Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արևելյան հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Եվրոպական միության կողմից ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը և հույս հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը համատեղ ջանքերի շնորհիվ կզարգանա և կընդլայնվի: Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի վերջերս Բրյուսել կատարած այցին՝ փոխվարչապետը կարևորել է ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ուղղությամբ համատեղ շարունակական աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունները և շեշտել, որ դրանք համահունչ են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Մհեր Գրիգորյանի համոզմամբ՝ համաձայնագիրը ոչ միայն համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթ է, այլ Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգ, որի շուրջ պետք է մշակվեն նաև ոլորտային ռազմավարությունները: Փոխվարչապետը կարևորել է հատկապես ենթակառուցվածքների զարգացման, բնապահպանության, էներգախնայողության, մարդու իրավունքների և կապիտալի պաշտպանության ուղղությամբ նախատեսված բարեփոխումների իրականացումը: Ենթակառուցվածքների զարգացման մասին խոսելիս Մհեր Գրիգորյանն առանձնացրել է հատկապես արդիականացման և բարեփոխումների անհրաժեշտությունը ճանապարհների, ջրային ռեսուրսների կառավարման և էներգետիկայի ոլորտներում: Որպես բարեփոխումների մեկ այլ կարևորագույն ուղղություն փոխվարչապետը նշել է արդարադատության ոլորտում բարեփոխումները, որոնք միտված կլինեն դատական գործընթացների արդյունավետության և թափանցիկության բարձրացմանը:
Շնորհավորելով նոր կառավարության ձևավորման առթիվ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արևելյան հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը գոհունակությամբ է խոսել ՀՀ կառավարության՝ բարեփոխումներ իրականացնելու պատրաստակամության մասին: Նա ներկայացրել է ԵՄ աջակցության հիմնական գործիքները, որոնք հնարավոր է կիրառել Հայաստանում տարբեր ոլորտներում նախանշված բարեփոխումներն առավել արդյունավետ իրականացնելու նպատակով: Լոուրենս Մերեդիթը նշել է, որ անձամբ ինքը, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանն ու ԵՄ պատվիրակության թիմը պատրաստակամ են աջակցելու Հայաստանին այս կարևոր փուլում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի զարգացման հիմնական հնարավորությունների շուրջ և երկուստեք նշել, որ ի թիվս այլ ուղղությունների՝ Հայաստանն ունի զբոսաշրջության զարգացման մեծ ներուժ:

Вице-премьер представил партнерам по ЕС приоритеты правительства Армении
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял делегацию во главе с директором по восточным делам генерального директората Комиссии Европейской комиссии по соседству и расширению Лоуренсом Мередитом. На встрече присутствовал глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера, приветствуя гостей, вице-премьер высоко оценил помощь, оказанную Евросоюзом Армении, и выразил надежду, что сотрудничество Армения-ЕС будет развиваться и расширяться благодаря совместным усилиям. Коснувшись недавнего визита премьер-министра в Брюссель, вице-премьер подчеркнул важность совместной работы над достигнутыми договоренностями.
В начале встречи вице-премьер представил приоритеты программы правительства и подчеркнул, что они соответствуют Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Мгер Григорян убежден, что соглашение является не только документом о сотрудничестве, но и программой реформ в Армении, в которой также должны быть разработаны отраслевые стратегии. Вице-премьер подчеркнул важность осуществления реформ, предусмотренных, в частности, в области развития инфраструктуры, охраны окружающей среды, энергосбережения, прав человека и защиты капитала. Говоря о развитии инфраструктуры, Мгер Григорян особо подчеркнул необходимость модернизации и реформирования в области дорог, управления водными ресурсами и энергетики. В качестве одного из важнейших направлений реформы вице-премьер назвал реформы в сфере юстиции, направленные на повышение эффективности и прозрачности судебных разбирательств.
Поздравив с формированием нового правительства, Лоуренс Мередит с удовлетворением отметил готовность правительства провести реформы. Он представил основные инструменты помощи ЕС, которые могут быть использованы для более эффективной реализации запланированных реформ в различных сферах Армении. Лоуренс Мередит отметил, что лично он, посол ЕС в Армении и команда делегации ЕС готовы поддержать Армению на этом важном этапе.