Հայաստանը մարդասիրական օգնություն կուղարկի Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմասնակցի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ջրհեղեղից տուժածների օգնությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 29-ին ՀՀ կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին ասաց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը:
«Ցանկանում ենք հումանիտար օգնություն ուղարկել Իրան: Դա կազմակերպվում է ռուս-հայկական հումանիտար կենտրոնի միջոցով` այնտեղ նաև նրանց մասնակցությունն է լինելու: Ուղարկվելու են տեխնիկական միջոցներ, մեքենաներ և փրկարարներ»,- ասաց Ցոլակյանը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կարևորեց այս օգնության կազմակերպումը բարեկամ երկրի համար:
Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել էր Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Նախարարը ցավակցություն էր հայտնել նախորդ շաբաթ Իրանը պատուհասած ջրհեղեղի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել օժանդակել տուժածներին:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Իրանի Կարմիր մահիկի միջազգային կազմակերպության հետ բանակցել՝ ջրհեղեղից տուժած մարդկանց օժանդակելու համար:

YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Armenia will send humanitarian support to Iran to help in tackling the consequences of the deadly floods that hit the country last week.
“We want to send humanitarian aid to Iran”, Armenian Minister of Emergency Situations Felix Tsolakyan said at today’s Cabinet meeting.
“It is organized through the Russian-Armenian Humanitarian Center, there they will also have participation. Technical equipment, vehicles and rescuers will be dispatched”, he said.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan attached great importance to helping the friendly neighbor.
Earlier on March 28, Tsolakyan had held a meeting with Iran’s ambassador to express condolences over the deadly floods and express willingness to assist the victims.