Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանում ոչ թե հումք, այլ պատրաստի ապրանք. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանում հիմնականում ոչ թե հումք, այլ վերջնական օգտագործման ապրանք: Այդ շուկան Հայաստանի տնտեսական շահերի հիմնական հատվածն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը մեր տնտեսական շահերի հիմնական հատվածն է: Հայաստանից 2018-ին 2 մլրդ 400 մլն դոլար ծավալով արտահանված ապրանքների մոտ 680 մլն դոլարն արտահանվել է ԵԱՏՄ երկրներ: Եվ առավել կարևոր է, որ մենք ԵԱՏՄ երկրներ և հատկապես Ռուսաստան արտահանում ենք ոչ թե հումք, այլ վերջնական օգտագործման ապրանքներ: Դա նշանակում է՝ մեր արտադրողների և տնտեսության շահերը պահանջում են, որ և ապրանքների արտահանման բնագավառում, և ծառայությունների ընդլայնման տեսանկյունից մեծ ուշադրություն դարձնենք առկա խնդիրներին, և տնտեսավարողները շարունակեն արտահանել ԵԱՏՄ երկրներ»,-ասաց նախարարը:
Խաչատրյանի կարծիքով` պետք է հնարավորություն տալ ձեռնարկատերերին իրենց պոտենցիալը լիարժեք դրսևորել, օգտագործել և ներկայանալ այն շուկաներում, որտեղ կարող են ունենալ զարգացման բավական լայն ու դեռևս մինչև վերջ չօգտագործված հնարավորություններ:
Նախարարը նկատեց` ներմուծման տեսանկյունից նույնպես Հայաստանի շահերը ուղղակիորեն կապված են ԵԱՏՄ տարածքի հետ: «Մենք ունենք կենսական նշանակության շահեր: Ընդհանուր ներմուծման մեկ քառորդը կամ 1մլրդ 250 մլն դոլարը ներկրում ենք ԵԱՏՄ երկրներից»,-ասաց նա:
Խաչատրյանը նշեց` ԵԱՏՄ երկրներում կան էներգակիրներ, վերջնական սպառման ապրանքներ, ու եթե Հայաստանն անմիջական սահմանակից լիներ այդ անդամ երկրերին, ապա նաև ապրանքների տեղաշարժը կլիներ առանց փաստաթղթային սահմանափակումների:

Армения экспортирует в страны ЕАЭС не сырье, а готовый продукт: министр экономического развития и инвестиций РА
Армения экспортирует в страны ЕАЭС не сырье, а готовый продукт:  министр экономического развития и инвестиций РА
Армения, в основном, экспортирует в страны ЕАЭС не сырье, а товары конечного потребления. Этот рынок является основным сегментом экономических интересов Армении. Как передает «Арменпресс», об этом министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян сказал в постоянной комиссии НС Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции.
“Евразийский экономический союз - основная часть наших экономических интересов. Из товаров объемом в 2 миллиарда 400 миллионов долларов, экспортированных из Армении в 2018 году, на долю стран ЕАЭС приходится около 680 миллионов долларов. И самое главное, что мы экспортируем в страны ЕАЭС и ,особенно в Россию не сырье, а товары конечного потребления. Это означает, что интересы наших производителей и экономики требуют, чтобы в сфере экспорта товаров, а такжес точки зрения расширения услуг мы уделяли большее внимание существующим проблемам, и хозяйствующие субъекты продолжали экспортировать их в страны ЕАЭС” - сказал министр.
По мнению Хачатряна, предпринимателям нужно дать возможность полноценно проявить свой потенциал, использовать его до конца, и представиться на тех рынках, где они могут иметь достаточно широкие и пока не неиспользованные возможности развития.
Министр отметил, что с точки зрения импорта интересы Армении также напрямую связаны с территорией ЕАЭС. “У нас есть жизненно важные интересы. Четверть общего импорта товаров, или на 1 миллиард, мы импортируем из стран ЕАЭС”, -сказал он .
Хачатрян отметил, что в странах ЕАЭС есть энергоносители и товары конечного потребления, и если бы Армения непосредственно граничила со странами-членами ЕАЭС, то перемещение товаров осуществлялось бы без документальных ограничений.