Եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին նպատակաուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկային օրենսգրքի նախագծով նախատեսվող եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին ուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, դրանում բարձր աշխատավարձով նոր աշխատատեղերի բացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը ներկայացնելիս հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը նկատեց, որ կառավարության նախորդ տարվա ծրագրում տնտեսության զարգացման առաջնային ոլորտներից էր նշված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը: Նա հետաքրքրվեց, թե այդ ուղղությամբ ինչ քայլեր են իրականացվել:
« Եկամտահարկի համահարթեցումն առաջին հերթին նպատակաուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, որովհետև այդ ոլորտում մենք մտադիր ենք նոր աշխատատեղեր բացել և, բնականաբար, բարձր աշխատավարձերը խրախուսել»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց նաև, որ 2019-ի հոկտեմբերին տեղի է ունենալու միջազգային տեղեկատվական կոնգրեսը: Դրա համար անցյալ տարի պետական բյուջեից 1 մլրդ դրամի հատկացում են արել, որպեսզի այդ միջոցառումը ֆինանսավորեն: Փաշինյանն Ինժեներական քաղաքի կառուցումը ևս համարեց կարևոր առաջնահերթություն, որը պետք է ընթանա:

Flat income tax first of all directed to field of high technologies – Pashinyan
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The flat income tax, envisaged by the draft Tax Code, is first of all directed to the field of high technologies, opening new jobs with high salaries in this sector, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in the Parliament while presenting the report on the implementation process and results of the government’s action plan, reports Armenpress.
During the debate Bright Armenia faction MP Arkadi Khachatryan said the development of high technologies was one of the main sectors for economic development in the government’s program of the last year. The lawmaker was interested in what actions have been carried out so far on this direction.
“The flat income tax is first of all directed to the high technologies field, because we plan to create new jobs and of course promote high salaries in this sector”, the PM said.
Pashinyan informed that the World Congress on IT will be held in Armenia in October 2019, and for this purpose 1 billion AMD have been provided from the 2018 state budget for this event. He also considered important the construction of the Engineering City in Yerevan.