Չկա ավելի թանկ բան, քան գաղափարը. վարչապետը մասնակցել է Մտավոր սեփականության միջազգային օրվան նվիրված համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 26-իններկա է գտնվել Մտավոր սեփականության միջազգային օրվան նվիրված համաժողովի բացմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Համաժողովն անցկացվում է «Մտավոր սեփականության ոլորտի կարևորությունը երկրի տնտեսությունում հեղափոխություն կատարելու գործում» խորագրի ներքո:
Շնորհավորելով ներկաներին Մտավոր սեփականության միջազգային օրվա կապակցությամբ` վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Ժամանակակից աշխարհում մտավոր սեփականությունը և մտավոր սեփականության պաշտպանությունն ամենահրատապ, ամենաքննարկվող և ամենաառարկայական թեմաներից է: Սա պատահական չէ, որովհետև մարդկությունն, ի վերջո, եկել է այն անհերքելի եզրակացության, որ չկա ավելի թանկ բան, քան գաղափարը, որովհետև վերջին հարյուրամյակի զարգացումները բերել են նրան, որ նյութական սեփականությունից շատ ավելի կարևոր և արժեքավոր է մտավոր սեփականությունը: Եվ սա է պատճառը, որ այսօր, ժամանակակից աշխարհում բոլոր ֆորմատներում ոչ մի գագաթնաժողով, ոչ մի միջպետական հանդիպում չի շրջանցում մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցը: Պետք է ասել, որ սա չի վերաբերում միայն ստեղծագործական արվեստի ոլորտին, սա վերաբերում է ամեն ինչին, որովհետև չկա ավելի թանկ բան, քան գաղափարը»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` մտավոր սեփականության կարևորությունը լիարժեք համընկնում է այն գաղափարաբանության հետ, որի վրա հիմնվելով իրականացվել են Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները: Վարչապետն անդրադարձել է իր այն` բազմիցս հնչեցրած դիտարկմանը, որ իրականության մեջ չի կարող տեղի ունենալ որևէ բան, եթե նախ այդ գործընթացը տեղի չի ունեցել մեր մտքում: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարն ասել է. «Ցանկացած բան, որ մեզ շրջապատում է, իրականություն է, գոյություն ունի ֆիզիկապես, այդ ամենը նախ գոյություն է ունեցել մեր մտքում, մեզնից յուրաքանչյուրի մտքում՝ սկսած արվեստից վերջացրած բարձր տեխնոլոգիական ստեղծագործություններով: Գոյություն չունի որևէ բան, որը նախ մարդու մտքում չի ձևավորվում, կառուցվում, ապա նոր իրականություն դառնում: Որևէ ստեղծագործող չի կարող նախ չպլանավորել, թե ինչ է ինքն ուզում ստանալ քարից, կտավի վրա, բեմի վրա: Որևէ ճարտարապետ չի կարող նախ չմտածել, թե ինչ է ինքն ուզում ստանալ իրականում` առանց մտքում այդ կառուցման պրոցեսը սկզբից մինչև վերջ իրականացնելու: Եվ նաև սա է պատճառը, որ ես ինքս բազմիցս ասում եմ, որ բոլոր լուծումները մեր գլխում են, բոլոր լուծումները մեր մտքում են, մեր բոլոր պրոբլեմները մտավոր ոլորտի պրոբլեմներ են: Մեր տնտեսական հեղափոխության իրականացման համար չափազանց կարևոր է նաև մտավոր սեփականության պաշտպանությունը, որովհետև շատ կարևոր է ոչ միայն, որ մարդու մենք քաջալերենք, ոգեշնչենք ստեղծագործության:
Ընդ որում, ստեղծագործություն ասելով` ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ 21-րդ դարի առանձնահատկությունը հենց դա է, որ ստեղծագործությունն այլևս միայն արվեստը չէ, ստեղծագործություն է ցանկացած բան: Տնտեսական ցանկացած գործունեություն առաջին հերթին ստեղծագործություն է, որովհետև եթե ստեղծագործություն չէ, կարող է հայտնվել փակուղու առաջ: Պետական կառավարումը, ամեն ինչը, ժամանակակից կյանքը նախ և առաջ ստեղծագործություն է: Պատահական չէ, որ 21-րդ դարում ամենահաճախ օգտագործվող տերմիններից մեկը «կրեատիվ» հասկացությունն է, կրեատիվությունը և կրեատիվ մտածողությունը»:
