Եվրամիությունը եւ Մեծ Բրիտանիան համաձայնեցրել են Brexit-ի հետաձգումը մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան կարող Է լիովին հրաժարվել Եվրամիությունից դուրս գալուց՝ դրա հետաձգման վերաբերյալ ԵՄ-ի գագաթնաժողովի որոշման շրջանակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Գագաթնաժողովը որոշում ընդունեց Brexit-ի ամսաթիվը հետաձգել մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը եւ իրադրությունը միջանկյալ ռեժիմով քննարկել Եվրամիության՝ հունիսին կայանալիք հերթական գագաթնաժողովում:
«ԵՄ-ի գագաթնաժողովը Մեծ Բրիտանիային ճկուն հետաձգում տրամադրեց մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը, մինչ այդ Մեծ Բրիտանիան դեռ վեց ամիս ունի: Դա բավարար ժամանակ Է , որի ընթացքում նա կարող Է վավերացնել դուրս գալու համաձայնագիրը, այդ դեպքում հետաձգումն ինքնաբերաբար կավարտվի (եւ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից կհեռանա կազմակերպված ռեժիմով): Բայց նա կարող Է նաեւ լիովին վերանայել դուրս գալու որոշումը եւ հետ կանչել Brexit-ի վերաբերյալ ծանուցումը: Եթե նա չվավերացնի դուրս գալու համաձայնագիրը, այդժամ մեզ սպասում Է «կոշտ» Brexit առանց գործարքի»,- հայտարարել Է նա:
«Մեծ Բրիտանիան կարող Է այդ ժամանակաշրջանում վերանայել Brexit-ին վերաբերող ամբողջ ռազմավարությունը: Դա կարող Է փոփոխությունների բերել ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի ապագա հարաբերությունների մասին քաղաքական հռչակագրում, բայց ոչ ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնագրում»,- հավելել Է Տուսկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Евросоюз и Великобритания согласовали перенос Brexit на 31 октября
Великобритания может полностью отказаться от выхода из Евросоюза (Brexit) в рамках решения саммита ЕС о его переносе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил на пресс-конференции по итогам экстренного саммита ЕС глава Европейского совета Дональд Туск. Саммит принял решение отложить дату Brexit до 31 октября и обсудить ситуацию в промежуточном режиме на следующем плановом саммите ЕС в июне.
"Саммит ЕС предоставил гибкую отсрочку Великобритании до 31 октября, до этого у Великобритании еще есть шесть месяцев. Это достаточное время, за которое она может ратифицировать Соглашение о выходе, в этом случае отсрочка будет автоматически закончена [и Великобритания покинет ЕС в организованном режиме]. Но она может и полностью пересмотреть решение о выходе и отозвать уведомление о Brexit. Если она не ратифицирует Соглашение о выходе, тогда нас ждет "жесткий" Brexit без сделки", - заявил он.
"Великобритания может за этот период пересмотреть всю стратегию по Brexit. Это может привести к изменениям в политической декларации [по будущим отношениям между ЕС и Великобританией], но не в соглашении [о выходе из ЕС]", - заявил он.