Բնապահպան ակտիվիստները Գերմանիայում մտել են կառուցվող Eugal գազատարի խողովակ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: "Climate Justice Greifswald" բնապահպանական շարժման մի խումբ ակտիվիստներ մայիսի 16-ի առավոտյան Գերմանիայում մուտք են գործել Eugal գազատարի շինարարության տարածք, հինգ մարդ մտել Է կառուցվող գազամուղի բաց խողովակ, որտեղ Էլ գտնվում Է մինչեւ հիմա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է Նոյբրանդենբուրգ քաղաքի ոստիկանության ներկայացուցիչ Նիկոլ Բուհֆինկը:
«Այս պահին երեք ակտիվիստներ գտնվում են շինարարության տարածքում, իսկ հինգն՝ անմիջականորեն խողովակի մեջ: Խողովակի երկարությունը 1,5 կիլոմետր Է»,- ասել Է Բուհֆինկը:
Ակտիվիստներն առավոտյան տարածել են հայտարարություն, որում հայտնել են, որ պլանավորում են մտնել խողովակ Վրանգելսբուրգ բնակավայրի մերձակայքում՝ «դրա շինարարությունը ձգձգելու եւ ուշադրությունն այն վնասին դարձնելու համար, որ բնական գազի շահագործումը կհասցնի շրջակա միջավայրին»:
Eugal-ը Եվրոպայի միացնող գազատարն Է, որն անցնում Է Գերմանիայի արեւելյան տարածքով մինչեւ Չեխիայի հետ սահմանը, Eugal-ի շինարարությունը պլանավորվում Է ավարտել մինչեւ տարեվերջ: Eugal-ի միջոցով գազը հենց այնտեղ կառուցվող Nord Stream 2 գազատարից խողովակաշարով կանցնի Եվրոպա:

Эко-активисты забрались в трубу строящегося газопровода Eugal в Германии
Группа активистов природоохранного движения "Climate Justice Greifswald" в четверг утром пробралась на территорию стройки газопровода Eugal в Германии, пять человек залезли в открытую трубу строящегося газопровода, где и находятся по настоящее время. Как передает Арменпресс, об этом сообщила "Интерфаксу" представитель полиции города Нойбранденбург Николь Бухфинк.
"В настоящий момент три активиста находятся на территории стройки, а пять - непосредственно в трубе. Длина трубы - 1,5 километра", - сказала Бухфинк.
Активисты утром распространили заявление, в котором сообщили, что планируют забраться в трубу на стройке под населенным пунктом Врангельсбург, чтобы "затянуть ее строительство и привлечь внимание к вреду, который разработка природного газа наносит окружающей среде".
Eugal - это Европейский соединительный газопровод, который пройдет по восточной территории Германии до границы с Чехией, строительство Eugal также планируется завершить к концу года. Через Eugal газ из строящегося там же газопровода Nord Stream 2 пойдет по трубам в Европу.