Հնդկական ավիաընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանի շուկայով. Տաթևիկ Ռևազյանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում հայաստանյան շուկա նոր ավիաընկերություններ ներգրավելու առումով: Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ներկայացրեց վերջին բանակցությունների արդյունքները, անդրադարձավ ոլորտում իրականացվող ծրագրերին և խնդիրներին:
-2018 թվականի հուլիսին դուք ստանձնեցիք Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի պաշտոնը: Այս ընթացքում ձեր ծավալած գործունեության գլխավոր ձեռքբերումը ո՞րն եք համարում:
-Իմ նպատակն այն էր, որ ավիացիայի ոլորտում քարտեզի վրա Հայաստանն ավելի տեսանելի դարձնեի: Խնդիր էի դրել, որ ավիացիայի ոլորտի ղեկավար անձինք ճանաչեն մեր երկիրը, իմանան, թե ով ենք մենք, ինչ հնարավորություն ունի մեր պետությունը: Իմ պաշտոնավարման ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքում ես կարող եմ ասել, որ հասել եմ դրան: Օրերս, աշխատանքային այցով Սինգապուրում էի, որտեղ կայացած կոնֆերանսին 80 երկրից 120 ղեկավար էր մասնակցում: Նրանցից շատերի հետ ես շփումներ ունեցա ներկայացրեցի մեր երկիրը, մեր հնարավորությունները: Կոնֆերանսին խոսում էինք ավիացիայի ապագայի մասին, ես նշեցի, որ եթե մենք խոսում ենք ավիացիայի ոլորտում նոր տեխնոլոգիաների կիրառության մասին, ապա առաջին հերթին պետք է քաղավիացիայի ղեկավարներին կրթել, որովհետև շատերը իրազեկված չեն: Իմ խոսքից հետո, նշվեց, որ նոր գաղափարները կարող են Հայաստանի նման երկրներից գալ: Ես ամեն ինչ անում եմ, որ Հայաստանին չդիտարկեն մի երկիր, որին անընդհատ պետք է օգնել: Ցանկանում եմ ցույց տալ, որ մենք կարող ենք նոր գաղափարներով, նոր առաջարկություններով հանդես գալ: Մենք պետք է նաև նախաձեռնող լինենք, համագործակցենք առաջատար երկրների հետ, ծանոթանանք փորձին:
-Երկրորդ կարևոր գործը, որի մասին նշել էիք, հայկական ավիաշուկա նոր ավիաընկերություններ ներգրավելն էր: Այս օրերին տեղեկություն եղավ այն մասին, որ «Ryanair»-ը պատրաստվում է մուտք գործել հայաստանյան ավիաշուկա: Դուք նոր եք վերադարձել գործուղումից, ի՞նչ նորություններ կներկայացնեք:
- Մինչ Սինգապուր գնալը, ես եղա Հնդկաստանում: Իմ այցելության նպատակը պարզ էր՝ աշխատել տեղի ավիաընկերությունների հետ, որպեսզի չվերթներ իրականացնեն դեպի Երևան՝ այն դիտարկելով որպես տարանցիկ գոտի: Արձագանքը դրական էր, կարող եմ ասել, որ հնդկական ավիաընկերությունները հետաքրքրված են հայաստանյան ավիաշուկայով: Մասնավորապես, քննարկումներ ունեցանք «Ինդիգո» ավիաընկերության հետ: Հետաքրքրված եմ հնդկական շուկայով, որովհետև այն շատ արագ աճում է: Մոտակա 10 տարին 70 նոր օդանավակայան են կառուցելու, ու այդ աճը մի ուղղությամբ գնալու է, այն չի մնալու Հնդկաստանում: «Times of India» պարբերականը հոդված էր գրել այն մասին, որտեղ խոսվում էր, թե «Ինդիգո» ավիաընկերությունը դեպի Եվրոպա Բաքվի՞, թե Թբիլիսիի տարածքով է թռչելու: Ինձ համար զարմանալի էր, թե ինչու Հայաստանը չեն դիտարկում: Երբ արդեն քննարկումների մեջ էինք, պարզ դարձավ, որ շատ վաղուց կնքված մի միջպետական պայմանագիրն է խանգարում, որը որոշ սահմանափակումներ է սահմանում: Մենք պարզաբանեցինք, որ դրանք փոփոխության ենթակա են, իրականում ոչ մի խոչընդոտ չկա, որ «Ինդիգո»-ն դեպի Եվրոպա չվերթներ իրականացնի Երևանով: Այս ընկերությանը ներկայացրեցինք հայաստանյան ավիաշուկայի բիզնես հնարավորությունները: Երբ իրենք Երևանով դեպի Եվրոպա չվերթներ իրականացնեն, դա կլինի նաև մրցակցություն «Ryanair»-ին, ինչը շատ դրական է: Այդ մրցակցությունը կբերի ավիատոմսերի նվազմանը: Ի դեպ, եթե «Ինդիգո»-ի հետ գործարքը հաջողվի, այս ավիաընկերությունն ամեն օր է չվերթներ իրականացնելու:
