Թուրքիան «Իսլամական պետության» դաշնակիցն է. Չեխիայի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել է, որ Թուրքիան «Իսլամական պետության» փաստացի դաշնակիցն Է»: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է CTK լրատվական գործակալությունը, նա ասել Է Կառլովարի երկրամաս ուղեւորության ընթացքում հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ մարտի 19-ին կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչո՞ւ են թուրքերը հարձակվում քրդերի վրա: Որովհետեւ նրանք «Իսլամական պետության» փաստացի դաշնակիցներն են,- հայտարարել Է նախագահը՝ պատասխանելով հանդիպման մասնակիցներից մեկի հարցին:- Դա նշանակում Է, որ հենց Թուրքիան Էր, չնայած այն բանին, որ նա ՆԱՏՕ-ի անդամ Է եւ ցանկանում Է անդամակցել Եվրամիությանը, որում, քիչ հավանական Է, որ կընդունվի, որպես միջնորդ հանդես գալիս «Իսլամական պետության» մատակարարման լոգիստիկական գործողություններում, երբ (այդ ահաբեկչական կազմակերպությունը) բռնազավթել Էր Սիրիայի եւ Իրաքի զգալի մասը: Դա, օրինակ, նավթի դուրսբերումն Էր ահաբեկիչների զավթած տարածքից եւ այլ բաներ»:
Զեմանի կարծիքով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր երկրի իսլամացման քաղաքականություն Է վարում: «Դա արդեն Աթաթյուրքի աշխարհիկ պետությունը չԷ, այլ մի պետություն, որն իսլամական գաղափարախոսություն Է դավանում, իսկ դրանից տրամաբանորեն հետեւում Է, որ այն մոտ Է կանգնած իսլամական արմատականներին»,- հավելել Է Զեմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Чехии считает Турцию союзником "Исламского государства"
Президент Чехии Милош Земан считает Турцию "фактической союзницей "Исламского государства" (запрещеннаяв РФ террористическая организация). Об этом он заявил во вторник на встрече с представителями общественности в ходе поездки по Карловарскому краю (Западной Чехии).Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентствоCTK.
"Почему [турки] нападают на курдов? Потому что они являются фактическими союзниками "Исламского государства", - сказал президент, отвечая на вопрос одного из участников встречи. - Это означает, что именно Турция, несмотря на то, что она является членом НАТО и хочет вступить в Евросоюз, в который маловероятно будет принята, выступала посредником в логистических операциях по снабжению "Исламского государства", когда [данная террористическая организация] оккупировала значительную часть Сирии и Ирака. Это, был, например, вывоз нефти [c занятой террористами территории] и тому подобное".
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, по мнению Земана, проводит политику по исламизации своей страны. "Это уже не секулярное государство [Кемаля] Ататюрка, а государство, которое исповедует исламскую идеологию, а из этого логически следует, что оно стоит близко к исламским радикалам", - подчеркнул Земан.