Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը նոր նախագահ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահի պաշտոնը 2019թ.-ի հուլիսի 1-ին կստանձնի Կարին Մարկիդեսը՝ հաջորդելով ներկայիս նախագահ Արմեն Տեր Կյուրեղյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից:
Կարին Մարկիդեսն ունի ակադեմիական հարուստ փորձ: Նա դոկտորի գիտական աստիճանը ստացել է Ստոկհոլմի համալսարանում 1984թ.-ին, որից հետո սկսել է իր հետազոտական կարիերան Յուտայի Բրիգհեմ Յանգ համալսարանում՝ որպես գիտությունների դոկտոր, այնուհետև՝ հետազոտող օգնական և փոխտնօրեն: 1990թ.-ի մայիսին վերադարձել է Շվեդիա՝ որպես Ուպպսալայի համալսարանի Քիմիայի և Քիմիական ճարտարագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր և դեկան: 2003-2004թթ․ որպես այցելող պրոֆեսոր դասախոսել է Սթենֆորդի համալսարանի քիմիայի բաժնում։ Վերադառնալով Սթենֆորդից՝ Մարկիդեսը դարձել է Վիննովայի՝ Շվեդական նորարարական գործակալության փոխտնօրեն: Հետագայում Մարկիդեսն ընտրվել է Չալմերսի տեխնոլոգիական համալսարանի նախագահ, իսկ 2015թ.-ից նա հանդիսանում է Շվեդիայի կառավարության հովանու ներքո գործող Կայուն զարգացման գիտական խորհրդի նախագահ:
Կարին Մարկիդեսը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստանի յուրահատուկ աշխարհաքաղաքական դիրքին: «Հայաստանը արևելքի և արևմուտքի խաչմերուկում է, ինչը կարող է շատ արժեքավոր լինել, եթե հարևան երկրների լավագույն կադրերը Հայաստանը դիտարկեն՝ որպես տարբեր մշակույթներ և ուղեղներ կապող օղակ: Ես կարծում եմ, որ այս առանձնահատկության շնորհիվ Հայաստանը կարող է գրավել շատերի ուշադրությունը, թե՛ Եվրոպայից, Ռուսաստանից և Չինաստանից, թե՛ որևէ այլ երկրից»,-նշել է նաև:
Ինչ վերաբերում է ՀԱՀ-ի իր տեսլականին և Հայաստանի համար համալսարանի դերին, ապա Կարին Մարկիդեսը կցանկանար, որ ՀԱՀ-ը երկրի վերափոխման գործում է՛լ ավելի մեծ դեր ունենա՝ միավորելով բարձրագույն կրթության, մասնավոր ու հանրային ոլորտների ներկայացուցիչներին և հնարավոր դարձնելով մեծ ներուժ ունեցող և մարտահրավերներով լի նոր ոլորտներում փոխակերպիչ ազդեցության հասնելը: Այս ոլորտներում ՀԱՀ-ը կզարգացնի մարդկանց հմտությունները համատեղ գործունեության համար ու կխթանի կապը երկրի քաղաքային և գյուղական շրջանների միջև՝ միաժամանակ մեծացնելով միջազգային հանրության ուշադրությունը: Կարին Մարկիդեսը ծրագրում է ՀԱՀ-ի հետ կիսել նորարարությունների և տեխնոլոգիաների ոլորտում իր փորձառությունը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը հիմնվել է 1991թ-ին: Այն մասնավոր, անկախ համալսարան է, որը սերտ համագործակցում է Կալիֆորնիայի համալսարանի հետ: ՀԱՀ-ը իրականացնում է Հայաստանում և տարածաշրջանում մագիստրատուրայի և բակալավրիատի բարձրորակ կրթական ծրագրեր՝ խթանելով քաղաքացիական ներգրավվումը, նպաստելով ժողովրդավարական արժեքների և հանրային ծառայութան կայացմանը:

В Американском университете Армении новый президент
Должность президента Американского университета Армении (AUA) с 1 июля займет Карин Маркидес. Она возьмет на себя обязанности нынешнего президента Армена Тер Кюрегяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в Американском университете Армении.
У Карин Маркидес богатый академический опыт. Она получила научную степень доктора в Стокгольмском университете в 1984 году, после этого она начала свою исследовательскую карьеру в Университете Бригхем Янг в штате Юта в качестве доктора наук, затем ассистента-исследователя и замдиректора. В мае 1990 г.она вернулась в Швецию в качестве профессора и декана кафедры химии и химической инженерии Уппсальского университета. В 2003 - 2004 годы в качестве приглашенного профессора была преподавателем кафедры химии Стэнфордского университета. Вернувшись из Стэнфорда, Маркидес стала замдиректора шведского инновационного агентства Винновы. В дальнейшем Маркидес была избрана президентом технологического университета Чалмерса, а в 2015 году - президентом университета. Она является председателем Научного совета по устойчивому развитию.
Карин Маркидес придает большое значение своеобразному геополитическому положению Армении. “Армения находится на перекрестке Востока и Запада, что может быть очень ценным, если лучшие кадры соседних стран будут рассматривать Армению как связующее звено между различными культурами и мозгами. Я думаю, что благодаря этой особенности Армения может привлечь внимание многих как из Европы, России и Китая, так и из какой-либо другой страны”, - отметила она.
Что касается своего видения АУА и роли университета для Армении, то Карин Маркидес хотела бы, чтобы АУА имела бы большую роль в преобразовании страны, объединяя представителей высшего образования, частного и общественного секторов и делая возможным добиться преобразующего влияния в новых сферах, имеющих большой потенциал и полных вызовов. В этих сферах АУА будет развивать навыки людей для совместной деятельности и стимулировать связь между городскими и сельскими районами страны, в то же время привлекая внимание и международного сообщества. Карин Маркидес планирует поделиться с АУА своим опытом в сфере инноваций и технологий.
Американский университет Армении был основан в 1991 году. Это частный, независимый университет, тесно сотрудничающий с Калифорнийским университетом. АУА в Армении и регионе осуществляет высококачественные образовательные программы магистратуры и бакалавриата, стимулируя гражданское вовлечение, содействуя становлению демократических ценностей и общественной службы.