Ասեմ, որ «Go Air» ավիաընկերության հետ ունեցանք հետաքրքիր քննարկում: Իրենց ռազմավարությունն ավելի շատ հիմնված է զբոսաշրջության վրա: Դրա համար նրանք հետաքրքրված են տարածաշրջանային զբոսաշրջային փաթեթներով: Մեր Զբոսաշրջային կոմիտեի հետ համագործակցությամբ ավիաընկերությանը կուղարկենք հետաքրքիր փաթեթներ՝ հասկանալու, թե դրանք որքանով են հետաքրքրում հնդիկներին: Ասեմ, որ «Go Air» ավիաընկերության ղեկավարությունն առաջիկայում պատրաստվում է գալ Հայաստան:
Ի դեպ, մի ուղղությամբ էլ աշխատանք ենք տանում՝ ներգրավելու ներդրումներ Հայաստանի ավիաշուկայում: Այստեղ կան խմբեր, որոնք ցանկանում են ստեղծել տեղական ավիաընկերություն: Շատերը պարզ ասել են, որ միայն հայկական կապիտալով դա անելը շատ դժվար կլինի: Դրա համար մենք հնդկական ընկերություններին ներկայացրեցինք նաև այս հնարավորությունները, և միգուցե իրենց հետաքրքիր լինի հայաստանյան ավիաընկերության մեջ ներդրում անելը: Այս համատեքստում Հնդկաստանից բացի աշխատում ենք այլ ուղղություններով ևս: Այստեղ մեր երկիրը շահեկան է, որովհետև ավիացիայի ոլորտի մեր ներուժը դեռ ամբողջությամբ չենք իրացրել, այսինքն՝ աճող շուկա ենք այդ տեսանկյունից: Ի դեպ, դա արձանագրել են միջազգային ուսումնասիրությունները, որոնց արդյունքները հասանելի են ավիացիայի ոլորտի որոշում կայացնողներին: «Ryanair to Armenia. CIS-to-W Europe» ուսումնասիրությունը կատարել է միջազգային «CAPA» ընկերությունը, որն աշխարհում ամենաուժեղ և վստահելի աղբյուրն է ավիացիայի վերլուծության ոլորտում:
-Նման ավիաընկերությունների մուտքը Հայաստանի շուկա, որքանո՞վ կնպաստի տոմսերի գների նվազմանը, որովհետև մինչ այսօր տեսնում ենք, որ, կարծես, այդտեղ էական փոփոխություններ չկան:
-Ռումինական ավիաընկերությունն է մուտք գործել մեր շուկա, հուսամ մրցակցության պայմաններում փոփոխություններ կտեսնենք: Իհարկե, պարզ է, որքան ավելի շատ ավիաընկերություններ մուտք գործեն մեր շուկա, այդքան ավելի շատ կլինի մրցակցությունը, ինչն էլ իր հերթին կբերի գների նվազմանը: Ակտիվորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
-Ժամանակին խոսվում էր այն մասին, որ հայաստանյան շուկա մուտք գործող ավիաընկերությունները խնդիր են համարում օդանավակայանում օդանավերի համար սահմանված գները: Այս ուղղությամբ ի՞նչ է արվում:
-Այստեղ կարող եմ ասել, որ նոր ուղղությունների դեպքում, որոնք ավելի ռիսկային են, օդանավակայանը պատրաստ է ավիաընկերությունների համար ավելի լավ պայմաններ տրամադրել:
-Իսկ լոուքոստերների հետ կապված «Զվարթնոց»-ին կարո՞ղ է այլընտրանք լինել Շիրակի օդանավակայանը: Եվ հայաստանյան շուկա նոր ավիաընկերություններ ներգրավելով՝ արդյո՞ք դիտարկվում է օդանավակայանների հնարավորությունների մեծացումը:
-Այո, Շիրակի օդանավակայանն այլընտրանք կարող ենք դիտարկել: Երբ գնացինք « Ryanair»-ի հետ բանակցությունների, ամբողջ մեր բիզնես փաթեթի հիմքում Շիրակի օդանավակայանն էր: Դրա հետ մեկտեղ պարզ ասեմ, որ ավիաընկերությունները դժվար թե մենակ Գյումրիով հետաքրքրվեն: Ինչ վերաբերում է օդանավակայանների հնարավորությունների մեծացմանը, ապա «Զվարթնոց»-ը թերևս ավելի մանրամասն կներկայացնի, սակայն ասեմ, որ, այո, նման հարց քննարկվում է:
