Մենք դարեր շարունակ լավ դաշնակիցներ ենք, Արմեն Սարգսյանը՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի բնական դաշնակիցն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է հնդկական WION TV (World Is One News) լրատվական հեռուստաալիքին տվածհարցազրույցում: ՀՀ նախագահը նախ հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարը հայտարարել է, որ մեր արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ չեն լինելու, ինչը բնական է: «Ռուսաստանը Հայաստանի բնական դաշնակիցն է: Այս համագործակցությունը չի սկսվել 10 կամ 100 տարի առաջ: Մենք դարեր շարունակ լավ դաշնակիցներ ենք: Կարծում եմ՝ մենք կանք, եղել ենք ու ապագայում կլինենք կայուն ու լավ դաշնակիցներ»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն անդրադարձել է նաև հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում Ջոն Բոլթոնի այն հայտարարությանը, թե իրենք առաջարկում են ամերիկյան զենք վաճառել Հայաստանին: Արմեն Սարգսյանը նկատել է, որ դա պարզապես առաջարկ էր: «Վաղը կարող են լինել այլ առաջարկներ ևս: Կարծում եմ, որ պետք է կառավարությունը որոշի, թե ինչ տեսակի զենքեր է ուզում գնել: Իրականությունն այն է, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը կարող է լինել և արդեն իսկ կամուրջ է Արևելքի ու Արևմուտքի միջև: Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, լավ հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ: Մեզ համար դա շատ կարևոր քայլ առաջ էր, քանի որ երբ նայում ենք տեղական՝ հայկական շուկային, 3.5 մլն բնակչություն ունեցող երկրի տնտեսությունը շատ գրավիչ չի կարող լինել»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:

‘We are good allies for centuries’- President Sarkissian on Armenian-Russian relations
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian says Russia is the natural ally of Armenia, Armenpress reports the President said in an interview to the Indian WION TV (World Is One News).
The President reminded that ‘Armenia’s acting prime minister announced that there will be no change in our foreign policy, which is natural’.
“Russia is a natural ally of Armenia. This partnership has not started ten years ago or hundred years ago. We are good allies for centuries. I think we are, were and will be stable and good allies in the future”, Armen Sarkissian said.
President Sarkissian also commented on the statement of John Bolton who said they offer to sell American weapons to Armenia. The Armenian President said that is just an offer. “Tomorrow we can have other offers as well. I leave that to government to decide what sort of weapons they want to buy. But the reality is that Armenia is the only country that is and can become a bridge between East and West. We are a member of Eurasian Economic Union, we have very good relations with Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan. For us it’s a very important step forward because at the end of the day if you look at the local, Armenian market as an economy, 3.5 million population is not an attractive market”, he said.