ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը կառավարության ծրագրում տեսնում է ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող բոլոր խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կառավարության արդեն ներկայացված ծրագրի նախագիծը համարում է ապագային միտված ծրագիր: Նա դրանում տեսնում է արտաքին և ներքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, հանձնաժողովի նախագահ Վարդանյանը նման տեսակետ հայտնեց խորհրդարանում լրագրողներ հետ զրույցում:
«Կառավարության ծրագիրը հայեցակարգային փաստաթուղթ է, այն չի կարող ներառել բոլոր ընթացակարգերը: Իմ կարծիքով, դրանում քննարկված են ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը: Կան որոշակի հարցեր, որոնք ևս լավ կլիներ, որ տեղ գտնեին: Սակայն կառավարությունը գուցե փորձի դա իրականացնել աշխատանքային կարգով հետագայում»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ, մասնավորապես, մի շարք հարցեր կային «Իմ քայլը» կուսակցության նախընտրական ծրագրում, որոնք որոշակի առումով արտացոլում չեն գտել կառավարության ծրագրի նախագծում:
Վարդանյանը նկատեց, որ թեև «անցումային արդարադատություն» եզրույթը ծրագրում չի օգտագործվում, սակայն դրա վերաբերյալ որոշակի նշումներ կան: Անցումային արդարադատության որոշակի դրվագներին, հարցերին նվիրված դրույթներ են պարունակվում:
Նրա կարծիքով, ծրագիրն ապագային միտված փաստաթուղթ է:
Կառավարությունն իր ծրագիրը ներկայացրել է փետրվարի 6-ի նիստում և հաստատել։ ՀՀ սահմանադրության 151-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` ԱԺ-ն Կառավարության ծրագրին հավանություն է տալիս յոթնօրյա ժամկետում` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:

Председатель комитета НС РА по государственно-правовым вопросам видит в правительственной программе отражение всех вопросов внешней и внутренней жизни страны
Председатель  комитета  НС РА  по государственно-правовым вопросам видит в  правительственной  программе отражение всех  вопросов внешней и внутренней жизни страны
Председатель комитета НС РА по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян считает представленный проект программы правительства документом, нацеленным в будущее. Он видит в правительственной программе отражение всех вопросов, касающихся внешней и внутренней жизни страны.
Как передает Арменпресс, такое мнение председатель комитета НС РА по государственно-правовым вопросам, депутат от блока «Мой шаг» Владимир Варданян высказал в беседе с журналистами в парламенте.
«Программа правительства – концептуальный документ, он не может включать в себя все процедуры. На мой взгляд, в правительственной программе отражены все вопросы, касающиеся внешней и внутренней жизни страны. Есть вопросы, которые желательно было бы также включить в проект. Но, видимо, правительство попытается осуществить их в дальнейшем – в рабочем порядке», - сказал Варданян.
Он отметил, в частности, что некоторые из этих вопросов были в предвыборной программе блока «Мой шаг».
Варданян отметил также, что хотя в программе не используется выражение «переходная справедливость», однако есть определенные ссылки на это, определенные положения, касающиеся этого понятия.
Владимир Варданян считает представленный проект программы правительства документом, нацеленным в будущее.
Правительство представило и утвердило свою программу на заседании 6 февраля. Согласно ч.2 ст. 151 Конституции РА, Национальное собрание должно утвердить Правительственную программу в семидневный срок – большинством голосов депутатов.