Համայնքների միության նախագահը վարչատարածքային փոփոխություններից առաջ ԱԺ անդամների կողմից մեխանիզմն օրենսդրորեն մեկնաբանելու կարիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը կարևորում է, որ վարչատարածքային ցանկացած փոփոխությունից առաջ Ազգային ժողովը հանրության համար օրենսդրորեն մեկնաբանի մեխանիզմը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երիցյանն այս մասին ասաց ԱԺտարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
«Սահմանադրական փոփոխություններով ամրագրվել է իրավունք, որ համայնքների վարչատարածքային փոփոխությունների ժամանակ լսեն համայնքների կարծիքը։ Ցանկացած տիպի խոշորացումից առաջ պետք է այդ մեխանիզմը նախապես օրենսդրորեն մեկնաբանել: Սա առաջնահերթ խնդիր է, և սա ԱԺ-ի լիազորություններին է վերաբերում: Եվ դա պետք է կարգավորվի Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքով: Կարծում եմ՝ պետք է սրան անպայման անդրադառնալ»,-ասաց Երիցյանը:
Նա նշեց, սակայն. «Սա չպետք է փոխարինի կառավարության՝ համայնքների հետ խորհրդակցելու մեխանիզմին»: Համայնքների միության նախագահը կարևորեց, որ կառավարությունը հենց նախաձեռնելու պահից խորհրդակցի համայնքների հետ:

Председатель Союза общин считает необходимым до административно-территориальных изменений законодательную трактовку их механизма членами НС
Председатель Союза общин Армении Эмин Ерицян придает важное значение тому, чтобы перед любым административно-территориальным изменением Национальное собрание законодательно комментировало обществу их механизм.
Как сообщает «Арменпресс», об этом он сказал на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы.
“Конституционными изменениями закреплено право при административно-территориальных изменениях в общинах выслушивать их мнение. Перед укрупнением любого типа необходимо заранее законодательно прокомментировать этот механизм. Это первоочередная задача, и это касается полномочий НС. И это должно регулироваться законом-регламентом Национального собрания. Думаю, нужно обязательно обсудить это” - сказал Ерицян. Он отметил также: “Хотя это не должно заменить механизм совещания правительства с общинами”.
Председатель Союза общин отметил важность того, чтобы правительство прежде чем предпринимать, консультировалось с общинами.