Ընդգծելով Մտավոր սեփականության միջազգային օրվա կարևորությունը` վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարության համար պետք է առաջնահերթություն լինի մտավոր սեփականության պաշտպանությունը, որովհետև ժամանակակից տնտեսությունը, համաշխարհային տնտեսությունն ամբողջությամբ հենված են մտավոր սեփականության վրա: «Ցանկացած գործունեություն միշտ էլ հիմնված է մտավոր սեփականության վրա, գաղափարի վրա, բայց ժամանակակից աշխարհի տնտեսությունը հիմնված է այն իրողությունների վրա, որոնք բնության մեջ երբեք գոյություն չեն ունեցել և ձևավորվել են բացառապես մարդու մտքի աշխատանքի արդյունքում: Ինտերնետը, ժամանակակից տեխնոլոգիաները, սմարթֆոնները, համակարգիչները ոչ թե որևէ տեղ կային, և մարդը գնաց ու հայտնաբերեց, այլ ստեղծվել են մարդու մտքի աշխատանքի արդյունքում:
Երբ մենք ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, առաջին հերթին սա նկատի ունենք: Հիմա այլևս այն ժամանակները չեն, որ կարևոր լինի՝ մենք նավթ ունե՞նք, թե՞ չունենք, այլևս այն ժամանակները չեն, որ կարևոր լինի՝ մենք գազ ունե՞նք, թե՞ չունենք, ոսկի ու մոլիբդեն ունե՞նք, թե՞ չունենք: Այսօրվա հարցը հետևյալն է՝ մենք միտք ունե՞նք, թե՞ չունենք, մենք գաղափար ունե՞նք, թե՞ չունենք, մենք մտավոր աշխատանքի ընդունակություն ունե՞նք, թե՞ չունենք: Մենք արձանագրում ենք, որ չկա ավելի մեծ ռեսուրս, քան մարդկային միտքը, չկա ավելի մեծ ուժ, քան մարդկային ստեղծագործությունը, չկա ավելի մեծ պոտենցիալ, քան մարդկային համարձակությունը, որը նույնպես մտավոր շատ կարևոր գործիք է: Որովհետև մեզ այսօր մեծ մարդկային համարձակություն է պետք, և մենք այդ համարձակության առաջին քայլերն արել ենք` մարտահրավեր նետելու այն խեղճությանը, հուսահատությանը, փակուղու զգացողությանը, որում, ցավոք, մեր երկիրը բավական երկար ժամանակ գտնվել է: Մենք ունենք այդ միտքը, մենք ունենք այդ կամքը, մենք ունենք այդ համարձակությունը: Սա ամենակարևոր գրավականն է, որ հայ ժողովրդի հաղթանակի գործընթացը լինելու է շարունակական, որովհետև հայ ժողովուրդը տաղանդավոր է, ստեղծագործող է և կրեատիվ է:
Շնորհավորում եմ մեզ Մտավոր սեփականության օրվա կապակցությամբ: Համոզված եմ, որ մենք այսօր ունենք բավարար ներուժ` մտավոր հարստություններ կերտելու և մեր երկրի անվտանգությունը, բարեկեցությունը և ապագան այդ մտավոր գանձարանի վրա հիմնելու և հենելու համար», - նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Մտավորսեփականությանմիջազգայինօրվան նվիրված համաժողովի շրջանակում նախատեսվում են կլոր սեղան-քննարկումներ՝ մտավորսեփականությանկարևորության,դրամիջոցովտնտեսության զարգացման, ոլորտումառկախնդիրներիևդրանցլուծմանուղիներիվերաբերյալ։ Համաժողովին մասնակցում էին ՀՀկառավարության անդամներ, Ազգային ժողովիպատգամավորներ,դեսպաններ, ստեղծագործողներևգիտնականներտարբերոլորտներից,իրավաբաններ,մասնավորհատվածի ներկայացուցիչներ։

Nothing is worth as much as the idea - PM Attends Conference on International Intellectual Property Day
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan was present at the opening of the conference dedicated to the International Intellectual Property Day, referred to as “The Importance of Intellectual Property in Economic Revolution.”
