Ֆրանսիայի իշխանությունները հաշվել են «դեղին բաճկոնավորների» ցույցերի պատճառած վնասը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեղին բաճկոնավորները» եւ նրանց հարող խուլիգանների խմբերը բազմամսյա ցույցերի ընթացքում 200 միլիոն եվրոյի վնաս են հասցրել Ֆրանսիային: Մարտի 19-ին այս մասին հայտնել Է հանրապետության Էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Բրյունո լը Մերը՝ ելույթ ունենալով Սենատի Էկոնոմիկայի հանձնաժողովում: Ելույթի հեռարձակումը վարել Է Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի կայքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել Է, որ դրանք «մոտավոր թվեր են»: Ըստ որում նախարարն, այնուամենայնիվ, հավաստել Է այն բանի վերաբերյալ իր նախկին հաշվարկները, որ անցյալ տարվա չորրորդ եռամսյակում երկրի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 0,1 տոկոսային կետով նվազել Է բողոքի ցույցերի հետեւանքով: Նաեւ Լը Մերը կարծում Է, որ 2018 – 2019 թվականներն ընդգրկող ժամանակաշրջանում այդ ցուցանիշը կհասնի 0,2 տոկոսային կետի: «Բռնության այն պատկերը, որը ձեր բոլորի աչքերի առջեւ Է, վնաս Է հասցնում Ֆրանսիային եւ նրա վարկին, աշխարհում նրա գրավչությանը»,- ընդգծել Է Բրյունո Լը Մերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Франции подсчитали ущерб от манифестаций "желтых жилетов"
"Желтые жилеты" и примкнувшие к ним группы хулиганов нанесли Франции в ходе многомесячных манифестаций ущерб в €200 млн. Как передает Арменпресссо ссылкой на Тасс, об этом сообщил во вторник министр экономики и финансов Брюно Ле Мэр, выступая в комиссии по экономике Сената. Трансляцию выступления вел сайт верхней палаты французского парламента.
В то же время он предупредил, что это "приблизительные цифры".Министр при этом, тем не менее, подтвердил прежние свои подсчеты относительно того, что в четвертомквартале прошлого года ВВП страны снизился в результате манифестаций протеста на 0,1 процентных пункта. Также Ле Мэр считает, что на период 2018-2019 годов этот показатель дойдет до отметки в 0,2 п.п.
"Та картина насилия, которая у всех перед глазами, наносит ущерб Франции и ее репутации, ее привлекательности в мире", - подчеркнул Брюно Ле Мэр.