Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը նոր նախագահ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահի պաշտոնը 2019թ.-ի հուլիսի 1-ին կստանձնի Կարին Մարկիդեսը՝ հաջորդելով ներկայիս նախագահ Արմեն Տեր Կյուրեղյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից:
Կարին Մարկիդեսն ունի ակադեմիական հարուստ փորձ: Նա դոկտորի գիտական աստիճանը ստացել է Ստոկհոլմի համալսարանում 1984թ.-ին, որից հետո սկսել է իր հետազոտական կարիերան Յուտայի Բրիգհեմ Յանգ համալսարանում՝ որպես գիտությունների դոկտոր, այնուհետև՝ հետազոտող օգնական և փոխտնօրեն: 1990թ.-ի մայիսին վերադարձել է Շվեդիա՝ որպես Ուպպսալայի համալսարանի Քիմիայի և Քիմիական ճարտարագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր և դեկան: 2003-2004թթ․ որպես այցելող պրոֆեսոր դասախոսել է Սթենֆորդի համալսարանի քիմիայի բաժնում։ Վերադառնալով Սթենֆորդից՝ Մարկիդեսը դարձել է Վիննովայի՝ Շվեդական նորարարական գործակալության փոխտնօրեն: Հետագայում Մարկիդեսն ընտրվել է Չալմերսի տեխնոլոգիական համալսարանի նախագահ, իսկ 2015թ.-ից նա հանդիսանում է Շվեդիայի կառավարության հովանու ներքո գործող Կայուն զարգացման գիտական խորհրդի նախագահ:
Կարին Մարկիդեսը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստանի յուրահատուկ աշխարհաքաղաքական դիրքին: «Հայաստանը արևելքի և արևմուտքի խաչմերուկում է, ինչը կարող է շատ արժեքավոր լինել, եթե հարևան երկրների լավագույն կադրերը Հայաստանը դիտարկեն՝ որպես տարբեր մշակույթներ և ուղեղներ կապող օղակ: Ես կարծում եմ, որ այս առանձնահատկության շնորհիվ Հայաստանը կարող է գրավել շատերի ուշադրությունը, թե՛ Եվրոպայից, Ռուսաստանից և Չինաստանից, թե՛ որևէ այլ երկրից»,-նշել է նաև:
Ինչ վերաբերում է ՀԱՀ-ի իր տեսլականին և Հայաստանի համար համալսարանի դերին, ապա Կարին Մարկիդեսը կցանկանար, որ ՀԱՀ-ը երկրի վերափոխման գործում է՛լ ավելի մեծ դեր ունենա՝ միավորելով բարձրագույն կրթության, մասնավոր ու հանրային ոլորտների ներկայացուցիչներին և հնարավոր դարձնելով մեծ ներուժ ունեցող և մարտահրավերներով լի նոր ոլորտներում փոխակերպիչ ազդեցության հասնելը: Այս ոլորտներում ՀԱՀ-ը կզարգացնի մարդկանց հմտությունները համատեղ գործունեության համար ու կխթանի կապը երկրի քաղաքային և գյուղական շրջանների միջև՝ միաժամանակ մեծացնելով միջազգային հանրության ուշադրությունը: Կարին Մարկիդեսը ծրագրում է ՀԱՀ-ի հետ կիսել նորարարությունների և տեխնոլոգիաների ոլորտում իր փորձառությունը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը հիմնվել է 1991թ-ին: Այն մասնավոր, անկախ համալսարան է, որը սերտ համագործակցում է Կալիֆորնիայի համալսարանի հետ: ՀԱՀ-ը իրականացնում է Հայաստանում և տարածաշրջանում մագիստրատուրայի և բակալավրիատի բարձրորակ կրթական ծրագրեր՝ խթանելով քաղաքացիական ներգրավվումը, նպաստելով ժողովրդավարական արժեքների և հանրային ծառայութան կայացմանը:

Dr. Karin Markides appointed President of American University of Armenia
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. Dr. Karin Markides has been appointed new President of the American University of Armenia (AUA) and will assume office on July 1, 2019, the AUA told Armenpress.
With an impressive resume that includes lecturing at Stanford University as a guest professor, Dr.Markides completed her doctorate at Stockholm University in 1984, after which she started her research career at Brigham Young Universityin Utah as a postdoctoral fellow, then as a research assistant and associate director. In May 1990, she returned to Sweden as a Chair Professor and Dean of Chemistry and Chemical Engineering at Uppsala University. Fourteen years later, in May 2004, she became Vice Director General of Vinnova, the Swedish innovation agency. Subsequently, Dr. Markides was selected as President of Chalmers University of Technology and, since 2015, she serves as the Chair of the Scientific Council for Sustainable Development under the Swedish government.
Dr. Markides’s fascination with Armenia grew deeper as she talked about its unique geopolitical location.
“Armenia’s position – the intersection where East meets West – can be an asset if the bright brains from neighboring countries become increasingly attracted to Armenia as a nexus where cultures and minds meet. I think these meeting places can attract many people, whether from Europe, Russia, China, and elsewhere for planned and unplanned interactions and true impact”, she said.
As far as her vision for AUA and its role in Armenia, Dr. Markides remarked that she would like to see AUA play an even larger role in the transformation of the country, inviting higher education, private and public sectors to enable transformative impact in areas of high potential and emerging challenges. In these sectors, AUA would develop people’s skills for transformative co-creation and connect the urban and rural areas of the country, also attracting greater attention from the international community. Her experience working with innovation and technologies is something she plans to bring to AUA.
Founded in 1991, the American University of Armenia (AUA) is a private, independent university located in Yerevan, Armenia, and affiliated with the University of California. AUA provides a global education in Armenia and the region, offering high-quality graduate and undergraduate studies, encouraging civic engagement, and promoting public service and democratic values.