Զինված ուժերի բնականոն զարգացումը բացարձակ առաջնահերթություն է. Վարչապետի խորհրդակցությունը ՊՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 26-ին այցելել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և խորհրդակցություն անցկացրել ՀՀ ՊՆ ղեկավար կազմի և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումները՝ ՀՀ կառավարության և Զինված ուժերի արդյունավետ փոխգործակցության տեսանկյունից: «Մեր ամենակարևոր խնդիրը մեր անվտանգության մարտահրավերների սպասարկումն է: Մեր քաղաքական շեշտադրումը հետևյալն է, և այդ շեշտադրման մեջ որևէ նորություն չկա. Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն են և Արցախի պաշտպանության բանակը: Մենք արձանագրում ենք, որ զինված ուժերի բնականոն զարգացումը և համապատասխանեցումը մարտունակության ժամանակակից կանոններին և Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի անվտանգության կարիքներին մեր բացարձակ առաջնահերթությունն է: Մենք այդ ուղղությամբ պետք է շարունակական աշխատենք՝ ունենալով կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակադրումներ, ինչպես նաև գործողությունների ռազմավարություն», - նշել է երկրի վարչապետը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՀՀ վարչապետին ներկայացրել է 2018 թ. պաշտպանության համակարգում արձանագրված ձեռքբերումները, ինչպես նաև 2019 թ. հիմնական առաջնահերթությունները:
«Նախորդ տարիների համեմատ 2018 թվականին, հատկապես հունիսից սկսած, մենք ունեցել ենք բավական հանգիստ առաջնագիծ՝ պայմանավորված առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ղեկավարության ջանքերով և ամրագրված մեր զինված ուժերի հստակ մարտավարությամբ ու գործողություններով: Այս առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Ձեզ, որ մեր բանակն այսօր իր պատրաստությամբ և կարգապահությամբ պահպանելու է թե՛ քաղաքական պայմանավորվածությունները, և թե՛ անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան գործողություններով հակառակորդին պարտադրելու է մեզ համար նպաստավոր պայմաններ»- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ 2018 թ. հիմնական ձեռքբերումներից են եղել նաև զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների վրա ազդեցությունից զերծ պահելը, ինչը լավագույնս դրսևորվել է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ինչպես նաև զորակոչային գործընթացում կատարված փոփոխությունները. «Արմատական քայլեր են ձեռնարկվել զորակոչային գործընթացի թափանցիկության և արդարության բարելավման, պետություն-զինվոր-ընտանիք մշտական կապի ամրապնդման և հստակեցման ուղղությամբ: Դա դրսևորվել է նաև ժամկետային զինծառայողների պարենային և իրային ապահովման խնդիրների բարելավման, ընդ որում՝ առանց հավելյալ ֆինանսական միջոցների, ինչպես նաև զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում»: Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ շարունակվել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը ՀՀ դաշնակիցների և գործընկերների հետ ոչ միայն գործող պայմանագրերի շրջանակում, այլև նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերմամբ: Նրա խոսքով՝ նաև ավարտին են մոտենում բանակի կառավարման համակարգի կառուցվածքային փոփոխությունները: «Ընթացքի մեջ են մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք կոչված են բարելավելու, դյուրացնելու և արդյունավետ դարձնելու կառավարման համակարգը, գնումների գործընթացները, բարձրացնելու զինված ուժերի մարտունակությունը, բանակը դարձնելու առավել թափանցիկ ու հաշվետու», - նշել է նախարարը:
Ներկայացնելով 2019 թ. հիմնական անելիքները՝ պաշտպանության նախարարն ասել է, որ կարևոր առաջնահերթություններից է ժամկետային պարտադիր և պայմանագրային ծառայության կազմակերպման փոխլրացնող համակարգի շարունակական բարելավման քաղաքականությունը. «Կարևորագույն առաջնահերթություն ենք դիտարկում նաև մեր նյութական և մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումը, ու բարեփոխումներն ուղղելու ենք բանակի մատակարարման և անձնակազմի կառավարման ոլորտներում միայն սկզբունքների և խելացի լուծումների վրա հիմնված համակարգերի ստեղծմանը՝ բացառելով հնարավոր կողմնակալություն ու չարաշահումներ: Պետք է շարունակենք աշխատել նաև զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման վրա: Այս առումով միշտ կարևորում ենք թե՛ անձնակազմի կրթությունն ու մարտական պատրաստությունը, թե՛ ժամանակակից սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով համալրումը»: Դավիթ Տոնոյանը հավելել է, որ Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի 2019թ. առաջնահերթություններից են նաև ռազմարդյունաբերության խթանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության շարունակական զարգացումը:
