Հայաստանում կա 60-70 հազար ծայրահեղ աղքատ անձ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին կենսաթոշակի նվազագույն շեմ սահմանելու մասին օրենքի ներկայացմանն Ազգային ժողովում նիստում պատգամավորների հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց երկրում ծայրահեղ աղքատների քանակով:
«Ծայրահեղ աղքատությունը երկրում կազմում է մոտ 2.3 տոկոս: Բայց սա չի նշանակում, թե բոլոր ծայրահեղ աղքատների տեղը պետությունը գիտի: Մոտ 60-70 հազար անձ Հայաստանում ծայրահեղ աղքատ է: Սակայն բոլորը չէ, որ կենսաթոշակառուներ են: 2.3 տոկոսի մի չնչին մասն է, որ կենսաթոշակառուներն են: Միաժամանակ՝ կենսաթոշակառուների շրջանում աղքատության ռիսկը շատ ավելի բարձր է` հաշվի առնելով աշխատանքային եկամուտներ գեներացնելու հնարավորության սահմանափակումը»,-նշեց Սաիյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ կենսաթոշակի չափի 1 000 դրամով բարձրացումը ենթադրում է շուրջ 5 մլրդ դրամ լրացուցիչ ծախս: Սաիյանը շեշտեց, որ օրենքում ամրագրված է հստակ նպատակ` ապահովել առնվազն գնաճի նկատմամբ առաջանցիկ կենսաթոշակի միջին չափի աճ:

В Армении 60-70 тысяч крайне бедных людей
Как передает «Арменпресс», об этом во время вопросов - ответов депутатов НС, сказал замминистра труда и по социальным вопросам Армении Смбат Саиян, отвечая на вопрос об определении минимального размера пенсии.
Депутат парламентской фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян поинтересовался числом крайне бедных в стране.
«Крайняя бедность в стране составляет около 2,3 процентов. Но это не значит, что государство знает всех крайне бедных. Около 60-70 тысяч человек в Армении крайне бедны. Но не все пенсионеры. 2,3% - это незначительная часть пенсионеров. В то же время, процент бедности среди пенсионеров намного выше, учитывая ограничение возможности генерации трудовых доходов», - отметил Саиян. Он сообщил, что повышение размера пенсии на 1000 драмов предполагает дополнительные расходы в размере около 5 млрд драмов. Саиян подчеркнул, что в законе закреплена четкая цель – обеспечение роста средней пенсии по отношению к инфляции.