Հուսով եմ՝ նոր իրավիճակում Հանրային ռադիոն նոր դիրքեր կնվաճի. Ռադիոյի օրվա առթիվ վարչապետն այցելել է Հանրային ռադիո
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռադիոյի օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանի Հանրային ռադիո:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, որպես խորհրդանշական քայլ՝ վարչապետը նախ իր մասնակցությունն է բերել 2018 թ. ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ կոտրված դռան վերականգնման շինաշխատանքներին:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային ռադիոյի ուղիղ եթերում Ռադիոյի օրվա առթիվ շնորհավորանքի խոսք է ուղղել, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվել շնորհավորել Հայաստանի Հանրային ռադիոյի բոլոր աշխատակիցներին և ռադիոլսողներին՝ Ռադիոյի օրվա կապակցությամբ և Հայաստանի բոլոր ռադիոաշխատողներին, որովհետև հիմա մեր երկրում բազմաթիվ ռադիոկայաններ կան, մաղթել նրանց հաջողություններ և հույս ունենալ, որ լրատվական այս նոր իրավիճակում ռադիոն ամուր կպահպանի իր դիրքերը կամ, ավելի ճիշտ, նոր դիրքեր կնվաճի:
Ցանկանում եմ ասել, որ պատգամավոր եղած տարիներին Հանրային ռադիոյի ակտիվ ունկնդիր եմ եղել, և ինձ շատ դուր են գալիս հատկապես ռադիոյի «Ոսկե ֆոնդ»-ի հաղորդումները: Ես հույս ունեմ, որ այդ լավագույն ավանդույթները կշարունակվեն, և Հանրային ռադիոն իսկապես կդառնա մեր հանրային քաղաքական կյանքի նոր պայմաններին, ես նկատի ունեմ ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, մամուլի ազատությունը, համապատասխանող լրատվամիջոց»:
Եվ մի ցավալի արձանագրում եմ արել մեր ռադիոյի կապակցությամբ. Խորհրդային միության տարիներին Հայկական ռադիոն հայտնի էր իր անգերազանցելի հումորներով: Չգիտեմ ինչու, այդ ավանդույթը և այդ պատմությունը կամ ինչ-որ տեղ դանդաղել է կամ ինչ-որ տեղ կանգ է առել: Հույս ունեմ, որ Հանրային ռադիոյի այդ իմիջը նույնպես կվերականգնվի, և Հանրային ռադիոյի հումորները՝ հիմա արդեն միջազգային հարթակներում, նոր փառք ձեռք կբերեն՝ այդպիսով բարձրացնելով նաև Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը և վարկանիշը:
Կրկին շնորհավորում եմ և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի պայմաններում եմ անցած տարվա ապրիլի 14-ից հետո այցելել Հայաստանի հանրային ռադիո: Մենք գտնվում ենք նույն ստուդիայում, ինչ այն ժամանակ ես ներխուժել էի: Ես այն ժամանակ, իհարկե, մի քանի անգամ ներողություն խնդրել եմ, բայց հիմա էլ ուզում եմ բոլոր այն ռադիոաշխատակիցներից, ովքեր այդ օրվա համար որևէ անհանգստություն են ունեցել, կրկին ներողություն խնդրել: Հույս ունեմ՝ մենք բոլորս արձանագրում ենք, որ դա քաղաքացիական քայլ էր, և ի վերջո, հույս ունեմ, որ կարճաժամկետ առումով արդարացրեց իրեն և երկարաժամկետ առումով նույնպես կարդարացնի»:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է Հանրային ռադիոյի մեկնաբանի հարցերին, որոնք վերաբերում էին ՀՀ վարչապետի՝ վաղը կայանալիք մամուլի ասուլիսին, քաղաքացիներին հուզող խնդիրների լուծմանը, տնտեսական հեղափոխության իրականացմանը, նաև վարչապետի արձակուրդ գնալուն:
Կառավարության ղեկավարը նախ նշել է, որ մտադիր է վաղը մամուլի ասուլիսն սկսել Նոր Հայաստանի վերաբերյալ 100 փաստ հրապարակելով, ինչը միտված է ցույց տալու, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել երկրում: Ի պատասխան հարցի, թե մեկ տարի անընդմեջ աշխատելուց հետո չի պատրաստվում օգտվել արձակուրդի իր իրավունքից, վարչապետը նշել է, որ մտադիր է հունիսի սկզբին երկու օրով արձակուրդ վերցնել և անցկացնել այն Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիների առաջնահերթ հուզող խնդիրներին, այս առնչությամբ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ինչպես նախկինում, ամենակարևոր գլոբալ հարցերը կապված են տնտեսական հնարավորությունների, բարեկեցության, եկամուտների աճի հետ: Ինչպես ասել եմ նախկինում, արդեն իսկ այդ թեմային որոշակի քայլեր արվել են, առաջիկայում էլ կարվեն: Մենք պատրաստվում ենք բարձրացնել զինվորականների, ուսուցիչների աշխատավարձերը և այս տարի պլանավորում ենք 100 մլն ԱՄՆ դոլարից ավելի կապիտալ ծախսեր, որոնք, մեր հաշվարկով, պիտի խթան հանդիսանան տնտեսության համար: Մեր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը բավական կայուն ընդունելի վիճակում է, և հիմա ամենակարևոր խնդիրն է լայնածավալ, կապիտալ ներդրումների միջոցով խթանել տնտեսությունը, որպեսզի մարդիկ իրենց եկամուտների բարձրացումը զգան, իրենց բարեկեցության աճն զգան: Ես վաղվա ասուլիսում այդ թեմայով բազմաթիվ տվյալներ կհրապարակեմ, որովհետև այսօր էլ արդեն, այս մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ մարդկանց եկամուտները, աշխատավարձերը, թոշակները բարձրացել են, և ես մանրամասն վաղը այդ մասին կխոսեմ: Բայց, իհարկե, սա ճանապարհի սկիզբն է, և կարծում եմ, որ վաղվա ամենակարևոր արձանագրումը կլինի այն, որ մենք հիմա շատ լավ մեկնարկային վիճակում ենք և կարող ենք իսկապես լուրջ տնտեսական ճեղքում իրականացնել»: Տնտեսական հեղափոխության մասով վարչապետն ասել է՝ կարելի է արձանագրել, որ տնտեսական հեղափոխության առաջին՝ ամենաակտիվ փուլը հաջողություն ունի, բայց այդ մասին առավել մանրամասն կխոսի վաղը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է Ռադիոտանը, շնորհավորել Հանրային ռադիոյի ղեկավարությանը, տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներին և «Ռադիոլուր»-ի լրագրողական թիմին Ռադիոյի օրվա առթիվ, մաղթել աշխատանքային ձեռքբերումներ և հաջողություններ:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են Հանրային ռադիոյի զարգացման մոտեցումները, առկա ներուժի իրացմանն ուղղված աշխատանքները, տեխնիկական պայմաններն ու հնարավորությունները: Անդրադարձ է եղել նաև Հանրային ռադիոյի արխիվի՝ հայկական ամենամեծ աուդիո արխիվի թվայնացման գործընթացին: Նշվել է, որ կատարված ծավալուն աշխատանքների արդյունքում այս տարվա փետրվարից արդեն armradioarchive.am կայքի միջոցով հասանելի է շուրջ 100.000 ձայնագրություն՝ դասական դարձած երգեր, ելույթներ, հաղորդումներ, համերգներ և նաև եզակի ու միևնույն ժամանակ մինչ օրս շատերին անհայտ ձայնագրություններ: Արխիվը հասանելի է նաև Armenian Public Radio բջջային հավելվածի միջոցով: Արխիվացման աշխատանքները շարունակական են, քանի որ տարվա ընթացքում ձայնադարանը համալրվում է նոր ձայնագրություններով ու անուններով:

“I hope the Public Radio will live up to the task in the new situation” – PM Visits Armenian Public Radio Headquarters on World Radio Day
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Public Radio of Armenia on the occasion of World Radio Day.