-Ազգային ավիափոխադրող ունենալու առնչությամբ առկա են տարաձայնություններ: Կցանկանայի այս հարցի հետ կապված լսել Ձեր մասնագիտական կարծիքը: Ըստ Ձեզ՝ մեր երկիրը պետք է ունենա ազգային ավիափոխադրող:
-Մեզ անհրաժեշտ է տեղական ավիափոխադրող, երբ օդանավերը բազավորվեն Հայաստանում, որ մեր հայ օդաչուները վերադառնան և սկսեն աշխատել մեր երկրում: Ազգային փոխադրողը կոնցեպտ է, որը ստեղծվել է 40-ական թվականներին, երբ կառավարությունն էր որոշում, թե ինչ ուղղություններով ավիաընկերությունը թռիչքներ կատարի, որովհետև դա երկրի ռազմավարության համար էր կարևոր, սակայն այն ոչ շահավետ էր: Եթե հարուստ պետություն լինեինք, միգուցե դիտարկվեր այդ գաղափարը, բայց իմ կարծիքով մենք ամեն լուման պետք է շատ զգույշ ծախսենք: Ազգային փոխադրողները շատ հաճախ լուրջ ֆինանսական խնդիրների առաջ են կանգնում: Ես չէի ուզենա մենք հետ գնայինք: Ես կողմ եմ, որ մենք ունենանք հայկական ավիաընկերություն, որի ինքնաթիռները բազավորվեն Հայաստանում: Ամեն ինչ անում եմ, որ դա ստացվի:
-Ինդոնեզիայում, Եթովպիայում ավիավթարներից հետո մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը որոշում կայացրեց դադարեցնել Boeing 737 մակնիշի ինքնաթիռի թռիչքները: Ժամկետների սահմանափակումները մինչև ե՞րբ են սահմանված:
-Սահմանափակումներն անժամկետ են, քանի դեռ խնդիրը չի լուծվել, թռիչքների դադարեցման մասին որոշումն ուժ մեջ է: Երբ ես Սինգապուրում էի, եղել եմ «Բոինգ»-ի գրասենյակում, ծանոթացել եմ, թե ինչ աշխատանքներ են տանում: Մենք հետևում ենք, թե Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալությունը՝ EASA-ն, ինչ որոշումներ է կայացնում, որովհետև իրենք են ԱՄՆ-ի քաղավիացիայի հետ շփման մեջ, մինչև իրենք արգելքը չհանեն, մենք ոչ մի քայլ չենք անելու:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Civil Aviation Committee of Armenia is taking active steps to attract new airlines to the Armenian market.
Chairwoman of the Civil Aviation Committee Tatevik Revazyan gave an interview to ARMENPRESS, presenting the results of the recent talks, introducing the ongoing programs and existing problems.
-You assumed the position of the Chairwoman of the Civil Aviation Committee in July 2018. What is the greatest achievement of your activity during this period?
-My goal was to make Armenia more visible on the map of the aviation sector. I have put a task so that the leading persons of the aviation field would recognize our country, know who we are, and what opportunities our state has. And based on the results of my activities I can state that I have achieved this. Recently I was in Singapore and was participating in a conference that was attended by 120 leaders from 80 countries. I talked to most of them, introduced our country and our opportunities. We were discussing the future of aviation during the conference, and I noted that if we are talking about the use of new technologies in the aviation sector, we first of all need to educate the civil aviation leaders because most of them are not informed. After my remarks it was stated that the new ideas can come from countries like Armenia. I do everything for Armenia not to be viewed as a country which constantly needs assistance. I want to show that we can come up with new ideas and proposals. We also need to be an initiator, cooperate with the leading states and get acquainted with their experience.
