Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանում ոչ թե հումք, այլ պատրաստի ապրանք. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանում հիմնականում ոչ թե հումք, այլ վերջնական օգտագործման ապրանք: Այդ շուկան Հայաստանի տնտեսական շահերի հիմնական հատվածն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը մեր տնտեսական շահերի հիմնական հատվածն է: Հայաստանից 2018-ին 2 մլրդ 400 մլն դոլար ծավալով արտահանված ապրանքների մոտ 680 մլն դոլարն արտահանվել է ԵԱՏՄ երկրներ: Եվ առավել կարևոր է, որ մենք ԵԱՏՄ երկրներ և հատկապես Ռուսաստան արտահանում ենք ոչ թե հումք, այլ վերջնական օգտագործման ապրանքներ: Դա նշանակում է՝ մեր արտադրողների և տնտեսության շահերը պահանջում են, որ և ապրանքների արտահանման բնագավառում, և ծառայությունների ընդլայնման տեսանկյունից մեծ ուշադրություն դարձնենք առկա խնդիրներին, և տնտեսավարողները շարունակեն արտահանել ԵԱՏՄ երկրներ»,-ասաց նախարարը:
Խաչատրյանի կարծիքով` պետք է հնարավորություն տալ ձեռնարկատերերին իրենց պոտենցիալը լիարժեք դրսևորել, օգտագործել և ներկայանալ այն շուկաներում, որտեղ կարող են ունենալ զարգացման բավական լայն ու դեռևս մինչև վերջ չօգտագործված հնարավորություններ:
Նախարարը նկատեց` ներմուծման տեսանկյունից նույնպես Հայաստանի շահերը ուղղակիորեն կապված են ԵԱՏՄ տարածքի հետ: «Մենք ունենք կենսական նշանակության շահեր: Ընդհանուր ներմուծման մեկ քառորդը կամ 1մլրդ 250 մլն դոլարը ներկրում ենք ԵԱՏՄ երկրներից»,-ասաց նա:
Խաչատրյանը նշեց` ԵԱՏՄ երկրներում կան էներգակիրներ, վերջնական սպառման ապրանքներ, ու եթե Հայաստանն անմիջական սահմանակից լիներ այդ անդամ երկրերին, ապա նաև ապրանքների տեղաշարժը կլիներ առանց փաստաթղթային սահմանափակումների:

YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. Armenia is exporting mainly products for final use, rather than raw materials to the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU), Minister of economic development and investments Tigran Khachatryan said at the parliamentary standing committee on regional and Eurasian integration affairs, reports Armenpress.
“The Eurasian Economic Union is the main part of our economic interests. Nearly 680 million USD out of the 2 billion 400 million USD goods exported from Armenia in 2018 have been exported to the EAEU states. And the most important is that we export goods for final use to the EAEU states and specifically Russia, rather than raw materials. This means that the interests of our producers and economy demand from us to pay great attention on the existing issues both in the field of export of goods and in terms of expansion of the services, and from the economic entities to continue exporting to the EAEU states”, the minister noted.
According to the minister, the entrepreneurs must have an opportunity to fully demonstrate, use and present their potential in the markets where they can have quite broad development opportunities which are not used up to the end.
The minister noted as for the import Armenia’s interests are directly linked with the EAEU territory. “We have interests of vital significance. ¼ of the total import or 1 billion 250 million USD we are importing from the EAEU states”, he said.