Թուրքական ազգայնական «Մեծ միասնություն» կուսակցության առաջնորդը հանդես է եկել հայերի վերաբերյալ բացահայտ ֆաշիստական հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Մեծ միասնություն» կուսակցության (BBP) առաջնորդ Մուստաֆա Դեսթիջին բացահայտ ֆաշիստական պահվածք է դրսևորել՝ առաջարկելով «արտաքսել Թուրքիայում ոչ օրինական աշխատող հայերին»:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական mynet.com-ը:
Դեսթիջիի նման հայտարարության համար պատճառ է հանդիսացել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի` ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու մասին հայտարարությունը:
Դեսթիջին անդրադարձել է նաև Ֆրանսիային և մեղադրել ցեղասպանություններ գործելու մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 24-ըհայտարարել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Այս մասին նա հայտարարել է Փարիզում հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքը կայացել է փետրվարի 5-ին: Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ազգային օր հռչակել Մակրոնը խոստացել էր իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։ Ընթրիքին Մակրոնը նաև հարգանքի տուրք է մատուցել աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին:

Лидер турецкой националистической партии выступил с фашистским заявлением об армянах
Председатель националистической Партии великого единства (ВВР) Турции Мустафа Дестиджи проявил абсолютно фашистское поведение, предложив «депортировать из Турции незаконно работающих армян». Как сообщает Арменпресс, об этом передает mynet.com.
Причиной подобного заявления Дестиджи стало заявление президента Франции Эммануила Макрона об объявлении 24 апреля во Франции Национальным днем памяти жертв Геноцида армян.
Дестиджи также коснулся Франции и обвинил ее в совершении геноцидов.
Президент Франции Эммануэль Макрон провозгласил 24-е апреля днем памяти Геноцида армян. Об этом он сказал 5 февраля на ежегодном ужине Координационного совета армянской общины в Париже. Он сказал, что проинформировал о своем решении Эрдогана. Пресс-спикер президента Турции Ибрагим Каллы обвинил Макрона в манипулировании историческими фактами в политических целях.
Он сказал, что Франция знает – как смотреть в лицо истории, и она одна из первых признала Геноцид армян, а Франция в 2001 году сделала это силою закона.