Խորհրդակցության ընթացքում ոլորտի պատասխանատուները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել են բանակաշինության, զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև տարածաշրջանային ընթացիկ ռազմաքաղաքական ընդհանուր իրադրության և հայ-ադրբեջանական շփման գծում օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ: ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Стабильное развитие ВС – абсолютный приоритет для нас: премьер-министр провел совещание с руководством МО и высшим офицерским составом ВС
Премьер-министр Никол Пашинян посетил сегодня министерство обороны Республики Армения и провел совещание с руководством МО и высшим офицерским составом Вооруженных сил.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра РА, приветствуя участников совещания, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность встреч в таком формате с точки зрения эффективного сотрудничества между правительством и Вооруженными силами Армении. “Наша самая важная задача - обеспечение вызовов нашей безопасности. Наш политический акцент заключается в следующем, и в этом нет ничего нового: гарантом безопасности Республики Армения и Республики Арцах являются Вооруженные силы Республики Армения и Армия обороны Арцаха. Мы заявляем, что стабильное развитие вооруженных сил и их адаптация к современным правилам боеспособности, требованиям Армении и Арцаха – это абсолютный приоритет для нас. Мы должны продолжительно работать в этом направлении, ставя краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные задачи, а также разрабатывая стратегию действий”, - отметил премьер-министр.
Министр обороны Армении Давид Тоноян представил премьер-министру зафиксированные в системе обороны в 2018 году достижения, а также основные приоритеты 2019 года.
“По сравнению с прошлыми годами, в 2018 году, особенно, начиная с июня, у нас довольно спокойная ситуация на передовой, что, в первую очередь, обусловлено усилиями политического руководства Армении, четкой тактикой и действиями ВС. В этом контексте хочу еще раз подтвердить Вам, что наша армия своей боеготовностью и дисциплиной будет соблюдать как политические договоренности, так и в случае необходимости предпримет соответствующие действия для принуждения противника к благоприятным для нас условиям”, - сказал Давид Тоноян.
По его словам, в 2018 году одним из главных достижений стала защита вооруженных сил от влияния политических процессов, что было наилучшим образом продемонстрировано в ходе парламентских выборов, а также изменения, связанные с призывным процессом: “Были предприняты радикальные шаги для улучшения прозрачности и справедливости призывного процесса, укрепления и уточнения отношений государство- солдат-семья. Это проявилось также в процессе улучшения продовольственного и материального снабжения военнослужащих без привлечения дополнительных финансовых средств, а также в сфере защиты прав военнослужащих”.
Давид Тоноян отметил, что было продолжено развитие эффективного сотрудничества с союзниками и партнерами в рамках не только уже существующих соглашений, но и достигнуты новые договоренности. По его словам, также подходят к концу структурные изменения в системе управления армией.
“В процессе находится ряд законодательных изменений, направленных на улучшение, упрощение и повышение эффективности системы управления, процедур закупок, повышения боеготовности вооруженных сил, прозрачности и подотчетности армии”, - отметил министр.
Представляя основные направления развития ВС в 2019 году, министр обороны подчеркнул важность постоянного совершенствования системы взаимодополняемости организации обязательной срочной воинской службы и службы по контракту: “Мы также считаем важнейшим приоритетом повышение эффективности нашей системы управления материальными и людскими ресурсами, и мы будем проводить реформы, направленные на создание основанных только на принципах и умных решениях систем в области снабжения и управления персоналом армии, исключая предвзятость и злоупотребления. Мы должны также продолжать работу по повышению боеготовности вооруженных сил. В этой связи мы придаем большое значение как образованию и боевой готовности воинского состава, так и снабжению современным вооружением и военной техникой”. Давид Тоноян добавил, что приоритетом оборонной сферы Армении в 2019 году является также принятие мер по стимуляции военной промышленности, а также дальнейшее развитие международного сотрудничества.
В ходе совещания ответственные представители сферы доложили премьер-министру Николу Пашиняну об армейском строительстве, текущей региональной военно-политической ситуации и оперативной обстановке на армяно-азербайджанской линии соприкосновения. Премьер-министром были даны соответствующие поручения.