Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը մերժումով պատասխանեց Brexit-ի չեղարկման հանրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը մտադիր չԷ խնդրել Եվրամիությանը` չեղարկելու ԵՄ-ի կազմից երկրի դուրս գալու ընթացակարգերը եւ կշարունակի աշխատել Brexit-ի իրականացման ուղղությամբ: Կառավարության հայտարարությունը, որը մարտի 26-ի երեկոյան հայտնվել Է երկրի խորհրդարանի կայքում, դարձել Է Brexit-ի չեղարկման հանրագրի պատասխանը, որը պաշտպանել են Միացյալ Թագավորության գրեթե 5,8 մլն բնակիչներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կառավարությունը հետ չի կանչի (Եվրամիության մասին Լիսաբոնի պայմանագրի) 50-րդ հոդվածը: Մենք հարգելու ենք 2016 թվականի հանրաքվեի արդյունքները եւ խորհրդարանի հետ միասին աշխատելու ենք այն գործարքի հաստատման համար, որը կապահովի մեր երկրի դուրս գալը Եվրամիությունից,- ասված Է Brexit-ի հարցերով նախարարության պատրաստած հայտարարության մեջ:- Կառավարությունն ընդունում Է, որ հանրագիրը հասարակակն աջակցություն Է ստացել: Դրա հետ մեկտեղ ձայնի իրավունք ունեցող բրիտանացիների գրեթե երեք քառորդն Է մասնակցել 2016 թվականի հանրաքվեին՝ ակնկալելով, որ դրա արդյունքները կհարգվեն»:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում Է, որ պահպանողական կառավարությունը չի խախտելու այն խոստումները, որոնք տվել Է բրիտանական ժողովրդին: Վարչապետ Թերեզա Մեյի կաբինետում գտնում են, որ հրաժարվելով Brexit-ի իրագործումից, կառավարությունը կխախտի իր նկատմամբ երկրի բնակիչների վստահությունը, ինչպես նաեւ ուժգին հարված կհասցնի բրիտանական ժողովրդավարության հիմքերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Лондон ответил отказом на петицию за отмену Brexit
Правительство Великобритании не намерено просить Евросоюз об отмене процедуры выхода страны из состава ЕС и продолжит работать над осуществлением Brexit. Заявление правительства, появившееся во вторник вечером насайтепарламента страны, стало ответом на петицию за отмену Brexit, которую поддержали почти 5,8 млн жителей Соединенного Королевства, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Правительство не будет отзывать статью 50 [Лиссабонского договора о Европейском союзе]. Мы будет уважать результаты референдума 2016 года и вместе с парламентом работать над утверждением сделки, которая обеспечит выход нашей страны из Европейского союза, - говорится в заявлении, подготовленном Министерством по вопросам Brexit. - Правительство признает, что петиция получила существенную поддержку. Вместе с тем, почти три четверти британцев, имеющих право голосовать, приняли участие в референдуме 2016 года, ожидая, что его результаты будут уважаться".
В заявлении подчеркивается, что консервативное правительство не будет нарушать обещаний, которые давало британскому народу. В кабинете премьер-министра Терезы Мэй считают, что отказавшись от осуществления Brexit, правительство подорвет к себе доверие жителей страны, а также нанесет сильный удар по основам британской демократии.