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, congratulating those present on the International Intellectual Property Day, the Prime Minister particularly mentioned:“Intellectual property and intellectual property protection are among the most urgent, most discussed and most common themes in the modern world. This is not accidental because mankind eventually came to an undeniable conclusion that nothing is worth as much as ideas because the developments in the last century led to the conclusion that intellectual property is much more important than material property. And this is why no summit, no international event is held without addressing the problem of intellectual property protection. It should be said that this is not only about the field of creative art, it concerns everything because there is nothing more expensive than the idea.”
According to Nikol Pashinyan, the importance of intellectual property goes in tune with the ideology which triggered changes in Armenia. The Prime Minister touched upon his frequent statement that nothing can happen in reality if the process did not take place in our minds first. In this context, the head of government said:“Anything that surrounds us is a reality, it exists physically, all of it first existed in our minds, in the minds of each of us, with high-tech art from the art. There is nothing that does not form in the minds of the human being and then becomes a reality. No creator can first unmask what he /she wants to get from the stone, on the canvas. Any architect can not think of what he / she wants to get in the real world without the thought of starting the process from beginning to end. And this is the reason why I myself have repeatedly stated that all the solutions are in our head, all the solutions are in our minds, all our problems are problems of the intellectual sphere.
Intellectual property protection is also of vital importance for our economic revolution, because not only is it important for us to encourage and inspire creativity. Moreover, by saying a work, I want to emphasize that the peculiarity of the 21st century is that creativity is no longer merely a work of art: any economic activity is, first of all, a work because if it is not a work, it may appear in a deadlock. State governance, everything, modern life is first and foremost a creation. It is no coincidence that one of the most frequently used terms in the 21st century is the “creative” concept, creativity and creative thinking.”
Emphasizing the importance of the International Intellectual Property Day, the Prime Minister noted that the protection of intellectual property should be a priority for the Government of Armenia because the modern economy and the global economy are based on intellectual property.
“Any activity is always based on intellectual property, but the economy of the modern world is based on the facts that have never existed in nature and have been shaped exclusively as a result of human thought. The Internet, modern technology, smartphones, computers were not in place, and the man went and discovered, but it was created as a result of the human mind. When we say an economic revolution, first of all, we mean this. Now it's no longer the time that matters, whether we have oil or not, the times are not important, whether we have gas or not, whether or not we have gold and molybdenum.
Today’s question is the following: do we have the idea or not, we have an idea or not, we have the ability to work mentally or not? We state that there is no greater resource than the human mind, there is no greater force than human creativity, there is no greater potential than human courage, which is also a very important intellectual tool. Because we need great human courage today and we have made the first steps in that bold challenge to challenge the poor, despair, the deadlock, which, unfortunately, has been our country for a long time.
We have that idea, we have that will and we have the necessary courage. This is the most important guarantee that the process of the Armenian people’s victory will be continued because the Armenians are talented and creative.
Congratulations on the occasion of Intellectual Property Day. I am convinced that today we have enough potential for building intellectual wealth, strengthening our country’s security, its wellbeing and its future on our intellectual treasury,”Nikol Pashinyan said.
Round-table discussions on intellectual property, economic development, on the problems faced in this sphere and ways of dealing with them will be held on the margins of the conference dedicated to the International Intellectual Property Day.
Members of the Armenian government, MPs, Ambassadors, scholars, lawyers and private sector representatives attended the conference.