ԿԳՆ-ն ահազանգ է ստացել առաջին դասարանցիների ընդունելության գործում արհեստական խոչընդոտների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը հորդորում է դպրոցներին արհեստական խոչընդոտներ չստեղծել առաջին դասարանցիների ընդունելության գործում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց նախարարության հանրակրթության վարչություն պետ Աշոտ Արշակյանը, մայիսի 15-ից սկսվել է երեխաների առցանց ընդունելությունը, ինչը հաջողությամբ իրականացվում է, սակայն ահազանգեր են ստացվում այն մասին, որ որոշ դպրոցների տնօրեններ արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծում:
«Մասնավորապես, մեզ զանգահարում են ծնողները և տեղեկացնում, թե որոշ դպրոցների տնօրեններ երեխայի գործերն ընդունելու համար հավելյալ փաստաթղթեր են ուզում, որոնք նախատեսված չեն կարգով: Ես հորդորում եմ բոլոր ծնողներին, որ տանեն բացառապես մեր կողմից նշված ցանկին համապատասխան փաստաթղթեր: Դպրոցի տնօրեններն իրավունք չունեն լրացուցիչ փաստաթղթեր պահանջելու: Կոչ եմ անում դպրոցների տնօրեններին զերծ մնալ արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելուց»,-ասաց Աշոտ Արշակյանը:
Հարցին, թե օրինակ, դպրոցի տնօրեններն ինչ լրացուցիչ փաստաթղթեր են պահանջում, Աշոտ Արշակյանը նշեց, որ մասնավորապես, բժշկական տեղեկանք երեխայի առողջական վիճակի մասին, ինչը վաղուց հանված է:
«Այդ հայտնի 26 ձևի մասին է խոսքը: Դա նախորդ տարիներից է եկել, որը հիմա հանված է: Երբ ծնողն իր երեխային գրանցում է առցանց համակարգով, ստանում է տեղեկատվություն, թե ինչ փաստաթուղթ է անհրաժեշտ երեխայի գործերը տանելու համար: Դրանից բացի, ծնողը երեխային գրանցելուց հետո ստանում է 15 աշխատանքային օր, որպեսզի այդ գործերը ներկայացնի: Այսինքն՝ այդ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում, երբ ծնողը գործերը տանի, դպրոցի տնօրենը պարտավոր է գործերն ընդունել»,-ասաց Աշոտ Արշակյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչը նշեց՝ ցանկացած խնդրի դեպքում ծնողները կարող են զանգել թեժ գիծ, խնդրին շատ արագ լուծում կտրվի:

Министерство образования и науки Армении получило сигнал об искусственных препятствиях в деле приема первоклассников
Министерство образования и науки Армении призывает школы не создавать искусственных препятствий в деле приема первоклассников. Как сказал в беседе с «Арменпресс» начальник управления общего образования министерства Ашот Аршакян, с 15 мая начался онлайн прием детей, который успешно осуществляется, однако поступают сигналы о том, что директора некоторых школ создают искусственные препятствия.
“Нам звонят родители и сообщают, что директоры некоторых школ для принятия дел ребенка требуют дополнительные документы, которые не предусмотрены порядком. Я призываю всех родителей сдавать документы, соответствующие указанному нами списку. Директора школы не имеют права требовать каких-либо дополнительных документов. Я призываю директоров школ воздерживаться от создания искусственных препятствий”, - сказал Ашот Аршакян.
На вопрос, к примеру, какие дополнительные документы требуют директора школы, Ашот Аршакян отметил, что, в частности, это медицинская справка о состоянии здоровья ребенка, что давно снято.
“ Речь идет об известной справке “26”. Это было в прежние годы. Когда родители регистрируют своего ребенка в онлайн-системе, они получают информацию о том, какие документы необходимы для поступления ребенка. Кроме того, родителям предоставляется 15 рабочих дней после регистрации ребенка для представления дел. То есть, в течение этих 15 рабочих дней директор школы обязан приняь дело ребенка”, - сказал Ашот Аршакян.
Представитель министерства отметил, что в случае любой проблемы родители могут звонить на горячую линию.