Հուսով եմ՝ նոր իրավիճակում Հանրային ռադիոն նոր դիրքեր կնվաճի. Ռադիոյի օրվա առթիվ վարչապետն այցելել է Հանրային ռադիո
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռադիոյի օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանի Հանրային ռադիո:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, որպես խորհրդանշական քայլ՝ վարչապետը նախ իր մասնակցությունն է բերել 2018 թ. ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ կոտրված դռան վերականգնման շինաշխատանքներին:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային ռադիոյի ուղիղ եթերում Ռադիոյի օրվա առթիվ շնորհավորանքի խոսք է ուղղել, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվել շնորհավորել Հայաստանի Հանրային ռադիոյի բոլոր աշխատակիցներին և ռադիոլսողներին՝ Ռադիոյի օրվա կապակցությամբ և Հայաստանի բոլոր ռադիոաշխատողներին, որովհետև հիմա մեր երկրում բազմաթիվ ռադիոկայաններ կան, մաղթել նրանց հաջողություններ և հույս ունենալ, որ լրատվական այս նոր իրավիճակում ռադիոն ամուր կպահպանի իր դիրքերը կամ, ավելի ճիշտ, նոր դիրքեր կնվաճի:
Ցանկանում եմ ասել, որ պատգամավոր եղած տարիներին Հանրային ռադիոյի ակտիվ ունկնդիր եմ եղել, և ինձ շատ դուր են գալիս հատկապես ռադիոյի «Ոսկե ֆոնդ»-ի հաղորդումները: Ես հույս ունեմ, որ այդ լավագույն ավանդույթները կշարունակվեն, և Հանրային ռադիոն իսկապես կդառնա մեր հանրային քաղաքական կյանքի նոր պայմաններին, ես նկատի ունեմ ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, մամուլի ազատությունը, համապատասխանող լրատվամիջոց»:
Եվ մի ցավալի արձանագրում եմ արել մեր ռադիոյի կապակցությամբ. Խորհրդային միության տարիներին Հայկական ռադիոն հայտնի էր իր անգերազանցելի հումորներով: Չգիտեմ ինչու, այդ ավանդույթը և այդ պատմությունը կամ ինչ-որ տեղ դանդաղել է կամ ինչ-որ տեղ կանգ է առել: Հույս ունեմ, որ Հանրային ռադիոյի այդ իմիջը նույնպես կվերականգնվի, և Հանրային ռադիոյի հումորները՝ հիմա արդեն միջազգային հարթակներում, նոր փառք ձեռք կբերեն՝ այդպիսով բարձրացնելով նաև Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը և վարկանիշը:
Կրկին շնորհավորում եմ և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի պայմաններում եմ անցած տարվա ապրիլի 14-ից հետո այցելել Հայաստանի հանրային ռադիո: Մենք գտնվում ենք նույն ստուդիայում, ինչ այն ժամանակ ես ներխուժել էի: Ես այն ժամանակ, իհարկե, մի քանի անգամ ներողություն խնդրել եմ, բայց հիմա էլ ուզում եմ բոլոր այն ռադիոաշխատակիցներից, ովքեր այդ օրվա համար որևէ անհանգստություն են ունեցել, կրկին ներողություն խնդրել: Հույս ունեմ՝ մենք բոլորս արձանագրում ենք, որ դա քաղաքացիական քայլ էր, և ի վերջո, հույս ունեմ, որ կարճաժամկետ առումով արդարացրեց իրեն և երկարաժամկետ առումով նույնպես կարդարացնի»:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է Հանրային ռադիոյի մեկնաբանի հարցերին, որոնք վերաբերում էին ՀՀ վարչապետի՝ վաղը կայանալիք մամուլի ասուլիսին, քաղաքացիներին հուզող խնդիրների լուծմանը, տնտեսական հեղափոխության իրականացմանը, նաև վարչապետի արձակուրդ գնալուն:
Կառավարության ղեկավարը նախ նշել է, որ մտադիր է վաղը մամուլի ասուլիսն սկսել Նոր Հայաստանի վերաբերյալ 100 փաստ հրապարակելով, ինչը միտված է ցույց տալու, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել երկրում: Ի պատասխան հարցի, թե մեկ տարի անընդմեջ աշխատելուց հետո չի պատրաստվում օգտվել արձակուրդի իր իրավունքից, վարչապետը նշել է, որ մտադիր է հունիսի սկզբին երկու օրով արձակուրդ վերցնել և անցկացնել այն Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիների առաջնահերթ հուզող խնդիրներին, այս