկոս աճ: Ուզում եմ ընդգծել, որ սա ոչ թե տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն է, այլ արդեն իսկ արձանագրված համախառն ներքին արդյունքի աճը: Սա շատ հուսադրող ցուցանիշ է, ինչը մեզ հույս է տալիս, որ մենք ճիշտ վարվելու դեպքում կհասնենք այն ցուցանիշներին, որոնցով արդեն նաև վիճակագրորեն տնտեսական հեղափոխությունը կկարողանանք համարել մեկնարկած: Ինչո՞ւ է կարևոր. տնտեսագետները մեզ խորհուրդ են տալիս և քաղաքական թիմից, կառավարության ներկայացուցիչներից շատերի կարծիքն այն է, որ պետք է փորձել աշխատել այս գումարները ծախսել այնպիսի ուղղություններով, որոնք կխթանեն հետագա տնտեսական աճը: Որպես առաջնային այդպիսի ուղղություն՝ ընկալվում են կապիտալ ծախսերը, տնտեսությունը խթանող և այս ուղղության ու բովանդակության ծախսերը: Այնպես որ, սա իսկապես շատ լուրջ և նուրբ հարց է, ու մենք պետք է կարողանանք քննարկումների ադյունքում ճիշտ որոշում կայացնել, որովհետև դրանից է մեծապես կախված մեր տնտեսական զարգացման հետագա տեմպը»:
Այնուհետև պետական կառավարման մարմինների ղեկավարներն ըստ ոլորտների ներկայացրել են ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ ու նախագծեր, որոնց շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն:
Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում լրացուցիչ քննարկել առաջարկություններն ու իրականացնել ծրագրերի ադյունավետության գնահատում: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ միջոցները պետք է ծախսել այնպես, որպեսզի դրանք ապահովեն տնտեսական էֆեկտ:

Доходная часть госбюджета будет перевыполнена на 62 млрд драмов: обсуждены вопросы по распределению дополнительных бюджетных средств
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание с участием руководителей органов государственного управления, в ходе которого были обсуждены вопросы по распределению дополнительных бюджетных средств.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в своей речи премьер-министр, в частности, отметил: “Я уже говорил, что в этом году мы ожидаем перевыполнения доходной части государственного бюджета на более 62 млрд драмов, то есть мы не ожидаем, а уверены, что бюджетные доходы в этом году будут перевыполнены как минимум на 62 млрд драмов. И сейчас наша задача - обсудить, как распределить эти дополнительные бюджетные средства. По сути, мы уже приняли решение по трем вопросам. Дополнительные 7 млрд драмов будут выделены на программу дорожного строительства. Мы договорились, что с 1 июля зарплата военнослужащих увеличится, и на эти цели в течение полугода будет выделено 6,8 млрд драмов. Нам нужно повысить зарплату учителей, а для этого потребуется 3,5 млрд драмов в этом году. Мы должны принять решение по оставшейся части. Речь идет об около 45 млрд драмах, и мы должны принять правильное решение, как потратить эту сумму.
Что я имею в виду, говоря о правильном решении? По данным первого квартала этого года, мы имеем рост ВВП на 7,1%. Хочу подчеркнуть, что это не показатель экономической активности, а уже зафиксированный рост ВВП. Это очень обнадеживающая цифра, которая внушает надежду на то, что при правильном управлении мы достигнем тех показателей, которые позволят уже статистически считать экономическую революцию начавшейся. Почему это важно? Экономисты советуют нам, и мнение многих представителей нашей политической команды и правительства заключается в том, что необходимо направить эти суммы на те сферы, которые будут стимулировать дальнейший экономический рост. В качестве приоритетных направлений выделяются капитальные расходы, а также расходы, стимулирующие экономику. Это действительно очень серьезный и деликатный вопрос, и мы должны в результате обсуждений принять правильное решение, потому что от него очень зависит наше дальнейшее экономическое развитие”.
Затем руководители органов государственного управления представили по отраслям предложения и проекты по инвестиционным программам. Состоялся обмен мнениями по представленным предложениям.
Премьер-министр Пашинян поручил в сжатые сроки дополнительно обсудить предложения и провести оценку эффективности программ. По словам главы правительства, средства должны быть потрачены так, чтобы обеспечить их экономический эффект.