Հայաստանը մարդասիրական օգնություն կուղարկի Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմասնակցի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ջրհեղեղից տուժածների օգնությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 29-ին ՀՀ կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին ասաց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը:
«Ցանկանում ենք հումանիտար օգնություն ուղարկել Իրան: Դա կազմակերպվում է ռուս-հայկական հումանիտար կենտրոնի միջոցով` այնտեղ նաև նրանց մասնակցությունն է լինելու: Ուղարկվելու են տեխնիկական միջոցներ, մեքենաներ և փրկարարներ»,- ասաց Ցոլակյանը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կարևորեց այս օգնության կազմակերպումը բարեկամ երկրի համար:
Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել էր Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Նախարարը ցավակցություն էր հայտնել նախորդ շաբաթ Իրանը պատուհասած ջրհեղեղի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել օժանդակել տուժածներին:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Իրանի Կարմիր մահիկի միջազգային կազմակերպության հետ բանակցել՝ ջրհեղեղից տուժած մարդկանց օժանդակելու համար:

Армения направит гуманитарную помощь в Иран
Как передает «Арменпресс», об этом 29 марта на очередном заседании правительства Армении сказал министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян.
«Мы хотим направить гуманитарную помощь в Иран. Это организуется через российско-армянский гуманитарный центр, который также примет участие. Будут отправлены технические средства, машины и спасатели», - сказал Цолакян.
Вице-премьер Тигран Авинян отметил важность организации такой помощи для дружественной страны.
28 марта министр по ЧС РА Феликс Цолакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Сейеда Казема Саджади.
Министр выразил соболезнования в связи с наводнением, произошедшим в Иране на прошлой неделе, и выразил готовность оказать помощь пострадавшим.
В конце встречи была достигнута договоренность о проведении переговоров с Международной организацией Красного Полумесяца Ирана для оказания помощи пострадавшим от наводнения.