առնչությամբ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ինչպես նախկինում, ամենակարևոր գլոբալ հարցերը կապված են տնտեսական հնարավորությունների, բարեկեցության, եկամուտների աճի հետ: Ինչպես ասել եմ նախկինում, արդեն իսկ այդ թեմային որոշակի քայլեր արվել են, առաջիկայում էլ կարվեն: Մենք պատրաստվում ենք բարձրացնել զինվորականների, ուսուցիչների աշխատավարձերը և այս տարի պլանավորում ենք 100 մլն ԱՄՆ դոլարից ավելի կապիտալ ծախսեր, որոնք, մեր հաշվարկով, պիտի խթան հանդիսանան տնտեսության համար: Մեր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը բավական կայուն ընդունելի վիճակում է, և հիմա ամենակարևոր խնդիրն է լայնածավալ, կապիտալ ներդրումների միջոցով խթանել տնտեսությունը, որպեսզի մարդիկ իրենց եկամուտների բարձրացումը զգան, իրենց բարեկեցության աճն զգան: Ես վաղվա ասուլիսում այդ թեմայով բազմաթիվ տվյալներ կհրապարակեմ, որովհետև այսօր էլ արդեն, այս մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ մարդկանց եկամուտները, աշխատավարձերը, թոշակները բարձրացել են, և ես մանրամասն վաղը այդ մասին կխոսեմ: Բայց, իհարկե, սա ճանապարհի սկիզբն է, և կարծում եմ, որ վաղվա ամենակարևոր արձանագրումը կլինի այն, որ մենք հիմա շատ լավ մեկնարկային վիճակում ենք և կարող ենք իսկապես լուրջ տնտեսական ճեղքում իրականացնել»: Տնտեսական հեղափոխության մասով վարչապետն ասել է՝ կարելի է արձանագրել, որ տնտեսական հեղափոխության առաջին՝ ամենաակտիվ փուլը հաջողություն ունի, բայց այդ մասին առավել մանրամասն կխոսի վաղը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է Ռադիոտանը, շնորհավորել Հանրային ռադիոյի ղեկավարությանը, տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներին և «Ռադիոլուր»-ի լրագրողական թիմին Ռադիոյի օրվա առթիվ, մաղթել աշխատանքային ձեռքբերումներ և հաջողություններ:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են Հանրային ռադիոյի զարգացման մոտեցումները, առկա ներուժի իրացմանն ուղղված աշխատանքները, տեխնիկական պայմաններն ու հնարավորությունները: Անդրադարձ է եղել նաև Հանրային ռադիոյի արխիվի՝ հայկական ամենամեծ աուդիո արխիվի թվայնացման գործընթացին: Նշվել է, որ կատարված ծավալուն աշխատանքների արդյունքում այս տարվա փետրվարից արդեն armradioarchive.am կայքի միջոցով հասանելի է շուրջ 100.000 ձայնագրություն՝ դասական դարձած երգեր, ելույթներ, հաղորդումներ, համերգներ և նաև եզակի ու միևնույն ժամանակ մինչ օրս շատերին անհայտ ձայնագրություններ: Արխիվը հասանելի է նաև Armenian Public Radio բջջային հավելվածի միջոցով: Արխիվացման աշխատանքները շարունակական են, քանի որ տարվա ընթացքում ձայնադարանը համալրվում է նոր ձայնագրություններով ու անուններով:

Надеюсь, в новой ситуации Общественное радио завоюет новые позиции: премьер-министр по случаю Дня радио посетил Общественное радио
Премьер-министр Никол Пашинян по случаю Дня радио посетил Общественное радио Армении.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в качестве символического шага Пашинян сначала принял участие в ремонте поврежденной во время событий 14 апреля 2018 года двери.
Затем Никол Пашинян в прямом эфире поздравил Общественное радио с Днем радио. Премьер-министр, в частности, отметил:
Позвольте поздравить с Днем радио всех сотрудников Общественного радио, радиослушателей и сотрудников всех радиостанций Армении, потому что в настоящее время в нашей стране есть множество радиостанций, пожелать им успехов и выразить надежду на то, что в этой новой информационной ситуации Общественное радио твердо сохранит свои позиции или, точнее, завоюет новые.
