Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Դեյվիդ Միլեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից, խոսելով տնտեսության զարգացման և առաջընթացին միտված ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից՝ նախարարն առանձնացրել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունն առանձնակի ուշադրություն է դարձնում այդ ոլորտի զարգացմանը։
Հակոբ Արշակյանը ընդգծել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, հայ մասնագետների յուրահատուկ ընդունակություններն ու կարողությունները արհեստական բանականության, մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, միկրոէլեկտրոնիկայի և այլ ոլորտներում:
Դեյվիդ Միլեն, շնորհակալություն հայտնելով հանգամանորեն ներկայացնելու համար, նշել է, որ ամերիկյան կողմը հետաքրքրված է մեր երկրի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներով և պատրաստակամ են համագործակցել։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք ուղղություններով գործակցության հնարավորությունները, աշխատանքային մեխանիզմներն ու համատեղ մոտեցումները։
Անդրադարձ է եղել նաև հոկտեմբերի 6-9-ը Հայաստանում տեղի ունենալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովին (WCIT): Նախարարն ընդգծել է տեխնոլոգիական ոլորտի բացառիկ այդ միջոցառմանը ամերիկյան ընկերությունների բարձր մակարդակով մասնակցության կարևորությունը։

Акоп Аршакян принял делегацию, возглавляемую заместителем помощника госсекретаря США
Министр транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения Акоп Аршакян принял делегацию, возглавляемую заместителем помощника госсекретаря США Дэвидом Миле.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, говоря о приоритетах правительства, направленных на развитие экономики и прогресс, министр выделил сферу высоких технологий, подчеркнув, что правительство Армении уделяет особое внимание развитию этой сферы.
Акоп Аршакян подчеркнул технологический потенциал Армении, специфические способности и возможности армянских специалистов в области искусственного интеллекта, математики, физики, микроэлектроники и др.
Дейвид Миле, поблагодарив за подробное представление, отметил, что американская сторона заинтересована в развитии технологической сферы нашей страны и готова сотрудничать.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества по ряду направлений, рабочие механизмы и совместные подходы.
Была затронута также и тема предстоящего в Армении 6-9 октября Всемирного ИТ-форума (WCIT). Министр подчеркнул важность участия на высоком уровне американских компаний в этом уникальном технологическом мероприятии.