Մի խումբ աշակերտներ պտղատու ծառեր տնկեցին Կապույտ մզկիթում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանկապատանեկան գրքի և երաժշտության շաբաթվա շրջանակում Երևանի թիվ 100 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ապրիլի 2-ին բնությանը նվիրված բանաստեղծություններ ընթերցեցին, բալի և սալորի ծառեր տնկեցին Կապույտ մզկիթում:
«Կարծում եմ` երեխաներն այս օրը երբեք չեն մոռանա, քանի որ իրենց ձեռքով են ծառ տնկում: Շատ լավ կլինի, եթե նրանք հետագայում հոգ տանեն ծառերի մասին, խնամեն դրանք, տեսնեն, թե ինչպես են ծառերը մեծանում ու բերք տալիս, չէ՞ որ բնության պահպանությունն առաջնահերթություն է բոլորիս համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի փոխտնօրեն Ռուզաննա Թելունցը:
Նա շեշտեց, որ ծառատունկի վայրի ընտրությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում կա իրանական ընթերցասրահ, և համագործակցությունն Իրանի դեսպանատան հետ շատ ամուր է: Ծառատունկը խորհրդանշում է երկու ժողովուրդների բարեկամությունը:
Ամեն տարի գարնանը Հայաստանի գրողների միությունը, Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը և այլ կառույցներ անցկացնում են «Մանկապատանեկան գրքի և երաժշտության շաբաթը», որի նպատակը երեխաների կապը գրքի, մշակույթի հետ ամրապնդելն է: Շաբաթվա ընթացքում բազմաբնույթ միջոցառումներ են անցկացվում Երևանի և մարզերի գրադարաններում, դպրոցներում:

Группа учеников посадила фруктовые деревья во дворе Голубой мечети
В рамках Недели детско-юношеской книги и музыки ученики Ереванской общеобразовательной школы № 100 2 апреля во дворе Голубой мечети читали стихи, посвященные природе и посадили вишни и сливы.
“Думаю, дети никогда не забудут этот день, потому что своими руками посадили деревья. Будет очень хорошо, если они и в дальнейшем будут заботится о деревьях, увидят, как они вырастают и дают урожай, ведь охрана природы является приоритетом для всех нас”, - отметила директор Национальной детской библиотеки имени Хнко-Апера Рузанна Телунц.
Как передает «Арменпресс», она подчеркнула, что выбор места посадки деревьев обусловлен тем, что в Национальной детской библиотеке им. Хнко-Апера есть иранский читальный зал, и у них очень крепкое сотрудничество с посольством Ирана. Посадка деревьев символизирует дружбу двух народов. Каждый год весной Союз писателей Армении, Национальная детская библиотека имени Хнко-Апера и другие организации проводят “Неделю детско-юношеской книги и музыки”, целью которой является укрепление связи детей с книгой, культурой. В течение недели в библиотеках и школах Еревана и областей проводятся различные мероприятия.