ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած քաղաքացիներին աջակցություն տրամադրելու նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով տուժած անձանց աջակցություն տրամադրելու մասին օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել են ԱԺ փոխնախագահներ Ալեն Սիմոնյանն ու Լենա Նազարյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախագիծը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը և ընդգրկվեց ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում:
Նախագիծը հանձնաժողովի անդամների քննարկմանը ներկայացրեց ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը:
Մինչ նախագծին դրական եզրակացություն տալու քվեարկությունը ելույթ ունեցավ Հարակից զեկուցող Սիսակ Գաբրիելյանը : Նա մանրամասնեց, որ օրենքով կարգավորվում են 2008-ի փետրվարի 19-ին նախագահի ընտրությունների արդյունքների կապակցության բողոքի ցույցերը ցրելու գործողությունների արդյունքում 2008-ի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձություններից տուժած անձանց աջակցության տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները:
Աջակցության ստանալու իրավունք ունի նշված իրադարձությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը, նաև այն անձը, որի առողջությանը այդ գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս:

Комиссия НС вынесла положительное заключение по проекту оказания помощи гражданам, пострадавшим во время событий 1 марта
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам дала положительное заключение законопроекту о предоставлении помощи лицам, пострадавшим в результате событий 1-2 марта 2008 г. в Ереване, авторами которого являются вице-спикеры НС Ален Симонян и Лена Назарян. Как сообщает «Арменпресс», проект получил положительное заключение комиссии и был включен в повестку пленарных заседаний НС.
Проект на обсуждение членов комиссии представила вице-спикер НС Лена Назарян.
До вынесения положительного заключения по проекту выступил содокладчик Сисак Габриелян. Он уточнил, что законом регулируются действия, связанные с предоставлением помощи лицам, пострадавшим во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, в результате действий по разгону акций протеста после президентских выборов 19 февраля 2008 года. Право на получение возмещения имеет лицо, получившее статус правопреемника погибшего вследствие травмы во время указанных событий, в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным кодексом РА, а также лицо, здоровью которого во время этих действий был причинен тяжкий или средней тяжести вред.