As a symbolic step, Nikol Pashinyan first took part in the repair of the door damaged during the events of April 14, 2018. Nikol Pashinyan congratulated the Public Radio staff on World Radio Day, stating:“Let me congratulate all the Public Radio staff, the radio listeners and the employees of all radio stations of Armenia on World Radio Day, because currently there are many radio stations in our country. I wish them every success and express the hope that the Public Radio will live up to the task set in this new information situation or, more precisely, it will gain new positions.
I want to say that in the years when I was an MP, I was an active listener of Public Radio, and I really liked the programs, especially from the Golden Fund of radio. And I hope that the best traditions will continue in our social and political life – the Public Radio will actually become the media, which corresponds to the new reality, I mean democracy, freedom of speech and press.
And I regret to note that in Soviet times, the Armenian radio was known for its incredible humor. I do not know why this tradition has somehow slowed down or even stopped. I hope that this image of Public Radio will be restored, and the sense of humor inherent in the Armenian Public Radio will get a new reputation on international platforms, thereby enhancing Armenia’s international reputation and rating.
Reiterating my congratulations, I would like to say that I am glad to visit the Public Radio of Armenia following last year’s April 14. We are in the same studio I broke into at that time. Then, of course, I asked for forgiveness several times, but now, I again want to ask for forgiveness from all the radio employees. I hope that we all realize that this was a civil act that, in the short term, justified itself and will justify itself in the long run.”
Prime Minister Pashinyan answered the Public Radio commentator’s questions, which related to tomorrow’s press conference, citizens’ problems, the economic revolution, and the Prime Minister’s leave.
The Prime Minister first noted that he intends to start a press conference tomorrow with the presentation of 100 facts about New Armenia, the purpose of which is to show what changes have taken place in the country.
In response to the question about whether he intends to take leave after one year’s continuous work, the Prime Minister said he may take a two-day leave in early June and spend it in the Republic of Armenia.
Touching upon issues of concern to the citizens of Armenia, Nikol Pashinyan noted:“As before, the most important global issues are related to economic opportunities, growth of well-being and incomes. As I said earlier, we have already taken specific steps in this direction and will continue to take them in the near future. We are preparing to raise the salaries of servicemen and teachers, and this year we plan more than 100 million US dollars in capital investment, which according to our estimates will boost the economy.
Our economic activity index is in a fairly stable, satisfactory condition, and now the most important task is to stimulate the economy through large-scale investment, so that people could feel the growth of their income and wealth.
At tomorrow’s press conference, I will present a lot of information on this topic, because during this year the incomes of many people have grown, including wages and pensions. I will talk in detail about this tomorrow. However, this is the beginning of the road, and I think that the most important fact is that we are in a very good starting position and can really manage a serious economic breakthrough.”
Touching upon the economic revolution, the Prime Minister said that the first most active stage of the economic revolution was successful, but he will say more about this tomorrow. Then Prime Minister Nikol Pashinyan toured the radio headquarters, congratulated the Public Radio’s management, the employees, and the staff of Radio News on World Radio Day, wishing them new achievements and every success.
The Head of Government was briefed on the Public Radio’s approaches to tapping the existing potential. The process of digitizing Armenia’s largest audio archive, the archive of Public Radio, was also touched upon. As a result of large-scale work, starting from this February, more than 100,000 records are available at armradioarchive.am website, including classical songs, performances, programs, concerts, as well as unique and unknown recordings.
The archive is also available through the Armenian Public Radio mobile app. Archiving work continues, and the audio library will be replenished with new records and titles during the year.