ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իտալիայի Պուլիայի շրջանի Բարի քաղաքում բացվել է Հայաստանի Հանրապետության նոր պատվավոր հյուպատոսություն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունն ուրախ է հայտարարել Պուլիայի շրջանում նոր պատվավոր հյուպատոսության բացման մասին։ Այս նոր հյուպատոսական գրասենյակի բացումը կարևոր քայլ է` ուղղված Հայաստանի և Պուլիայի տարածաշրջանի միջև պատմական բարեկամական հարաբերությունների և դարավոր մշակութային, տնտեսական և դիվանագիտական ​​կապերի ամրապնդմանը», - նշված է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ նորաբաց հյուպատոսության գրասենյակը, որը կգտնվի Բարիի Corso Vittorio Emanuele 30 հասցեում, հանգրվան կհանդիսանա Հայաստանի քաղաքացիների և նրանց համար, ովքեր ցանկանում են խորացնել համագործակցությունը Պուլիայի և Հայաստանի միջև:
«Պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանը կլինի Պուլիայում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պաշտպանության և գիտական, մշակութային, կրթական, տնտեսական և առևտրային համագործակցության խթանմանն ու ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կոնտակտային անձը», - հայտնել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպանությունը, ներկայացնելով նորանշանակ հյուպատոսին, նշել է, որ Պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանը, ով ծնվել է 1974 թվականին, ավարտել է Բարիի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, շինարարության և կահույքի ոլորտում ձեռնարկատեր է։ Նրա ընտանիքը ժամանել է Բարի 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո և անմիջապես մուտք գործել քաղաքի և տարածաշրջանի սոցիալական և ձեռնարկատիրական կյանք:
«Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը շնորհավորում է պատվավոր հյուպատոս Դարիո Ռուպեն Թիմուրյանին և մաղթում մեծ հաջողություններ՝ իր լիազորությունները լիարժեք իրականացնելու գործում», - եզրափակել է ՀՀ դեսպանությունը։

Новое почетное консульство Республики Армения открылось в городе Бари региона Апулия, Италия.
"Посольство Республики Армения в Италии радо сообщить об открытии нового почетного консульства в регионе Апулия. Открытие нового консульского учреждения является важным шагом, направленным на укрепление исторических дружеских отношений и многовековых культурных, экономических и дипломатических связей между Арменией и регионом Апулия", - говорится в сообщении посольства.
Сообщается, что недавно открывшееся консульство, которое будет расположено по адресу Corso Vittorio Emanuele 30 в Бари, станет пристанищем для граждан Армении и тех, кто хочет углубить сотрудничество между Апулией и Арменией.
"Почетный консул Дарио Рупен Тимурян будет контактным лицом по защите граждан Республики Армения в Апулии и инициатив, направленных на продвижение и укрепление научного, культурного, образовательного, экономического и коммерческого сотрудничества", - сообщили в посольстве Армении в Италии.
Представляя новоназначенного консула, посольство отметило, что почетный консул Дарио Рупен Тимурян, 1974 года рождения, окончил юридический факультет университета Бари, является предпринимателем в сфере строительства и мебели. Его семья прибыла в Бари в 1915 году. После Геноцида армян сразу же влилась в общественную и деловую жизнь города и региона.
"Посольство Республики Армения в Италии поздравляет почетного консула Дарио Рупена Тимуряна и желает ему больших успехов в деле полноценной реализации своих полномочий", - заключило посольство Армении в Италии.