Բրիտանիայի Անկախության կուսակցության նախկին առաջնորդ Ֆարաջը «Brexit-ի կուսակցություն» է ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանիայի Անկախության կուսակցության (UKIP) նախկին առաջնորդ եւ ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու մոլի կողմնակից Նայջել Ֆարաջը ապրիլի 12-ին պաշտոնապես «Brexit-ի կուսակցություն» Է ստեղծել Եվրախորհրդարանի ընտրությունների նախաշեմին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Mail թերթը:
Ավելի վաղ ԵՄ-ի գագաթնաժողովը որոշում Է ընդունել այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիան պարտավոր կլինի Եվրախորհրդարանի ընտրություններ անցկացնել ԵՄ-ի օրենսդրությանը համապատասխան, եթե նա ԵՄ-ի անդամ մնա 2019 թվականի մայիսի 23-26-ը, եւ եթե մինչեւ 2019 թվականի մայիսի 22-ը չվավերացնի դուրս գալու համաձայնագիրը:
Ավելի վաղ ԵՄ-ի ղեկավարները Brexit-ի գծով հետաձգում են տրամադրել մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը, սակայն ընտրությունների բացակայության դեպքում Brexit-ը վրա կհասնի արդեն հունիսի 1-ին: Ֆարաջն ընդունել Է, որ UKIP-ի եւ իր նոր կուսակցության քաղաքական ծրագրում «տարբերություն չկա»: Սակայն նա հայտարարել Է, որ իր UKIP նախկին կուսակցությունը, որը նույնպես պահանջում Էր Եվրամիությունից երկրի դուրս գալը, իր հեղինակությունը «արատավորեց»՝ թույլ տալով կուսակցությանը միանալ ծայրահեղ աջ շարժման ներկայացուցչիներին:
Ֆարաջի խոսքով՝ արշավի տասն օրվա ընթացքում «Brexit-ի կուսակցությունը» հավաքել Է 750 հազար ֆունտ ստեռլինգ: Եվրախորհրդարանը ԵՄ-ի միակ ընտրովի ինստիտուտն Է: Եվրախորհրդարանի հերթական ընտրությունները ԵՄ-ի պետություններում կանցկացվեն մայիսի 23-ից 26-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Экс-лидер британской Партии независимости Фарадж создал "Партию Brexit"
Бывший лидер британской Партии независимости (UKIP) и ярый сторонник выхода страны из ЕС Найджел Фарадж официально создал в пятницу "Партию Brexit" в преддверии выборов в Европарламент.Как передает Арменпресс, об этом сообщает газетаDaily Mail.
Ранее саммит ЕС принял решение о том, что Великобритания должна будет провести выборы в Европейский парламент в соответствии с законодательством ЕС, если она все еще останется членом ЕС 23-26 мая 2019 года и если не ратифицирует соглашение о выходе к 22 мая 2019 года. Ранее лидеры ЕС предоставили отсрочку по Brexit до 31 октября, однако, в случае отсутствия выборов, Brexit наступит уже 1 июня.
Фарадж признал, что "нет разницы" в политической программе UKIP и его новой партии. Однако он заявил, что его бывшая партия UKIP, также требующая выхода страны из Евросоюза, "запятнала" свою репутацию, позволив представителям крайне правого движения присоединиться к партии.
По словам Фараджа, за десять дней кампания "Партии Brexit" собрала 750 тысяч фунтов стерлингов.
Европарламент является единственным выборным институтом ЕС. Очередные выборы в ассамблею пройдут в государствах ЕС с 23 по 26 мая.