ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իտալիայի Պուլիայի շրջանի Բարի քաղաքում բացվել է Հայաստանի Հանրապետության նոր պատվավոր հյուպատոսություն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունն ուրախ է հայտարարել Պուլիայի շրջանում նոր պատվավոր հյուպատոսության բացման մասին։ Այս նոր հյուպատոսական գրասենյակի բացումը կարևոր քայլ է` ուղղված Հայաստանի և Պուլիայի տարածաշրջանի միջև պատմական բարեկամական հարաբերությունների և դարավոր մշակութային, տնտեսական և դիվանագիտական ​​կապերի ամրապնդմանը», - նշված է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ նորաբաց հյուպատոսության գրասենյակը, որը կգտնվի Բարիի Corso Vittorio Emanuele 30 հասցեում, հանգրվան կհանդիսանա Հայաստանի քաղաքացիների և նրանց համար, ովքեր ցանկանում են խորացնել համագործակցությունը Պուլիայի և Հայաստանի միջև:
«Պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանը կլինի Պուլիայում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պաշտպանության և գիտական, մշակութային, կրթական, տնտեսական և առևտրային համագործակցության խթանմանն ու ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կոնտակտային անձը», - հայտնել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպանությունը, ներկայացնելով նորանշանակ հյուպատոսին, նշել է, որ Պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանը, ով ծնվել է 1974 թվականին, ավարտել է Բարիի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, շինարարության և կահույքի ոլորտում ձեռնարկատեր է։ Նրա ընտանիքը ժամանել է Բարի 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո և անմիջապես մուտք գործել քաղաքի և տարածաշրջանի սոցիալական և ձեռնարկատիրական կյանք:
«Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը շնորհավորում է պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանին և մաղթում մեծ հաջողություններ՝ իր լիազորությունները լիարժեք իրականացնելու գործում», - եզրափակել է ՀՀ դեսպանությունը։

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. A new Honorary Consulate of the Republic of Armenia opened in the city of Bari in the Puglia region, Italy, according to the statement from Embassy of Armenia to Italy.
“The Embassy of the Republic of Armenia in Italy is pleased to announce the opening of its new Honorary Consulate in the splendid region of Puglia. This new consular office represents an important step aimed at strengthening the historic friendly relations and the centuries-old cultural, economic and diplomatic ties between Armenia and the Puglia region.
The Consular Office which will be located in Corso Vittorio Emanuele 30 in Bari, will constitute a point of reference for Armenian citizens and for those who wish to deepen collaboration between Puglia and Armenia.
The Honorary Consul Dario Rupen Timurian will be the contact person for the protection of the citizens of the Republic of Armenia in Puglia and for initiatives aimed at promoting and strengthening scientific, cultural, educational, economic and commercial cooperation.
Honorary Consul Dario Rupen Timurian, born in 1974, graduated in Law from the University of Bari, is an entrepreneur in the construction and furniture sector. His family arrived in Bari after the Armenian Genocide of 1915 and immediately entered the social and entrepreneurial fabric of the city and the region.
The Embassy of the Republic of Amena in Italy wishes the Honorary Consul Dario Rupen Timurian great success in achievement of the objectives of his office.”