Հայաստանի և Բուլղարիայի պաշտպանության նախարարություններն ստորագրել են 2019թ. երկկողմ համագործակցության ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում նոյեմբերի 29-ից 30-ը ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ, քհծ 1-ին դասի պետական խորհրդական Լևոն Այվազյանի և Բուլղարիայի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության դիրեկտորատի տարածաշրջանային նախաձեռնությունների վարչության պետ Դանիելա Գրիգորովայի համանախագահությամբ անցկացվել են հայ-բուլղարական երկկողմ համագործակցության խորհրդակցություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Ներկայացվել են երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների դիրքորոշումները անվտանգությանն ու պաշտպանությանն առնչվող միջազգային զարգացումների վերաբերյալ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանության ոլորտում հայ-բուլղարական երկկողմ համագործակցության ծրագրերը, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ շրջանակներում բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության հեռանկարները:
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է Հայաստանի և Բուլղարիայի պաշտպանության նախարարությունների 2019 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը, որը ներառում է 9 միջոցառում խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, ռազմական ոստիկանության, անձնակազմի պատրաստության, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում:

Министерства обороны Армении и Болгарии подписали план сотрудничества на 2019 год
Министерства обороны Армении и Болгарии провели двусторонние консультации. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, консультации прошли 29-30 ноября в штаб-квартире министерства обороны Армении под председательством директора Департамента оборонной политики министерства обороны Армении Левона Айвазяна и директора Департамента региональных инициатив министерства обороны Болгарии Даниеллы Григоровой.
Были обсуждены вопросы, касающиеся глобальной и региональной безопасности. Были представлены позиции министерств обороны двух стран по вопросам международного развития, а также проблемам безопасности и обороны.
Также обсуждались программы двустороннего сотрудничества между Арменией и Болгарией и перспективы сотрудничества в многосторонних форматах в НАТО и ЕС.
Подписана двусторонняя программа сотрудничества между министерствами обороны Армении и Болгарии на 2019 год. В программе включено девять мероприятий в области миротворчества, военной медицины, военной полиции, подготовки кадров, военно-технического и других секторов.