Я хочу сказать, что в годы, когда я был депутатом, я был активным слушателем Общественного Радио, и мне очень нравились передачи, особенно из “Золотого фонда” радио. И я надеюсь, что наилучшие традиции продолжатся и в нашей общественно-политической жизни - Общественное Радио на самом деле станет СМИ, которое соответствует новой действительности, я имею в виду демократию, свободу слова и прессы.
И я с сожалением должен отметить, что в советское время армянское радио было известно своим невероятным юмором. Я не знаю, почему эта традиция как-то замедлилась или прекратилась. Надеюсь, что этот имидж Общественного радио также будет восстановлен, и юмор Общественного радио теперь получит новую славу, уже на международных платформах, тем самым повышая международную репутацию и рейтинг Армении.
Еще раз поздравляю вас и очень рад, что в таких условиях посещаю Общественное радио Армении после 14 апреля прошлого года. Мы находимся в той же студии, в которую я ворвался в то время. Тогда я, конечно, несколько раз попросил прощения, но и сейчас, я вновь хочу попросить прощения у всех сотрудников радио, у тех, кому мы тогда доставили неудобства. Я надеюсь, что все мы осознаем, что это был гражданский акт, который, в краткосрочной перспективе оправдал себя и который также оправдает себя в долгосрочной перспективе”.
Затем премьер-министр Пашинян ответил на вопросы комментатора Общественного радио, которые касались завтрашней пресс-конференции премьер-министра, решения беспокоящих граждан проблем, осуществления экономической революции, а также отпуска премьер-министра.
Премьер-министр сначала отметил, что намерен завтра начать пресс-конференцию с представления 100 фактов о Новой Армении, цель которого - показать, какие изменения произошли в стране. В ответ на вопрос о том, что не намерен ли он уйти в отпуск после непрерывной работы в течение одного года, премьер-министр сказал, что намерен взять двухдневный отпуск в начале июня и провести его в Республике Армения.
Коснувшись вопросов, которые беспокоят граждан Армении, Никол Пашинян отметил: “Как и прежде, самые важные, глобальные вопросы связаны с экономическими возможностями, ростом благосостояния и доходов. Как я говорил ранее, мы уже сделали определенные шаги в данном направлении и в ближайшее время продолжим их делать. Мы готовимся повысить зарплаты военнослужащим и учителям, а также в этом году мы планируем более 100 млн долларов капитальных вложений, которые, по нашим расчетам, будут содействовать нашей экономике. Наш индекс экономической активности находится в довольно стабильном, удовлетворительном состоянии, и сейчас самой важной задачей является стимулирование экономики посредством крупномасштабных капиталовложений, чтобы люди почувствовали рост своих доходов, почувствовали рост благосостояния. На завтрашней пресс-конференции я представлю много информации по этой теме, потому что уже сегодня, в течение этого года, доход многих людей, зарплаты и пенсии выросли, и я буду подробно говорить об этом завтра. Однако, конечно, это начало пути, и я думаю, что самым важным фактом завтрашнего дня будет то, что мы находимся в очень хорошей стартовой позиции и действительно можем сделать серьезный экономический прорыв”.
Коснувшись экономической революции, премьер-министр отметил, что можно сказать, что первый, самый активный этап экономической революции был успешным, однако об этом подробнее он скажет завтра.
Затем премьер-министр Никол Пашинян прошелся по зданию радио, поздравил руководство, сотрудников разных отделов и членов редакции “Радиовестей” с Днем радио, пожелав им достижений и успехов.
Главе правительства были представлены подходы по развитию Общественного радио, направленные на реализацию текущего потенциала шаги, технические условия и возможности. Был также затронут процесс оцифровки крупнейшего в Армении аудиоархива - архива Общественного радио. Было отмечено, что в результате масштабной работы, начиная с февраля этого года на сайте armradioarchive.am доступны более 100 000 записей - классические песни, выступления, программы, концерты, а также уникальные и неизвестные до сих пор многим записи. Архив также доступен через мобильное приложение Armenian Public Radio. Работы по архивации ведутся непрерывно, так как в течение года аудиотека пополняется новыми записями и названиями.