-The second key task you mentioned related to attracting new airlines to the Armenian aviation market. According to recent reports, Ryanair is going to enter the Armenian aviation market. You have just returned from your business trip, what news will you say on this?
-Before departing for Singapore I visited India. The purpose of my visit was simple – to work with the local airlines so that they will operate flights to Yerevan considering it as a transit zone. The reaction was positive, and I can state that Indian airlines are interested in the Armenian aviation market. In particular, we had a discussion with the IndiGo airline. I am interested in the Indian market because it is growing very rapidly. They are going to build 70 new airports in the next ten years, and this growth will move on one direction, will not remain in India. Times of India published an article, noting whether the IndiGo airline will operate flights to Europe via Baku or Tbilisi. I was surprised why they do not consider Armenia. When we were holding discussions, it became clear that an inter-state agreement signed long ago hinders this because it defines certain restrictions. We clarified that they are subject to change, there is no obstacle in fact for the IndiGo to carry out flights to Europe via Yerevan. We have introduced the business opportunities of the Armenian aviation market to this company. When they operate flights to Europe via Yerevan, that also will be a competition to the Ryanair, which is quite positive. And this competitiveness will contribute to the decrease of air ticket prices. If the deal with IndiGo succeeds, this airline will operate flights every day.
I want to inform that we also had an interesting discussion with the Go Air airline. Their strategy is mostly based on tourism, and they are interested in regional tour packages. In partnership with the Tourism Committee of Armenia we are going to send interesting packages to this airline to understand to what extent Indians are interested in this. The leadership of the Go Air airline plans to visit Armenia in the near future.
We also carry out works on another direction, that is to attract investments in Armenia’s aviation market. Here there are groups which want to create a local airline. Many clearly stated that this will be difficult to do only with the Armenian capital. And we also introduced these opportunities to the Indian companies, and maybe they will be interested in investing in the Armenian airline. In this regard we work on other directions as well except India. Here our country is beneficial because we haven’t yet completely utilized our potential in the aviation field, in other words, we are a growing market from this perspective. This has been also recorded by international studies, the results of which are available to the decision-makers of the field. “Ryanair to Armenia. CIS-to-W Europe” research has been conducted by CAPA international organization which is the strongest and the most reliable source in the aviation analysis field.
-How will the entry of such airlines to the Armenian market contribute to the decline of air ticket prices because it seems there are no significant changes in this sense as of today?
-A Romanian airline has entered our market, I hope we will witness changes in the conditions of competitiveness. Of course, it’s clear that the more airlines enter our market, the more competitiveness will be, which in its turn will result in the reduction of air ticket prices. We are actively working on this path.
-There were some rumors that airlines entering the Armenian market consider the prices set for aircrafts in the airport a problem. What actions are being taken on this direction?
-Here I can state that in case of new directions which are more risky the airport is ready to provide better conditions for the airlines.
-In terms of the low-cost airlines, whether the Shirak airport can be an alternative to the Zvartnots airport? By attracting new airlines to the Armenian market whether the increase of opportunities of the airports is being considered?
-Yes, we can view the Shirak airport as an alternative. When we launched talks with the Ryanair, our entire business package was focused on the Shirak airport. But in line with this I also want to note that the airlines would hardly be interested in Gyumri only. As for the increase of opportunities of the airports, Zvartnots would perhaps present in more details, but yes, such issue is being discussed.
-There are some contradictions on having a national carrier. What is your professional opinion on this matter? Do you think that Armenia must have a national airline?
-We need a local airline when aircrafts are based in Armenia so that our Armenian pilots will return to and start working in our country. The national air carrier is a concept which was created in the 40s when the government was deciding in what directions the airline should operate flights because it was important for the country’s strategy, but was not beneficial. If we were a rich country, maybe this idea would be considered, but in my opinion, we need to spend each sum very cautiously. The national carriers very often face serious financial problems. I would not wish regress for us. I support to have an Armenian airline so that aircrafts will be based in Armenia. I do everything for this to happen.
-Following the air crashes in Indonesia and Ethiopia, a number of countries, including Armenia, made a decision to suspend the flights of Boeing 737 aircraft. How long the time limitations will last?
-These limitations are indefinite as long as the problem is not solved, the decision on suspending the flights is still in force. When I was in Singapore, I visited the Boeing Office and got acquainted with the works being carried out. We were following what decisions are being made by the European Union Aviation Safety Agency (EASA), because they are in touch with the US civil aviation. We will not take any step until they lift the ban.