Եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին նպատակաուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկային օրենսգրքի նախագծով նախատեսվող եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին ուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, դրանում բարձր աշխատավարձով նոր աշխատատեղերի բացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը ներկայացնելիս հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը նկատեց, որ կառավարության նախորդ տարվա ծրագրում տնտեսության զարգացման առաջնային ոլորտներից էր նշված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը: Նա հետաքրքրվեց, թե այդ ուղղությամբ ինչ քայլեր են իրականացվել:
« Եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին նպատակաուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, որովհետև այդ ոլորտում մենք մտադիր ենք նոր աշխատատեղեր բացել և, բնականաբար, բարձր աշխատավարձերը խրախուսել»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց նաև, որ 2019-ի հոկտեմբերին տեղի է ունենալու միջազգային տեղեկատվական կոնգրեսը: Դրա համար անցյալ տարի պետական բյուջեից 1 մլրդ դրամի հատկացում են արել, որպեսզի այդ միջոցառումը ֆինանսավորեն: Փաշինյանն Ինժեներական քաղաքի կառուցումը ևս համարեց կարևոր առաջնահերթություն, որը պետք է ընթանա:

Выравнивание подоходного налога в первую очередь направлено на сферу высоких технологий: Пашинян
Выравнивание подоходного налога в проекте Налогового кодекса в первую очередь, направлено на сферу высоких технологий, на открытие новых рабочих мест с высокой зарплатой.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя доклад о ходе и результатах реализации программ правительства.
Депутат от фракции «Просвещенная Армения» Аркадий Хачатрян заметил, что в программе правительства прошлого года одним из приоритетных сфер развития экономики было развитие сферы высоких технологий. Он поинтересовался, какие шаги были предприняты в этом направлении.
«Выравнивание подоходного налога в первую очередь направлено на сферу высоких технологий, поскольку в этой сфере мы намерены открыть новые рабочие места и, естественно, поощрять высокие зарплаты», - сказал Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что в октябре 2019 года состоится международный информационный конгресс. Для финансирования этого мероприятия в прошлом году из госбюджета было выделено 1 млрд драмов. Строительство инженерного городка Пашинян также назвал важным приоритетом, который должен состояться.