Փաշինյանը Զելենսկիին խորհուրդներ է տվել Պուտինի հետ շփվելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին խորհուրդ է տվել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առանց խոչընդոտների շփվելու համար անհրաժեշտ է լինել մաքսիմալ ազնիվ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին РБК-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետը՝ պատմելով այն մասին, թե ինչպես է Զելենսկիին խորհուրդ տվել հարաբերություններ կառուցել Պուտինի հետ:
«Չեմ կարծում, որ նրա համար դժվար կլինի շփվել (խմբ.- Պուտինի հետ): Կա պայման. եթե լինես ուղիղ, ազնիվ, առանց դավերի, դժվար չի լինի: Ուղղակի պետք է ուղիղ և ազնիվ շփվել»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ խորհուրդը վերաբերում է ոչ միայն Ռուսաստանի նախագահի հետ շփմանը: «Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր մարդ դա կգնահատի, եթե նա տեսնում է իր զրուցակիցը չի փորձում իրեն ինչ-որ բանում խաբել: Իմ համոզմամբ՝ սա բոլոր տեսակի հարաբերություններում շատ ճիշտ մոտեցում է: Գուցե դիվանագիտության մեջ ու միջազգային հարաբերություններում դա այդքան էլ ընդունված չէ, սակայն ես բոլորի հետ եմ այդպես շփվում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Ավելի վաղ Փաշինյանը թվիթերյան էջում ուկրաիներեն շնորհավորել էր Զելենսկիին Ուկրաինայի նախագահական ընտրություններում տարած համոզիչ հաղթանակի կապակցությամբ: Նա համոզմունք էր հայտնել, որ նոր նախագահը բոլոր ջանքերը կգործադրի, որպեսզի Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի վրա բարձրանան:

Armenian PM gives advice to Ukrainian President-elect on how to interact with Russia’s Putin
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has advised President-elect of Ukraine Vladimir Zelensky to be maximally sincere with Russian President Vladimir Putin for interacting with him without obstacles, ARMENPRESS reports Pashinyan told RBK, telling about how he gave advice to Zelensky on establishing relations with Putin.
“I don’t think he will have difficulties in interaction (with Putin-edit). There is a condition – if you are straight, sincere, with no conspiracies in mind, there will be no difficulties. It’s just necessary to be straight and sincere”, Pashinyan said.
According to him, this is not only about interactions with the Russian President. “I think everybody will appreciate it if he sees that his interlocutor is not trying to deceive him”, PM Pashinyan said, adding that maybe this approach is not so common in international relations and diplomacy, but he always does so.
Earlier Pashinyan congratulated Vladimir Zelensky on being elected President of Ukraine, expressing confidence that the new President will make all efforts to raise Armenian-Ukrainian friendly relations to a new level.