ԵԱՏՀ խորհրդի նիստը նախագահել է ՀՀ փոխվարչապետ Գրիգորյանը. հաջորդ նիստը կկայանա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստը, որը նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված էր 46 հարց, որոնք վերաբերում էին, մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում հեռանկարային ինտեգրացիոն նախագծերի ընթացքին, ծրագրերի իրականացման մեխանիզմներին, թվայնացմանը, ինչպես նաև երրորդ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի գործընթացում տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը: Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և մի շարք երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի բանակցությունների ընթացքին: Քննարկվել են նաև վարորդական իրավունքներին և էլեկտրոնային ստորագրություններին, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների կենսաթոշակառուների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:
ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում էր ընդգրկված նաև 2019 թվականին «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքների քննարկումը:

Armenian Deputy PM chairs Eurasian Economic Council session – next session to be held in Yerevan
YEREVAN, MARECH 29, ARMENPRESS. The regular session of the Eurasian Economic Council took place in Moscow, chaired by Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan who is on a working visit in Russia.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Deputy PM of Armenia, 46 issues were on the agenda of the session, which particularly referred to future integration processes in EAEU, project implementation tools, digitalization, as well as elimination of technical obstacles for mutual trade with 3rd countries. During the session the negotiation process on free trade with a number of countries was touched upon.
During the session it was decided that the next session of the Eurasian Economic council will take place in Yerevan on April 29.