Գեղարքունիքի մարզում սկսվել է գարնանացանը
ԳԱՎԱՌ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ Գեղարքունիքի մարզի առանձին համայնքների ցածրադիր գոտիներում սկսվել է գարնանացանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար, Մեծ Մասրիկ եւ Երանոս համայնքների աշխատակազմերից, արդեն մի քանի տասնյակ հեկտարների վրա ցանք է կատարվել, եւ գարնանացանը սկսում է թափ հավաքել:
Մեծ Մասրիկի գյուղապետ Արմեն Ասատրյանի խոսքով՝ իրենց համայնքում հիմնականում ցանում են գարի եւ բազմամյա խոտաբույսեր: Եղանակը շատ բարենպաստ է գարնանացանի համար: Գեղամասար խոշորացված համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանի հավաստիացմամբ՝ գարնանացանը երկու օր առաջ մեկնարկել է համայնքի Փամբակ, Դարանակ, Գեղամասար, Արեգունի, Ավազան, Փոքր Մասրիկ բնակավայրերում: Երանոս համայնքի ղեկավար Սաշա Բավեյանի ներկայացմամբ՝ արդեն երրորդ օրն է, ինչ Երանոսի ցածրադիր գոտում ընթանում է գարնանացան գարու եւ ցորենի ցանքը: «Ցածրադիր գոտում այս տարի հացահատիկի ցանքերը կհասնեն մինչեւ 100 հեկտարի՝ նախորդ տարվա 80 հեկտարի դիմաց: Որոշակիորեն կաճեն գարնանացան ցանքատարածքները նաեւ բարձրադիր գոտիներում: Մենք քաջալերում ենք մեր բնակիչներին, բացատրական աշխատանք տանում, որպեսզի դեմքով շրջվեն դեպի գյուղատնտեսությունը: Հուսամ, որ այս տարի լավ արդյունքներ կունենանք»,- նշեց Սաշա Բավեյանը:

В Гегаркуникской области начался весенний посев
Как сообщили «Арменпресс» в аппаратах общин Гегамасар, Мец Масрик и Еранос Гегаркуникской области, весенний посев начинает набирать обороты, он уже ведется на нескольких десятках гектаров.
По словам старосты села Мец Масрик Армена Асатряна, в их общине в основном сеют ячмень и многолетние травы.
Погода благоприятна для весеннего сева. По заверению руководителя укрупненной общины Гегамасар Акопа Аветяна, весенний посев два дня назад начался в населенных пунктах Памбак, Даранак, Гегамасар, Арегуни, Авазан, Покр Масрик. По словам главы общины Еранос Саши Бавеяна, уже третий день в низменной зоне Ераноса проходит посев ячменя и пшеницы. “Посевы зерна в низменной зоне в этом году будут на 100 гектарах, в отличие от 80 гектаров прошлого года. В определенной степени посевные территории вырастут и в высокогорных зонах. Мы воодушевляем наших жителей, ведем разъяснительную работу, чтобы они вернулись бы к сельскому хозяйству. Надеюсь, что в этом году у нас будут хорошие результаты”, - отметил Саша Бавеян.